Чому з часом ґрунт втрачає свою родючість?
20 Жовтня 2022 / 72 просмотров

Чому з часом ґрунт втрачає свою родючість?

Ґрунт — джерело поживних речовин для практично всіх видів рослин, від диких трав до сільськогосподарських культур. Родючість ґрунтового покриву — це показник, що характеризує здатність ділянки землі «прогодувати» рослини, які розташовуються на ній, тобто забезпечити надходження до них життєво важливих мікроелементів і органічних сполук. На жаль, з часом природна родючість ґрунту знижується. Чому так відбувається і що робити, щоби відновити показник, читайте нижче.

Чому виснажується ґрунт

Природна (існуюча без втручання людини) родючість ґрунту знижується з таких причин:

  • Природні чинники. На здатність землі вирощувати рослини можуть безпосередньо впливати повені, урагани, пожежі, що порушують цикл віддачі та отримання ґрунтом поживних речовин.
  • Сільське господарство. Щорічне вирощування одних і тих самих культур на одній і тій самій ділянці неминуче призводить до швидкого виснаження ґрунту. Утім, навіть застосування багатопільної системи пов’язане з вилученням із землі збагачувального врожаю, що врешті-решт призводить до втрати родючості.
  • Вирубка лісів. Зникнення дерев, що оточують поле, прискорює вимивання і вивітрювання ґрунту.
  • Випас худоби. Сільськогосподарські тварини з’їдають рослини (здебільшого трави), які в природному циклі мали б перегнити і стати природним добривом ґрунту.
  • Необдумане використання пестицидів, макро- і мікродобрив. Переслідуючи, здавалося би, благу мету, можна захопитися — і настільки просочити землю отрутою або збагатити її одним-єдиним компонентом, що ріст і розвиток рослин на ній стануть неможливими.
  • Забруднення ґрунту. Промислові стоки, викиди відходів життєдіяльності людини і тварин, розташування поблизу кладовищ і звалищ різко знижують родючість ґрунту.
  • Неправильне зрошення. Некоректне підведення води може призвести до заболочування, засолювання, залуження або закислення ґрунту. Більшості рослин необхідне нейтральне (pH близько 7) середовище; таким чином, навіть якщо перелужений або перекислений ґрунт насичений поживними речовинами, він не може забезпечити нормальний ріст сільгоспкультур.

Слід зазначити, що родючість землі — потенційно поновлювана величина. На відновлення сильно зіпсованої або виснаженої ділянки може піти тривалий час — проте грамотне зрошення, використання добрив і живих організмів роблять завдання вирішуваним.

Крім того, родючість — поняття відносне. Наприклад, малина цілком здатна рости на сильно перекисленій землі, проте не виносить засолення — в той час як полуниця малочутлива до pH ґрунту, зате не здатна більше трьох-чотирьох років виносити виділення власної кореневої системи.

Як підвищити родючість землі

Кілька простих і екологічних способів домогтися високої родючості ґрунту:

  1. Внесення добрив. На підставі агрохімічного аналізу ґрунту, який можна замовити в лабораторії «УкрХімАналіз», обирають одно- або багатокомпонентні добрива, що компенсують нестачу в землі поживних речовин.
  2. Висадка сидератів. Рослини, стебла і листя яких багаті азотом, калієм та іншими поживними речовинами, скошують або зрізають, не знищуючи кореневої системи, і, як природне добриво, заорюють у землю. Як сидерати використовують горох, квасолю, боби, гречку, соняшник, амарант, ріпак, просо та інші культури — залежно від вихідного стану ґрунту.
  3. Впровадження каліфорнійських черв’яків. Цей вид дощових черв’яків довго живе, чудово перетравлює органічні сполуки — і підходить для будь-якого, навіть сильно виснаженого ґрунту.
  4. Дотримання сівозміни. Одно- і дворічні культури рекомендується висаджувати на новому місці кожні 4-5 років, щоби запобігти виснаженню ґрунту.

Один із найпростіших, але довгих способів відновити родючість ґрунту — дати йому відпочити, не засаджуючи впродовж кількох років. Однак цей метод малоефективний без додаткового внесення добрив — а після завершення циклу відновлення доведеться розчищати ділянку з нуля, зокрема боротися з бур’янами, що заполонили землю.

Контроль стану ґрунту

Точно дізнатися, наскільки виснажений ґрунт і які речовини потрібні для його відновлення, «на око» неможливо. Щоб отримати достовірну інформацію, зверніться в лабораторію «УкрХімАналіз»: ми працюємо в Києві і усіх областях України, проводимо кваліфіковані дослідження та надаємо докладні, відповідні державному стандарту звіти. Звертайтесь — зробіть перший крок до підвищення родючості ґрунту!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: