Чи потрібно реєструвати свердловину в приватному будинку?
Прожити без води неможливо — і якщо в місті проблема найчастіше вирішується централізованим водопостачанням, то на дачній ділянці або в приватному будинку власникові може знадобитися копати колодязь або бурити артезіанську свердловину. Здавалося б, одних витрат на буріння вже достатньо — але, відповідно до чинного законодавства, зокрема, Кодексу «Про надра», деякі зміни, що вносяться, навіть на своїй ділянці, необхідно реєструвати. Стосується це і видобутку води; на свердловину якої глибини потрібно отримувати офіційний дозвіл, розповімо ми — лабораторія «УкрХімАналіз».
Необхідність реєстрації свердловини з точки зору закону
Приватна особа або компанія, навіть за наявності документа, що підтверджує право на володіння землею, не може розпоряджатися ділянкою абсолютно безконтрольно — і це стосується не тільки ґрунту, а й так званих надр, тобто всіх потенційно цінних ресурсів, які перебувають у товщі землі.
До таких ресурсів належать:
- Поклади металів.
- Кам’яні породи.
- Горючі корисні копалини.
- Шари чистої води, що глибоко залягають.
Перелічені категорії становлять стратегічну цінність для держави. Зокрема, необґрунтоване користування артезіанською свердловиною в особистих або комерційних цілях рано чи пізно обертається нестачею води — найнеобхіднішого, незамінного ресурсу.
Зрозуміло, отримання дозволу на буріння свердловини безпосередньо не рятує ні від локальної, ні від всесвітньої посухи — але такий процес дає змогу знизити ймовірність руйнівного або марнотратного користування ресурсами. Крім того, ліцензування пов’язане зі стягненням мита — тобто поповненням державного бюджету.
Коли потрібно реєструвати свердловину на своїй ділянці
Всупереч поширеній думці, отримувати дозвіл на буріння свердловини потрібно не в будь-який зручний час, а перед бурінням. В іншому разі самовільно обладнана свердловина:
- Може бути визнана непридатною для видобутку води, що призведе власника ділянки до необхідності нового буріння, тепер уже з дотриманням усіх формальностей.
- Може бути оформлена за всіма правилами — з попереднім стягненням з власника землі належного штрафу.
Існує і виняток: якщо свердловину було пробурено до набрання чинності відповідними положеннями законодавства, а з якихось причин її досі не оформлено належним чином, власник може звернутися за реєстрацією постфактум — що, звісно, не скасовує сплати державних зборів.
Якою глибокою має бути свердловина, щоб обійтися без реєстрації
Відповідно до самого визначення надр, державній реєстрації підлягають лише джерела води, що залягають на глибині від 20 метрів, тобто ті, для доступу до яких потрібно бурити міжпластову або артезіанську свердловину. Колодязь, виритий на меншій глибині, не зачіпає сферу корисних копалин — отже, аж до нових змін у законодавстві реєстрації не потребує.
Зауважимо, що такі колодязі здебільшого дають неякісну воду, яку можна вживати для пиття та приготування їжі лише після ретельної фільтрації. Утім, не є гарантією якості і буріння як завгодно глибокої артезіанської свердловини — достовірно дізнатися, чи не є небезпечною вода, можна тільки за допомогою лабораторного аналізу. «УкрХімАналіз» проводить повноцінний аналіз води з свердловин — і надає необхідні для прийняття подальших рішень документи.
Контроль складу води зі свердловини
Щоб не сумніватися, що ви п’єте безпечну воду з трудом зареєстрованої свердловини, зверніться в лабораторію «УкрХімАналіз». Ми працюємо по всій Україні: у Києві, Рівному, Вінниці та інших населених пунктах. «УкрХімАналіз» проводить професійні дослідження з використанням високоточного обладнання та сучасних реагентів — ми цінуємо ваш час і не допускаємо помилок. Вживайте лише якісну воду — і будьте здорові!