Чим небезпечне забруднення повітря?
8 Лютого 2023 / 10 просмотров

Чим небезпечне забруднення повітря?

Хочете ви цього чи ні, ви живете в атмосфері Землі — яка містить кисень, азот, вуглекислий газ та інші чудові хімічні сполуки. Згодом повітря стає все менш чистим — переважно (але не тільки) з вини людини. З нашої статті ви дізнаєтеся, чим може бути небезпечним забруднення повітря — і чому так важливо вчасно контролювати якість того, чим ви дихаєте.

Чому чисте повітря — це не розкіш, а необхідність

Життєдіяльність людини, як і всіх без винятку вищих тварин, безпосередньо пов’язана зі споживанням кисню. Цей газ, що становить близько 21% об’єму повітря, впливає на здатність організму:

  • Переробляти їжу. Спалювання калорій, що надійшли в організм, — аеробний, тобто такий, що вимагає присутності кисню, процес. Немає кисню — немає і засвоєння продуктів, а отже, необхідної організму енергії.
  • Відновлювати біологічні тканини та рідини. Втрати крові, м’язової і навіть кісткової тканини — природні процеси. Не отримуючи належної кількості кисню, організм не може продукувати нові клітини, а отже, швидше старіє і вмирає.
  • Здійснювати вищу нервову діяльність. Просто згадайте, наскільки важче думається в задушливому, набитому людьми приміщенні порівняно з добре провітреним — і зробіть висновки самі.

У чистому, природному повітрі крім кисню містяться:

  • Азот.
  • Вуглекислий газ.
  • У мінімальній кількості — інертні та інші гази.

Повітря такого складу не є небезпечним для людини, а для природи навіть корисне: більшості рослин вуглекислий газ необхідний так само, як людині кисень. Ситуація істотно погіршується, коли атмосфера насичується відходами промисловості: від газів і крапельок рідин до твердих частинок. Таке повітря шкідливе не тільки для самої людини, а й для більшості інших видів; крім того, рослини, гриби, молюски та головоногі неперевершено накопичують отруйні речовини, що містяться в повітрі та середовищах, що дотикаються до нього, — а стаючи їжею, передають свої «скарби» людині.

Небезпека забрудненого повітря для людського здоров’я

Ми не розглядатимемо в статті окремі види забруднень, які можуть міститися в атмосфері: кількість їх воістину величезна і, завдяки технічному прогресу, регулярно поповнюється. Перелічимо лише основні наслідки дихання забрудненим повітрям:

  1. Порушення обміну речовин. Нестача кисню і присутність у повітрі шкідливих речовин може призвести до розбалансування процесів травлення, сечовиділення та потовиділення, а також синтезу нових клітин.
  2. Алергічні реакції. Навіть у природному повітрі міститься чимало потенційно алергенних для людини частинок — від пилку дерев до відходів життєдіяльності комах і тварин. У забрудненій атмосфері до природних алергенів додаються техногенні — і, на жаль, з часом їхня масова частка лише зростає.
  3. Отруєння. У повітрі та середовищах, що контактують із ним, можуть накопичуватися сполуки важких металів, токсичні гази та отруйні органічні сполуки, наприклад, феноли. Вони негативно діють на людський організм — від незначних, але неприємних проявів до смертельно небезпечних отруєнь.
  4. Розлади репродуктивних функцій. Забруднення, що містяться в повітрі, зокрема вже згадані нами феноли, здатні призводити до зниження статевої функції та навіть до безпліддя, а також провокувати відхилення в розвитку плода.
  5. Захворювання м’язів і кісток. Важкі метали, що викидаються в повітря, вкрай негативно впливають на стан кістково-м’язової системи. Найяскравіший приклад — кадмій, який у разі накопичення в організмі спричиняє потворні та вкрай болісні деформації скелета.
  6. Пошкодження когнітивних здібностей. Залежно від виду забруднення, що міститься в повітрі, — від постійної втоми або надмірної агресивності до глибокої депресії та галюцинацій.

Список далеко не вичерпний — але такий, що допомагає зрозуміти, наскільки небезпечне для людини забруднене повітря. Зазначимо, що оцінити чистоту атмосфери емпіричним шляхом неможливо: повітря, що не має огидного запаху і яскраво вираженого кольору, далеко не завжди придатне для дихання. Переконатися в безпеці допоможе лише професійне дослідження. Лабораторія «УкрХімАналіз» виявить усі загрози, що містяться в повітрі, — і надасть вам докладний звіт!

Оцінка чистоти повітря на вулиці та в приміщенні

Лабораторія «УкрХімАналіз» проведе дослідження проби повітря з використанням високоточної апаратури та сучасних реагентів, по завершенні — надасть дані про наявність і вміст небезпечних домішок. Скористатися нашими послугами можуть жителі всіх областей України — від Харкова до Львова, від Сум до Одеси. звертайтеся — перевірте, чи достатньо чистим повітрям дихаєте!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: