Де краще бурити свердловину на ділянці?
8 Жовтня 2022 / 76 просмотров

Де краще бурити свердловину на ділянці?

Свердловина на ділянці — найкращий вихід із положення, коли до будинку не підведено (або з об’єктивних причин не може бути підключено) центральне водопостачання. У статті розповімо, де бурити свердловину, щоб отримати чисту питну воду.

Чому важливо правильно вибрати місце для буріння свердловини

Вода зі свердловини має відповідати наступним критеріям:

 1. У ній немає видимих ​​неозброєним оком забруднень, наприклад, скупчень солей чи органічних відходів.
 2. У ній не міститься небезпечних для здоров’я домішок, у тому числі виробничих стоків та речовин, що знаходяться в прилеглих ділянках ґрунту.
 3. pH близький до нейтрального показника, без вираженого переважання кислотних чи лужних середовищ.

Правильно визначивши, де має бути пробурена свердловина, ви отримуєте воду, безпечну для безпосереднього вживання та приготування їжі. Недотримання основних вимог може призвести як до захворювань шлунково-кишкового тракту (у разі підвищеної кислотності або лужності), так і серйозних отруєнь (наприклад, якщо у воду просочуються органічні відходи). Крім того, вірно знайдене місце під свердловину гарантує тривалий термін її служби — кілька десятків років.

Як дізнатися, де можна бурити свердловину

Насамперед перерахуємо основні умови облаштування свердловини:

 • На вибраній ділянці є доступний для буріння (що залягає не надто глибоко під землею) водоносний шар.
 • До місця проведення робіт можна організувати під’їзд спеціальної техніки, призначеної для облаштування та подальшого обслуговування свердловини.
 • Існує можливість безперешкодного забору води зі свердловини, наприклад, шляхом підключення електронасоса.
 • Майбутня свердловина відповідає вимогам гігієни та безпеки: вона розташована на відстані від звалищ, вигрібних ям, септиків, скотомогильників, цвинтарів, промислових стоків, централізованої каналізації, ліній електропередачі.

Впливає на вибір місця під свердловину і глибина розташування водоносного шару:

 • Верхні води, що знаходяться не глибше 4 метрів, підходять тільки для поливу рослин та напування тварин. Такі джерела можуть ставати недоступними під час спеки або при заморозках.
 • Ґрунтові води, що проходять на рівні до 10 метрів. Вода, яка отримується з такої свердловини, придатна для пиття або приготування їжі за умови додаткового механічного очищення.
 • Міжпластові води. Залягають на глибині до 100 метрів, між геологічними пластами, що не пропускають воду. Як правило, свердловини дають високоякісну воду, яка не вимагає складної системи фільтрації.
 • Артезіанські води. Знаходяться на глибині від 45 метрів, зазвичай захищені від проникнення зверху скельними породами, що ускладнює процес буріння.

Достовірно визначити місце під свердловину можна тільки за допомогою гідрогеологічних досліджень. До емпіричних ознак знаходження водоносного шару відносяться:

 • Проростання поряд з місцем передбачуваного буріння осоки та очерету (на відстані до 3 метрів), полину (не більше 6 метрів), люцерни (до 15 метрів).
 • Зниження природного рельєфу. При визначенні місця під свердловину необхідно утриматися від буріння в заболочених областях, щоб унеможливити просочування брудної води в питну.
 • Розташування поблизу природних водойм, близько 500 метрів. Разом з тим, якщо в річку або озеро потрапляють промислові стоки, на ділянці необхідно бурити артезіанську свердловину: вживати воду з шарів, з’єднаних з отруєним джерелом, небезпечно для здоров’я.

Існують і інші методи визначення водоносного шару: від спостереження за поведінкою тварин до знаменитих алюмінієвих рамок та вербових гілочок. І все-таки найнадійнішим способом знайти на своїй ділянці місце під свердловину залишається звернення до професіоналів, які мають необхідний досвід і мають техніку для буріння на великій глибині.

Контроль якості води зі свердловини

Знайти місце під свердловину недостатньо: важливо також переконатися, що вода з неї безпечна для споживання. Лабораторія «УкрХімАналіз» проведе для вас лабораторні дослідження з дотриманням ISO 10012:2005 і надасть докладний звіт про вміст та концентрацію домішок. Не забувайте про здоров’я — замовте аналіз води міжнародного рівня!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: