Чим можна знезаразити воду в колодязі?
19 Січня 2023 / 5 просмотров

Чим можна знезаразити воду в колодязі?

Якість колодязної води безпосередньо залежить від глибини колодязя, правильності встановлення кілець, довкілля — і, зрозуміло, вихідних параметрів водоносного шару. Вода, споживана для пиття і приготування їжі, має відповідати санітарним нормам — незалежно від того, тече вона з крана, видобувається з підземного джерела в приватному будинку або на дачі. В іншому разі така вода буде як мінімум некорисна — її потрібно знезаразити. Чим можна провести знезараження питної води в колодязі, читайте в нашій статті.

Чому важливо пити чисту воду

Вода, що зустрічається в природі, зокрема в підземних водоносних шарах, — справжнє джерело потенційно небезпечних неорганічних сполук, органічних продуктів, вірусів, бактерій, мікроорганізмів і паразитів. Звісно, зробивши один ковток, ви навряд чи наразитеся на смертельну небезпеку — але регулярне пиття неочищеної води майже гарантовано рано чи пізно призведе до проблем зі здоров’ям:

 • Накопичення в організмі сполук важких металів: свинцю, ртуті, кадмію та інших.
 • Отруєння продуктами розпаду органіки: трупними отрутами, фекальними стоками, залишками сміття, що розклалося.
 • Всіляких хвороб, викликаних активністю вірусів, бактерій і мікроорганізмів.
 • Зараження гельмінтами, бичачим, свинячим ціп’яками та іншими не найприємнішими «попутниками».

Щоб показати, з якими небезпеками можна зіткнутися, вживаючи забруднену воду, перерахуємо основні ознаки останньої:

 • Зміна відтінку. Вода без домішок повністю прозора. Якщо вона віддає зеленню, у ній почали активно розмножуватися водорості та бактерії. Якщо чорнотою — у ній гниють органічні залишки, від листя чи трави до трупів тварин або птахів. Якщо жовтизною — у ній перевищено вміст заліза, що на повітрі утворює іржу.
 • Наявність помутніння й осаду. На стінках і дні колодязя можуть збиратися пісок, мул, гниючі продукти органічного розпаду.
 • Наявність неприємного запаху. Якщо вода пахне протухлим яйцем, у ній надто багато сірководню, що становить швидше естетичну, ніж санітарну проблему. Якщо запах затхлий, у воду потрапляють побутові стоки. Якщо вода має специфічний «хімічний» запах (бензин, фенол, аміак), слід припустити, що у водоносний шар проникла відповідна сполука.
 • Наявність нехарактерного присмаку. Смак металу свідчить про підвищену концентрацію у воді заліза. Смак кислоти — про тривалий контакт води з міддю або мідьвмісними сплавами. Смак гіркоти або тухлості — про потрапляння в колодязь побутових стоків.

Як бачите, причин для регулярного знезараження більш ніж достатньо. Як знезаразити колодязну воду в домашніх умовах, ви дізнаєтеся з наступного розділу.

Знезаражуємо воду в колодязі своїми руками: найкращі способи

Перелічимо кілька найефективніших методів знезараження колодязя:

 1. Хлорвмісні препарати: «Білизна», порошок або розчин хлору та інші. Дезінфекційним засобом промазують стінки і дно колодязя (можна використовувати пульверизатор), а потім накривають конструкцію плівкою, що не пропускає повітря і сонячне світло, після чого залишають на добу. Потім — знімають плівку, ретельно промивають і відкачують воду з колодязя, поки не зникне специфічний запах. Після завершення очищення воду з колодязя не можна пити протягом тижня.
 2. Перманганат калію. Засіб слабший, ніж хлор, тому підходить для знезараження на ранніх стадіях забруднення. Приблизна кількість марганцівки для обробки внутрішніх поверхонь колодязя — 1,0…1,5 столової ложки на 10 літрів води. Стінки потрібно промити через годину після нанесення дезінфекційного розчину, а потім відкачують воду до зникнення характерного забарвлення. Надалі на дно колодязя рекомендується помістити ситечко з 5-10 грамами марганцівки, яка м’яко знезаражує нові обсяги води.
 3. Розчин йоду. Як і перманганат калію, підходить для дбайливого очищення води в колодязі. На кожне кільце слід приготувати 3 літри води з 9-12 розчиненими в них краплями розчину. Промити колодязь потрібно після 4 годин «настоювання». На жаль, позбутися неприємного йодного присмаку буде проблематично: перший час вам доведеться відстоювати рідину або користуватися фільтром.
 4. Ультразвукове й ультрафіолетове випромінювання. Сучасні методики, які досить ефективно знезаражують воду в колодязі і при цьому не змінюють її смакових якостей. Головний мінус — складність і дорожнеча: вам буде потрібно придбати і встановити на колодязь спеціальне обладнання.

Можна використовувати для дезінфекції колодязя і спеціальні таблетки — тільки не забувайте, що жоден спосіб не дає стовідсоткової гарантії безпеки. Замовте дослідження очищеної колодязної води в «УкрХімАналізі» — переконайтеся, що знезараження було проведено успішно.

Контроль безпеки води в колодязі

Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить дослідження проб водопровідної води, води з колодязів і артезіанських свердловин. Ми використовуємо в роботі сучасне обладнання, високоточні методи — і відповідаємо за достовірність результату. Скористатися нашими послугами можуть жителі будь-якого регіону України. Пийте чисту воду — і не хворійте!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: