1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Нет голосов)
Loading...
Аналіз грунту на родючість
27 Квітня 2019 / 29 просмотров

Аналіз грунту на родючість

Одна з важливих складових продуктивного ведення сільського господарствародючість грунту на тій чи іншій ділянці. Що фахівці вкладають в поняття «родючість грунту», навіщо потрібен аналіз грунту на родючість і де його можна зробити про все це читайте в нашій статті.

Аналіз землі на родючість: що потрібно знати

Родючість грунту – це її здатність забезпечити умови для зростання і розвитку рослин в певних кліматичних умовах.

Родючість залежить не тільки від властивостей самого грунту, складу грунту, але і від культури, яка вирощується на ній. Один і той же грунт може бути дуже родючим для однієї культури і мало родючим для іншої.

ЧЧорноземи характеризуються високим вмістом поживних речовин і потужною структурою. Більшість сільгосп культур, що вирощуються на них, отримують високі врожаї, при правильному догляді за грунтом і рослиною.

Дерново-опідзолені ґрунти мають більш бідну поживну базу, ніж чорноземний тип ґрунту. Але, наприклад, така культура як льон має найбільш якісне волокно під час вирощування його саме на дерново-опідзолених ґрунтах. Як бачимо, вимоги рослин до родючості грунту не однакові, тому під час аналізу грунту на родючість слід враховувати не тільки властивості грунту, а й особливості самих рослин.

Розрізняють такі види родючості ґрунту:

 • природна
 • штучна
 • потенційна
 • ефективна

Природна родючість сформувалося в процесі еволюції без участі людини і характеризується валовими запасами поживних речовин і природними (водним, повітряним і тепловим) режимами ґрунту. Вона залежить від умов, в яких утворилася грунт, і є основою всіх форм родючості. Природна родючість зустрічається тільки на цілинних землях, що не зазнали господарської діяльності людини. На одних типах грунтів воно буває низькою, на інших – високою.

Штучна родючість створюється людиною за допомогою впливу на грунт:

 • агротехнічного
 • хімічного
 • меліоративного

Вона пов’язана з обробітком ґрунту і заходами, які здатні докорінно поліпшити властивості ґрунту. Це

 • внесення добрив
 • вапнування
 • гіпсування
 • осушення
 • зрошення і т.п.

Штучна родючість створюється в процесі діяльності людини на основі природної родючості і тому невіддільна від неї.

Подальший розподіл родючості на потенційну і ефективну (дійсну) здійснюється з точки зору можливостей її використання на даному рівні розвитку продуктивних сил землеробства.

Потенційна родючість – це здатність грунту забезпечити зростання і розвиток рослин для вирощування максимально можливого врожаю. Вона включає в себе природну і штучну родючість. Потенційна родючість відображає можливості ґрунту на даному етапі його розвитку, яка з різних причин не знаходить певної реалізації.

Ефективна родючість – це така частина потенційної родючості, яка реалізується в процесі сільськогосподарського виробництва і кількісно виражається вирощеним урожаєм. Рівень ефективної (дійсної) родючості може бути різним. Він тісно пов’язаний не тільки з рівнем потенційної родючості, а й з характером суспільно-економічних відносин.

З розвитком науки і техніки, зростанням виробничих сил підвищується і ефективна родючість грунту. Однак можливості збільшення ще не вичерпані. Врожаї сільськогосподарських культур, які вирощують зараз, значно нижче можливих.

Проведення комплексних меліоративних заходів (осушення заболочених потенційно родючих торф’яних грунтів, зрошення земель, вапнування, гіпсування), застосування органічних і мінеральних добрив, впровадження високоврожайних сортів сприяє кращому використанню потенційних можливостей ґрунтів і забезпечує підвищення їх ефективної родючості.

Аналіз грунту на родючість може проводитися як з метою моніторингу землі (при продажу та купівлі ділянок), так і для оцінки придатності ділянки для ведення сільського господарства.

Аналіз землі на родючість: основні критерії оцінки

Виділяють такі показники родючості грунту:

 • біологічні (вміст органічної речовини, вміст гумусу, біологічна активність, засміченість грунту насінням бур’янів, шкідниками та збудниками хвороб сільгосп культур).
 • агрохімічні (вміст поживних речовин, ємність поглинання, сума поглинання основ, кислотність грунту)
 • агрофізичні (механічний склад грунту, його будова і структура, зв’язуваність, прилипання і стиглість грунту).

Залежність показника родючості та врожайності

Для максимально ефективного ведення господарства і підвищення врожайності необхідний хімічний аналіз ґрунту в лабораторії. Він допоможе з’ясувати, склад грунту і зрозуміти, яких елементів не вистачає. Тоді ви зможете грамотно підбирати склад і кількість добрив, а також рослини, оптимально відповідні для вирощування на вашій ділянці

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: