Чи потрібно кип’ятити водопровідну воду?
3 Січня 2023 / 33 просмотров

Чи потрібно кип’ятити водопровідну воду?

Вода, що ллється з крана у вашій квартирі, — це суміш зі складним складом, що містить, крім H2O, сполуки важких металів (зокрема, свинцю), органічні речовини, шкідливі й не дуже бактерії та мікроорганізми — а також найрізноманітніші солі кальцію, магнію та інших елементів. Пити таку воду або вживати її для приготування їжі без попередньої обробки небезпечно для здоров’я. Найпростішим і найдоступнішим способом нейтралізації небезпек, що таяться у водопровідній воді, якщо вдома немає фільтра, залишається кип’ятіння. У яких випадках і як довго потрібно кип’ятити воду, читайте в нашій статті.

Від чого рятує і не рятує кип’ятіння води з крана

Кип’ячена вода, скільки б чайник не залишався на плиті, не може бути визнана абсолютно безпечною для пиття, і ось чому:

  1. Під час кип’ятіння вода випаровується швидше, ніж всілякі домішки, — а це значить, що в підсумку ви отримуєте більш концентрований розчин.
  2. Кипіння водопровідної, як і будь-якої іншої води, в нормальних умовах відбувається за температури близько 100°С — отже, для деяких патогенів, включно з пріонами, які гинуть при 130°С і вище, навіть тривале кип’ятіння абсолютно нешкідливе.
  3. Доведення води до кипіння ніяк не позначається на наявності в рідині важких металів, похідних бензолу, пестицидів і гербіцидів.

Проте кип’ятити водопровідну воду, яку планується використовувати для пиття або приготування їжі, можна і потрібно, оскільки:

  1. Кип’ятіння сприяє випаданню в осад карбонатів кальцію і магнію, що підвищують жорсткість води.
  2. Під час кипіння з води випаровуються леткі небезпечні для організму речовини — наприклад, у такий спосіб можна частково позбутися шкідливого для слизових і внутрішніх органів хлору.
  3. У киплячій воді гинуть хвороботворні бактерії, віруси і мікроорганізми — зрозуміло, не всі, але чому б не підвищити свої шанси випити води і не захворіти?

Остаточну відповідь, наскільки вода після кип’ятіння придатна для вживання в їжу, може дати якісний лабораторний аналіз. «УкрХімАналіз» всебічно досліджує зразки кип’яченої води — і дасть однозначну відповідь, чи можна пити її без подальшого очищення.

Коли кип’ятити воду не має сенсу

Кип’ятіння води не потрібне в таких випадках:

  • Коли це гаряча вода. Хоча теоретично така вода відповідає тим самим вимогам, що й холодна, у процесі нагрівання вона збагачується накипом, а потім — спеціальними засобами, що знижують вміст накипу. У результаті гаряча водопровідна вода містить більше потенційно шкідливих сполук, і пити її, навіть після кип’ятіння або фільтрації, не рекомендується.
  • Коли ви її вже кип’ятили. Звісно, ви не отримаєте повторним кип’ятінням ні «мертву», ні «важку» воду; останнє теоретично можливе, оскільки під час кип’ятіння спершу випаровується легший однопротонний водень (протій), а дейтерій і тритій залишаються — але для отримання хоча б 100 мл справді небезпечної рідини вам доведеться піддати випаровуванню близько 200 кг звичайної води. А ось підвищити концентрацію шкідливих домішок, що залишилися в рідині, більш ніж реально: як ми вже згадували вище, першими з суміші випаровуються ті самі молекули H2O, заради яких ви і починали кип’ятіння.

Не варто кип’ятити воду з крана і для вживання в побутових цілях: технічно вона підходить і для миття посуду, і для прання, і для вологого прибирання. Звичайно, кип’ятіння дає змогу знизити жорсткість — але з цією метою краще використовувати спеціальні хімічні засоби.

Якість води після кип’ятіння

Упевнитися, що кип’ячена вода безпечна для пиття, допоможе лабораторне дослідження в «УкрХімАналізі». У нашій команді — досвідчені фахівці, які працюють із найсучаснішими методами аналізу. Наші послуги доступні для жителів усіх областей України, від Київської та Кіровоградської до Одеської та Львівської. Звертайтеся — дізнайтеся, наскільки ефективне кип’ятіння води!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: