1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 голосов, оценка: 5,00 из 5)
Loading...
Аналіз ґрунту основні показники, розшифровка
19 Серпня 2018 / 189 просмотров

Аналіз ґрунту основні показники, розшифровка

Як ви вважаєте, для чого пересічному громадянину може знадобитися аналіз ґрунту? Показники такого дослідження часто можуть виявитися життєво необхідними. Наприклад, ви купили земельну ділянку. Розшифровка показників аналізу ґрунту допоможе зрозуміти, чи не забруднений він пестицидами, радіонуклідами та іншими шкідливими речовинами. А показники родючості ґрунту допоможуть вирішити, що краще висаджувати на присадибній ділянці і які добрива використовувати. Отже, для чого необхідний лабораторний аналіз ґрунту, і як розшифрувати показники – читайте далі.

Коли потрібен хімічний аналіз ґрунту?

При нинішньому стані екології в багатьох регіонах України, шкідливі речовини проникають не тільки в воду і повітря, але і в ґрунт. Саме тому, якщо ви серйозно стурбовані станом здоров’я своєї родини, на вашій земельній ділянці необхідно провести аналіз ґрунту. Показники дадуть вичерпну відповідь, наскільки така земля придатна для вирощування овочів і фруктів, а будинок, побудований на ній – для житла.

Особливо актуальним аналіз ґрунту стає при купівлі земельної ділянки, причому, бажано, ще на етапі підготовки угоди. Розшифровка показників аналізу ґрунту допоможе дізнатися такі важливі моменти:

 • наскільки дана земля придатна для ведення сільського господарства (якщо ви плануєте їм займатися)
 • які рослини краще всього вирощувати в такому ґрунті
 • наскільки безпечний ґрунт для спорудження будинку
 • наявність в ґрунті шкідливих речовин (радіонуклідів, гербіцидів, пестицидів, токсинів і т.п.), які можуть негативно вплинути на здоров’я людей.

Аналіз ґрунту основні показники, розшифровка

Аналіз ґрунту: основні показники

Хімічний аналіз ґрунту включає такі показники:

 • важкі метали (свинець, ртуть, кадмій і т.п.)
 • радіонукліди
 • гербіциди і пестициди
 • нафтопродукти
 • мікроелементи (магній, бор, сірка, марганець, цинк, мідь)
 • рухомі форми азоту, фосфору, калію
 • засоленість і кислотність ґрунту

Залежно від того, для якої мети буде використовуватися земельну ділянку, потрібно робити аналіз ґрунту на відповідні показники. Так, наприклад, для побудови дитячих майданчиків, дитячих установ і т.п. в обов’язковому порядку повинен перевірятися радіаційний фон ділянки. Для ведення ефективного фермерського господарства необхідно з’ясувати придатність ґрунту для тих або інших культур, хімічний аналіз також спростить підбір добрив.

Показники аналізу грунту: розшифровка

Залежно від основних показників, виділяють агрохімічний (на родючість) і екологічний (на забруднювачі) аналіз ґрунту. Після того, як у вас на руках будуть готові показники аналізу ґрунту, необхідно їх правильно розшифрувати.

Так, наприклад, при агрохімічному аналізі, одним з головних показників є pH. Зокрема, визначається pH водної та сольової витяжки з ґрунту. Ці показники дозволяють зробити висновок про кислотності і лужності ґрунтів. pH – це один з показників родючості ґрунтів. Найчастіше занадто кислий ґрунт перешкоджає отриманню високих врожаїв. Крім того, від рівня pH залежить здатність рослин отримувати поживні речовини з ґрунту. Найбільш сприятливим вважається, коли кислотність близька до нейтральної. Так, наприклад, українські чорноземи мають рН 5,6 – 7,5, що є сприятливим для вирощування овочів. Дерново-підзолисті ґрунти мають кислу реакцію, і родючість їх досить низька. Для зниження кислотності на такі ділянки рекомендується вносити вапно.

Ще один важливий показник родючості ґрунту – органічна речовина. Органічні залишки (гумус) сприяє накопиченню в ґрунті поживних речовин, потрібних рослинам.

Якщо говорити про поживні елементи, найбільш важливими для рослин є:

 • азот (нестача азоту провокує порушення фотосинтезу, частини рослин можуть засихати).
 • фосфор (при його нестачі сповільнюється зростання рослин)
 • калій (це найважливіший елемент живлення рослин)

Агрохімічний аналіз визначає рухливі форми калію, фосфору й азоту в ґрунті.

Для екологічного аналізу ґрунту ключовими є такі показники:

 • забрудненість ділянки важкими металами
 • радіаційний фон
 • нітрати
 • нафтопродукти
 • феноли

Екологічний аналіз дозволить оцінити ступінь забрудненості ділянки, а також визначити ступінь впливу зовнішніх факторів (великих магістралей, що знаходяться поблизу, підприємств, звалищ і т.п.). Так, викиди підприємств можуть бути джерелом важких металів і нафтопродуктів.

Де зробити?

У лабораторії «Укрхіманаліз», проводять як агрохімічний, так і екологічний аналіз ґрунту. За кількістю основних показників, в кожному виді аналізів виділяють «Базовий», «Розширений» і «Максимальний» пакет. Ви отримаєте від фахівців вичерпні відомості про стан вашої земельної ділянки. Також, після отримання результатів ви можете замовити консультацію агрохіміка і картограму поля.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: