Чому з часом ґрунт втрачає свою родючість?
15 Січня 2023 / 26 просмотров

Чому з часом ґрунт втрачає свою родючість?

Рослини, за рідкісними винятками, не можуть жити без ґрунту — джерела мікроелементів, що відповідають за правильний ріст і розвиток, і органічних сполук, що дають енергію. Родючість ґрунтового покриву, як і будь-який інший природний показник, з часом змінюється — і, на жаль, не в кращий бік. З яких причин знижуються «продуктивні сили» землі та як їх відновити, розповість фахівець лабораторії «УкрХімАналіз».

Поняття родючості

Родючість, або родючість, — це можливість ґрунту давати поживні речовини та мікроелементи, необхідні для повного циклу розвитку рослин: від зародження кореневої системи до плодоношення. Родючість є умовним показником, що залежить від площі земельної ділянки, поточних погодних умов, сорту сільськогосподарської культури, що вирощується, і безлічі інших чинників.

Перерахувати всі обставини, які можуть вплинути на родючість, неможливо, зате ми можемо розповісти, через що ґрунт стає менш родючим — про найважливіші причини читайте в наступному розділі.

Чому ґрунтовий шар втрачає родючість

До основних чинників, що впливають на родючість ґрунту, належать такі:

  1. Ведення сільського господарства. Вирощування певних культур з одночасним «вигнанням» із ґрунту інших — неприродний процес, що збіднює ґрунт. Виснаження посилюється через упровадження інтенсивних технологій, зняття кількох врожаїв за рік, збирання з полів залишків рослин, які в природних умовах перетворюються на перегній, — і, звісно, через використання пестицидів та добрив, що агресивно діють.
  2. Розведення худоби. З одного боку, сільськогосподарські тварини збагачують ґрунтовий шар природними добривами — але з іншого, вони ж буквально винищують рослини, яким у природному стані належало б стати поживним перегноєм.
  3. Промислова діяльність. Зрозуміло, жодне підприємство, що поважає себе, не скидає тверді та рідкі виробничі відходи прямо «в поля» — але за відсутності якісних очисних споруд отруйні речовини все одно переносяться в ґрунт — а згори на нього осідають не менш небезпечні гази, що виходять із труб.
  4. Людська життєдіяльність. Негативно позначаються на родючості й цвинтарі, скотомогильники, поховання біологічних відходів, вигрібні ями, каналізаційні труби, що протікають, — всі перераховані категорії становлять потенційну небезпеку для сільськогосподарських земель, які розташовані поруч.
  5. Природні причини. Людська активність безперечно згубна для землі — але природні катастрофи набагато масштабніші та руйнівніші. Не варто й пояснювати, що ґрунт, який пережив лісову пожежу, повінь, землетрус або ураган, втрачає значну частину родючого шару, на відновлення якого може піти не один рік.

Оцінити родючість ґрунту візуально неможливо; щоб точно дізнатися, з чим ви маєте мати справу, зверніться по професійну акредитовану допомогу — в лабораторію «УкрХімАналіз».

Способи відновлення родючості

Повернути ґрунту родючість можна за допомогою простих методик:

  • Використання сидератів. Так називають рослини (найчастіше — сільськогосподарські культури), що виконують допоміжну функцію: після появи пагонів і до цвітіння їх зрізають, а листя і стебла, багаті азотом, фосфором та іншими корисними елементами, «заорюють» у землю як природне добриво. Сидерати (сочевицю, соняшник, просо, амарант — список вельми великий) підбирають, ґрунтуючись на стані ґрунту: відсутності тих чи інших важливих сполук, надто сильної закисленості тощо.
  • Застосування добрив. Щоб уникнути нових проблем, у ґрунт рекомендується вносити неагресивні добрива — в потрібних концентраціях, що забезпечують землю саме тими мікроелементами, які їй потрібні. Підбір добрив сильно полегшить розгорнуте агрохімічне дослідження, яке можна замовити в лабораторії «УкрХімАналіз».
  • Додавання дощових черв’яків. Мабуть, це найкорисніші для ґрунту тварини: вони переробляють органічні відходи на легкозасвоювані добрива, а також ефективно розпушують землю, забезпечуючи природний приплив кисню. Особливу увагу слід приділити каліфорнійським черв’якам — великим, які довго живуть і добре розмножуються в ґрунтах будь-якого типу.
  • Чергування посадок. Не варто постійно висаджувати одні й ті самі сільгоспкультури на одних і тих самих місцях — краще міняти їхнє місце розташування кожні кілька років, забезпечуючи в такий спосіб відновлення і збагачення ґрунту.

Нарешті, землі можна просто-напросто дати відпочити, як мінімум протягом року. Спосіб цей, без сумніву, збитковий — зате дуже дієвий. Для кращого відновлення ґрунтового шару рекомендується застосовувати одночасно кілька перерахованих методик — не забуваючи попередньо проаналізувати стан ґрунту.

Чого не вистачає вашій землі?

Лабораторія «УкрХімАналіз» проведе дослідження ґрунту: визначить наявність проблем, брак і надлишок важливих мікроелементів, відхилення від нейтрального рівня кислотності. Наші послуги доступні в Києві, Чернівцях, Умані та інших містах України. Ми допоможемо вам зрозуміти, що насправді потрібно для відновлення родючості ґрунту!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: