Чи потрібно реєструвати свердловину в приватному будинку?
13 Січня 2023 / 11 просмотров

Чи потрібно реєструвати свердловину в приватному будинку?

Без свердловини, бажано артезіанського типу, не обійтися ні в заміському будинку, ні на дачній ділянці: водопровідна вода доступна далеко не скрізь, та й якість рідини, що тече з крана, часто залишає бажати набагато кращого. Здавалося б, усе просто: потрібне джерело води поруч із приватним будинком — подзвони або пробури сам і користуйся на здоров’я; на ділі ж усе складніше — хоча б тому, що вам доведеться розбиратися, свердловину якої глибини необхідно реєструвати. Прочитавши нашу статтю, ви дізнаєтеся, коли без реєстрації не обійтися і як відповідно до закону може бути покараний порушник.

Чи потрібно реєструвати свердловину на своїй ділянці

Відповідаючи на це запитання, ми будемо посилатися на два чинні кодекси України:

  • Водний кодекс.
  • Кодекс «Про надра».

Відповідно до першого документа (стаття 42) до категорії водокористувачів належать як державні установи і всілякі комерційні структури, так і прості люди, зокрема негромадяни. А отже, всі наступні положення стосуються і власників дач, приватних будиночків та особняків.

Другий документ із нашого міні-списку в статті 23 передбачає можливість для офіційно зареєстрованих власників та орендарів землі без отримання спеціального дозволу видобувати з неї не більше 300 м3 на день — причому не сумарно, а з кожної водозабірної точки. Єдине обмеження — призначення води: використовувати її можна як завгодно, крім продажу в розфасованому вигляді.

Для господаря заміської ділянки умови більш ніж демократичні: такого об’єму вистачило б і на полив городу, і на напування худоби, і на пиття — причому ліміт усе ще не був би вичерпаний. Сильно охолоджує ентузіазм стаття 48 Водного кодексу, яка вводить поняття спеціального водокористування — і передбачає, що таким не є забір води з підземних джерел на таких умовах:

  1. Обсяг видобутку не перевищує 5 м3 на добу.
  2. Отримана вода не використовується для продажу в чистому вигляді або у складі будь-яких напоїв.

Але й на цьому наш невеличкий екскурс у законодавство не завершено. Стаття 96 того ж документа в пункті 6 однозначно говорить, що реєструвати й оснащувати приладами обліку потрібно абсолютно будь-яку свердловину — інакше як держава зможе впевнитися, що ви видобуваєте не більш ніж зазначену кількість кубометрів?

Зрозуміло, що у своїх рішеннях власникові приватного будинку, який зібрався бурити свердловину, слід керуватися більш жорсткими нормами; законослухняність, імовірно, має підкріпити стаття 240 Кримінального кодексу, відповідно до якої за порушення можна «заслужити» не лише великий штраф, аж до 992400 гривень, а й обмеження або навіть позбавлення волі.

Можливо, вдасться відбутися й адміністративною відповідальністю — або зовсім уникнути покарання; чи варто ризикувати, кожен вирішує відповідно до свого прагнення жити за межами в’язниці.

Реєстрація свердловини на ділянці: коли і для чого потрібна

Отже, реєструвати свердловину в приватному будинку потрібно в будь-якому разі — якщо, як ми згадували вище, ви не хочете платити штраф і відшкодовувати державі збитки. Інше питання — плата за користування природними ресурсами та оформлення дозвільної документації:

  • Вам не потрібно отримувати спеціальний дозвіл, якщо ви видобуваєте воду в особистих цілях (для пиття, готування, прання, прибирання, поливу) і не більш як п’ять кубічних метрів за день.
  • Вам, при дотриманні цих умов, не знадобиться і платити за водокористування — відповідно до частини 2 статті 255 Податкового кодексу.

Насамкінець розберемо логічне запитання: чим обґрунтована чинна норма закону? Перелічимо кілька найцікавіших і найвинахідливіших відповідей держави:

  1. Підземні води — це цінний ресурс, доступ до якого, так само як і користування, має суворо відстежуватися.
  2. Будь-яка свердловина, зокрема артезіанська, — потенційна небезпека забруднення всього використовуваного водоносного шару. У разі недотримання вимог до буріння та експлуатації в джерело можуть потрапити небезпечні хімікати, трупні отрути, фекалії тварин і людини, що, зрозуміло, робить воду небезпечною для подальшого споживання, причому не тільки порушником, а й усіма «підключеними» до водоносного шару споживачами.
  3. Неправильне обладнання свердловини може призвести до «протікання» підземного джерела, внаслідок чого без води залишаються знов-таки всі люди, які користувалися водоносним шаром.

Зазначимо, що все написане вище стосується саме свердловин. Ви можете самостійно вирити неглибокий колодязь і абсолютно легально отримувати безкоштовну воду — щоправда, далеко не артезіанську, але цілком придатну, наприклад, для поливу грядок.

Чи достатньо хороша вода зі свердловини?

На жаль, ні реєстрація свердловини, ні встановлення найсучасніших приладів обліку не гарантують, що ви будете пити безпечну для здоров’я воду. Зверніться в лабораторію «УкрХімАналіз» — ми проведемо дослідження проби води зі свердловини, визначимо її жорсткість, наявність і концентрацію небажаних і небезпечних сполук органічної та неорганічної природи. Ми працюємо по всій Україні: у Київській, Одеській, Черкаській та інших областях. Дізнайтеся, яку воду ви вживаєте і пропонуєте своїм близьким!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: