Чому зі свердловини йде вода
Ось це і сталося: ви благополучно пробурили свердловину і вже встигли насолодитися чистою прохолодною водою. Здавалося б, куди краще — але в один непрекрасний день вода починає, незважаючи на всі розрахунки і старання робітників, іти назад у землю, і ви залишаєтеся з практично обмілілим джерелом. Чому так може статися і що робити, щоб запобігти виснаженню свердловини, розповість «УкрХімАналіз».
Коли і як швидко вода може піти зі свердловини
Перелічимо основні причини обміління недавно пробурених свердловин:
- Засмічення (замулювання). Придивіться до видобутої води: якщо в ній помітні піщинки та/або частинки мулу, найімовірніше, води немає тому, що вони заліпили ті отвори в трубі, куди має притікати чиста вода. Вирішення проблеми — прочищення труби гідравлічним ударом, залежно від ситуації — з додаванням реагентів, що руйнують наліт.
- Непомірне водокористування. Неважко здогадатися, що у водоносному шарі в будь-який момент міститься приблизно однакова кількість води. А отже, що більше користувачів «під’єднано» до одного джерела, то швидше воно виснажиться — у цьому разі вода піде не в землю, а до споживачів. Вирішення проблеми — тимчасове призупинення користування свердловиною, аж до регенерації водоносного шару; якщо це неможливо, користувачам слід принаймні чергувати забір води замість того, щоб вмикати колонки одночасно.
- Недостатнє водокористування. За умови регулярного користування свердловиною дрібнодисперсні забруднення, які в будь-якому разі присутні у воді, що забирається, не встигають забити трубу, і дно залишається на одному рівні, не піднімаючись і не опускаючись. Розв’язання проблеми — промивка стовбура свердловини з подальшою нормалізацією частоти використання водного джерела.
- Занадто високе розміщення обсадної труби. У такій ситуації вода, що накопичується на дні, вільно йде в землю, практично не утворюючи запасу. Розв’язання проблеми — встановлення нижніх перфорованих секцій труби, які не заважають притоку води й обмежують відтік.
- Пересихання водоносного шару. Рівень води у свердловині знижується поступово — як і її якість: з плином часу замість чистої прозорої рідини ви отримуєте каламутну, ледь не густу мулисту воду. Вирішення проблеми — поглиблення свердловини за допомогою вбивання нових секцій обсадної труби.
Крім перерахованих випадків, вода в свердловині може пропадати через:
- Неправильне встановлення або псування елементів конструкції під час складання.
- Використання пошкодженого донного фільтра.
- Попадання всередину сторонніх речовин, що забивають отвори, через які надходить вода.
Навіть якщо підземне джерело води пересихає, не поспішайте засмучуватися: буріння нової свердловини потрібне лише у 20% випадків — зазвичай же досить прочистити і поглибити шахту.
Безпека свердловинної води
Хочете переконатися, що вода, яку ви забираєте зі свердловини або колодязя, нешкідлива для здоров’я? Лабораторія «УкрХімАналіз» чекає на вас! Ми працюємо на сучасному обладнанні, використовуємо високоточні методи аналізу — і надаємо досконально точні звіти. Наші послуги доступні в Києві, Київській області та по всій Україні. Пийте тільки хорошу воду — а ми допоможемо це перевірити!