1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Нет голосов)
Loading...
Бактеріологічний аналіз води
26 Листопада 2018 / 82 просмотров

Бактеріологічний аналіз води

Ні для кого не секрет, що проблема якісної питної води в сучасному світі стоїть досить гостро. В Україні в більшості регіонів водопровідна вода залишає бажати кращого. Проблемою може бути як забруднення хімічними речовинами, так і хвороботворні мікроорганізми в воді. Саме тому, для об’єктивної оцінки якості необхідний не тільки хімічний, а й бактеріологічний аналіз води. Які мікроби можна виявити у воді, чим це загрожує і як можна вирішити проблему – дізнаєтеся з нашої статті.

Бактеріологічний аналіз води: для чого він потрібен

Аналіз води на бактерії передбачає перевірку на наявність в ній тих чи інших мікроорганізмів. Робиться кількісний і якісний аналіз (які саме мікроорганізми живуть у воді). Що ж можна виявити у воді?

 • віруси (наприклад, вірус гепатиту А, аденовіруси, ротавіруси)
 • хвороботворні бактерії (бактерії групи кишкової палички, синьогнійна паличка)
 • шигели (збудники дизентерії)
 • сальмонели
 • холерні вібріони
 • личинки глистів та інших паразитів

І це далеко не повний перелік всіх мікроорганізмів у воді. Зрозуміло, якщо аналіз води на бактерії показав наявність чогось з перерахованого вище – це серйозний привід для занепокоєння. Наслідки для здоров’я можуть бути далеко не райдужними. Крім розвитку захворювань, збудниками яких є перераховані вище мікроби, можуть з’явитися такі симптоми:

 • розлад травлення (нудота, блювота, діарея)
 • висипання на шкірі
 • деякі мікроорганізми в воді можуть викликати ураження дихальних шляхів

Якщо ви користуєтеся водою не з колодязя або свердловини, а з центральної системи водопостачання, то виникає резонне питання: наскільки необхідний бактеріологічний аналіз води. Адже перед подачею в систему вода проходить обробку саме для того, щоб знищити віруси і бактерії. Але, на жаль, в системі водопідготовки можуть виникнути збої. І, найголовніше, в процесі контакту зі старими трубами вода піддається вторинному забрудненню. Так що поки вода потрапить у ваш кран, в ній вже можуть з’явитися бактерії.

Бактеріологічний аналіз води

Крім хвороботворних бактерій і вірусів, за результатами бактеріологічного аналізу води, можуть виявиться і не такі небезпечні мікроорганізми, наприклад, мікроскопічні водорості.

Мікробіологічне дослідження води необхідно провести в обов’язковому порядку, якщо ви і ваша сім’я використовує воду з колодязя. За оцінками фахівців, джерела такого типу можна віднести до своєрідної «групи ризику». Бактерії можуть потрапляти туди як з опадами (дощем або снігом), так і з ґрунтовими водами.

Мікробіологічне дослідження води: методика проведення

Для проведення аналізу беруться дві проби води. Перша призначена для визначення, які саме мікроби живуть у воді. Друга – кількість мікроорганізмів. Потрібно врахувати, що при самостійному заборі проби, воду бажано доставити в лабораторію не пізніше, ніж через 2 – 3 години. Набирати воду потрібно в чисто вимиту тару, інакше бактерії, які залишилися на стінах пляшки, можуть спотворити результат бактеріологічного аналізу води.

Крім кількості у воді тих чи інших бактерій існує такий показник як загальна кількість коліформ. Коліформні бактерії потрапляють у воду з фекальними стоками. Наявність їх у воді говорить про недостатній рівень очищення води. Присутність коліформ в питній воді санітарними нормами не допускається.

Часто виникає закономірне питання: як часто потрібно проводити аналіз води на бактерії. Якщо ви придбали земельну ділянку з колодязем або свердловиною, то бажано провести як хімічний, так і бактеріологічний аналіз води. Надалі для контролю аналіз рекомендують робити раз на рік або ж, якщо колодязем користуються нерегулярно, після кожного більш-менш тривалого простою.

Мікроби в воді: як вирішити проблему?

Існує думка, що для того, аби убезпечити себе від бактерій потрібно просто не пити сиру воду, а кип’ятити її. Це не зовсім так. Кип’ятіння здатне вбити далеко не всі мікроорганізми у воді. Наприклад, досить стійкий до високої температури вірус гепатиту. Грає роль і тривалість кип’ятіння. Таким чином, з реально працюючих варіантів можна назвати два:

 • купівля бутильованої води для пиття і приготування їжі
 • фільтрація

Другий спосіб є більш економним, оскільки постійна купівля води, наприклад, на сім’ю з 4-х осіб може істотно відбитися на вашому бюджеті. Крім того, якщо у воді присутні хвороботворні мікроорганізми, то і купатися в ній може бути небезпечно. У той же час фільтрація вирішує проблему якості води комплексно і остаточно. Головне стежити за станом системи і вчасно міняти змінні частини (картриджі, мембрани і т.п.).

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: