Чим небезпечна цвіль для здоров’я
Пліснява, або пліснявий грибок, — це одна з гілок царства грибів, що характеризується, на відміну від улюблених багатьма печериць, рижиків і груздів, вкрай складною та розгалуженою грибницею у поєднанні з дуже маленьким плодовим тілом: сукупність цих тіл і утворює «пушок», який бачить око. Пліснява вкрай живуча: її спори містяться як у повітрі, так і в парах води і на поверхнях предметів; вони вільно переносяться і мають здатність рости практично в будь-яких побутових умовах. «УкрХімАналіз» розповість, що сприяє швидкому зростанню цвілевого грибка — і чим останній небезпечний для організму людини.
У яких умовах найактивніше розмножується пліснява
Життєвий цикл пліснявого грибка включає три основні стадії:
- Знаходження у вигляді спор у повітрі (найчастіше) та інших відповідних середовищах. У стані спор пліснява може жити протягом місяців і навіть років — усе залежить від виду грибка та умов збереження.
- Ріст у сприятливому середовищі. Для розвитку цвілі необхідні два основні чинники: досить висока температура і підвищена вологість. В іншому грибок невибагливий: деякі види плісняви здатні рости на каменях, деревині, бетоні та навіть на лакофарбових матеріалах.
- Виробництво спор. Грибок активно розмножується — незабаром після початку росту він наповнює навколишній простір власними спорами, з яких з’являться вже нові покоління цвілі.
З опису цвілі зрозуміло, що найчастіше вона з’являється в будинках і окремих приміщеннях з підвищеною вологістю: кухнях, підвалах, горищах, ванних кімнатах, туалетах тощо. Цвіль здатна рости і в місцях проникнення вологи в будинок — наприклад, у наскрізних тріщинах у стінах. Хоча ідеальні для грибка умови — висока вологість у поєднанні з як мінімум кімнатною температурою, він може розмножуватися і в неопалюваних приміщеннях або на винесених на вулицю будівельних конструкціях — через підвищений вміст вологи.
Чим цвіль небезпечна для здоров’я людей
Цвілевий грибок на всіх стадіях розвитку становить такі загрози для людини:
- Отруєння органів дихання. Спори плісняви здатні проникати в гортань і легені, що являють собою практично ідеальне середовище для подальшого розмноження.
- Алергії. Вдихання спор цвілі, на яких можуть переноситися всілякі алергени, може призвести як до короткочасних, так і до хронічних алергічних реакцій — від порівняно слабких до найсильніших, що становлять загрозу життю.
- Шкірні захворювання. Деякі види плісняви здатні закріплюватися і продовжувати рости на шкірних і слизових покривах, спричиняючи алергічні реакції, запалення і омертвіння тканин.
- Захворювання центральної нервової системи. Тривалий контакт із цвіллю може призвести до швидкої стомлюваності, втрати координації, дратівливості або, навпаки, апатії.
- Рак. Мітотоксини, які продукує пліснявий грибок, здатні стимулювати ріст ракових клітин — як у зоні безпосереднього контакту зі спорами, так і в інших частинах організму.
У тривалій перспективі отруєння цвілевим грибком може призвести до проблем із нирками і захворювань сечостатевої системи, аж до безпліддя. Особливо небезпечна цвіль для людей з ослабленим імунітетом: жінок у другому і третьому триместрах вагітності, дітей, літніх і хворих.
Цвіль — загроза для вас і ваших близьких
Бачачи перед собою пляму плісняви, ви вирішите, що в повітрі вже містяться небезпечні для здоров’я спори — і матимете рацію. Але не все так просто: спори можуть бути навіть там, де поки що не помітно інтенсивного росту грибка. Убезпечте себе — замовте аналіз повітря в лабораторії «УкрХімАналіз»! Ми застосовуємо сучасну апаратуру, що дає змогу безпомилково визначити наявність цвілі, а в нашій команді — тільки справжні фахівці. Послуги лабораторії «УкрХімАналіз» доступні жителям Києва, Чернігова, Ужгорода та інших міст України. Дихайте на повні груди — чистим повітрям!