Чим знезаражують водопровідну воду?
Вода, що тече з крану може бути скільки завгодно прозорою і приємною на смак — це не заважає їй залишатися небезпечною для здоров’я. Справа не тільки у важких металах і токсичних органічних речовинах; у водопровідній воді навіть тій, що пройшла очищення на станції, продовжують жити найрізноманітніші віруси, бактерії та найпростіші. Більша їх частина не становить для людини загрози — але решта досить небезпечна, щоб змусити задуматися про дезінфекцію. Як і чим знезаражують воду з водопроводу, розповість «УкрХімАналіз».
Обійдемося без знезараження?
Справді, чому б і ні — адже вода, перш ніж потрапити до вашої оселі, обов’язково проходить кілька стадій фільтрації та очищення. Міркуючи таким чином, не забувайте, що обладнання на станціях не найновіше, витрата дезінфекційних реагентів з різних причин може не відповідати нормативам, а найголовніше — за своє здоров’я відповідаєте тільки ви самі. Не нехтуйте знезараженням — а щоб отримати впевненість у безпеці, замовте дослідження води з крана в лабораторії «УкрХімАналіз».
Перелічимо лише кілька загроз, які можуть чекати на вас у, здавалося б, чистій воді:
- Віруси: гепатити A і B; ротавіруси, що вражають шлунково-кишковий тракт; ентеровіруси, що вбивають центральну нервову систему; аденовіруси, що роблять людину беззахисною перед гострими респіраторними захворюваннями.
- Бактерії: легіонела, що вражає травну і дихальну системи, а в занедбаній стадії провокує розвиток пневмонії; сальмонела, яка є «найпопулярнішим» збудником кишкових інфекцій; дизентерійна паличка, яка спричиняє блювоту та знижує загальний імунітет.
- Найпростіші: зокрема, амеби — збудники амебіазу, що розвивається від слабкого болю в животі до повноцінної дизентерії та анемії.
- Яйця паразитів: глистів, ціпнів та інших неприємних «попутників» людини.
Сподіваємося, ми досить ясно показали, чому водопровідна вода потребує додаткового знезараження — навряд чи комусь захочеться випробувати на собі хоча б одне з перерахованих захворювань. Тепер перейдемо до головного — способів дезінфекції води.
Знезараження водопровідної води: 5 ефективних методів
Одразу уточнимо: у цьому розділі ми розглядаємо саме способи знищення біологічних загроз, що містяться у воді з крана. Деякі з наведених нижче способів не приносять користі під час очищення від важких металів і органічних токсинів — зате справляються з вірусами, бактеріями та аналогічними небезпеками.
Способи знезараження водопровідної води в домашніх умовах:
- Кип’ятіння. Дуже багато вірусів, бактерій і найпростіших втрачають життєздатність, а отже, і небезпеку, під час нагрівання води до температури близько 100°С. Утім, цей спосіб, як і будь-який інший, не дає стовідсоткової гарантії: наприклад, у киплячій воді здатний вижити вірус, що викликає коров’ячий сказ.
- Обробка ультрафіолетом і/або ультразвуком. Ці способи ефективно руйнують зовнішню оболонку шкідників, таким чином вбиваючи їх. Метод вимагає купівлі та встановлення досить дорогого обладнання.
- Хлорування. Один з найефективніших методів: хлор чудово справляється чи не з усіма перерахованими в нашій статті біологічними загрозами. Під час обробки води сполуками хлору в домашніх умовах необхідно суворо дотримуватися рекомендованих виробником концентрацій реагенту, а після — обов’язково пропускати знезаражену рідину хоча б через вугільний фільтр.
- Додавання срібла. Історично перший спосіб знезараження води, відкритий емпірично. Срібло вбиває далеко не всі бактерії і віруси; крім того, воно досить ефективне тільки у вигляді іонів. Для обробки води сріблом необхідно встановити іонізатор — однієї срібної ложечки буде недостатньо.
- Зворотньоосмотична фільтрація. Фільтр зворотного осмосу передбачає пропускання води через мембрани з вкрай малими осередками — через них не може проникнути нічого, крім молекул H2O. Головний недолік способу — дорожнеча: вам доведеться обладнати під раковиною цілу фільтрувальну станцію, а потім подбати про відновлення в дистильованій воді природної концентрації солей — інакше вода буде шкідливою для організму.
Існують й інші способи дезінфекції води з крана, наприклад, озонування та електроімпульсний метод — ми не включили їх до списку через складність для домашнього використання. Інші варіанти, включно з обробкою марганцівкою, бромуванням і йодуванням, вимагають особливо ретельної постобробки води — а тому незручні.
Чи правильно було проведено знезараження водопровідної води?
Перевірити, чи безпечна вода, що пройшла очищення, можна тільки за допомогою лабораторного дослідження. Лабораторія «УкрХімАналіз» використовує сучасні методики, високоточне обладнання та якісні реагенти — звернувшись до нас, ви отримаєте повний достовірний звіт про якість води. Наші послуги доступні в Києві, Полтаві, Кривому Розі та інших містах України. Пийте чисту воду — не наражайтеся на небезпеку зараження!