Чим шкідлива жорстка вода?
Водопровідна вода буває найрізноманітнішої якості: повністю придатною для пиття і такою, що завдає прямої шкоди здоров’ю людини; безбарвною, каламутною або відверто брудною; м’якою або жорсткою. Остання ознака не менш важлива, ніж вміст у воді важких металів і похідних бензолу: жорсткість надміру шкідлива і для організму, і для побутової техніки. Що таке жорстка вода і чим конкретно вона погана, читайте далі.
Що стоїть за словами «жорсткість води»
Вода з водопроводу, як і з колодязя або артезіанської свердловини, ніколи не буває абсолютно чистою. У ній, крім власне H2O, містяться всілякі домішки, від сполук свинцю, кадмію і ртуті до продуктів розпаду нафти, водоростей і грибків. Присутні в ній і солі лужноземельних металів, найбільшою мірою — магнію (Mg) і кальцію (Ca).
Жорсткість показує вміст магнію і кальцію у воді, виражений у відповідних одиницях. В Україні це:
- Мілімолі на кубічний дециметр або, що те ж саме, літр (ммоль/дм3). Відповідно до ДСТУ 7525:2014, це єдина рекомендована до використання одиниця виміру.
- Міліграм-еквіваленти на літр (мг-екв/л). Старіша одиниця, яка наразі виходить з ужитку. Один міліграм-еквівалент на літр дорівнює половині мілімоля на літр.
Допустимо жорсткою вважається вода, в якій кількість солей кальцію і магнію не перевищує 7 ммоль/дм3. Тут необхідно зробити важливе уточнення: до розрахунку беруться тільки нерозчинні солі зазначених металів, які під час нагрівання утворюють усім відомий накип — щільний, важковидаляємий шар на внутрішній поверхні чайників, кавників, каструль та інших предметів посуду, що безпосередньо контактують із киплячою водою.
Чи шкідлива жорстка вода
Коротка відповідь на це запитання — так. Для людського організму поганий будь-який надлишок — а отже, небезпечна і вода з підвищеним вмістом солей кальцію і магнію.
Негативний ефект від вживання надмірно жорсткої води всередину, у вигляді пиття або їжі, полягає в:
- Провокуванні шкірних захворювань. Солі кальцію і магнію в буквальному сенсі знищують природний жировий шар, що захищає шкіру, унаслідок чого остання лущиться, розтріскується, вкривається гнійниками, в занедбаних випадках — навіть кровоточить. Меншою мірою шкода жорстка вода шкодить волоссю і нігтям; більшою — слизовим оболонкам.
- Стимулюванні захворювань серцево-судинної системи. Дисбаланс магнію в організмі негативно позначається на витривалості серцевого м’яза.
- Виникненні сечокам’яної хвороби. Надлишок у споживаній воді нерозчинних солей рано чи пізно призводить до накопичення відкладень у нирках, що фільтрують рідину.
- Розбалансуванні кістково-м’язової системи. Кальцій і магній у помірних кількостях, безперечно, корисні для кісток, але надмірна кількість металів здатна призвести до захворювань суглобів, які тягнуть за собою проблеми як з кістками, так і з м’язами.
Звісно, здоров’я людини — це головне; але не варто забувати і про шкоду жорсткої води для сантехніки та побутових приладів:
- Солі лужноземельних металів відкладаються на поверхнях змішувачів, душових лійок та іншого сантехнічного обладнання. Якщо поверхня ця нікельована, нічого страшного не трапиться — крім необхідності постійно відмивати неестетичні розводи.
- Оскільки солі кальцію і магнію осідають під час нагрівання, вони накопичуються на тенах і прилеглих поверхнях усередині пральних і посудомийних машин, а також забивають фільтри. У результаті техніка виходить з ладу — радуючи власника протіканнями і непередбаченими витратами.
Хоча існують побутові способи оцінки жорсткості води, достовірний результат можна отримати тільки в лабораторних умовах. Лабораторія «УкрХімАналіз» допоможе дізнатися, чи не занадто жорстка вода ллється з вашого крана!
Контроль жорсткості водопровідної води
Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить професійне дослідження води з будь-яких джерел — на жорсткість, вміст важких металів, біологічних небезпек та інші важливі показники. Ми працюємо в Києві та по всій Україні — від Києва до Харкова та Ужгорода. Перевірте, чи відповідає жорсткість споживаної вами води нормі!