Де не можна робити свердловину?
Свердловина на дачі або біля приватного будинку — справа звичайнісінька: не завжди є можливість підключитися до водопроводу, а жити без води неможливо. На жаль, не все так просто, як хотілося б: не можна просто почати бурити свердловину в вподобаному місці — навіть якщо ви натрапите на воду, досить імовірно, пити її через якість буде неможливо. «УкрХімАналіз» розповість, де не допускається бурити свердловину — і чому ці заборони дійсно важливі.
Необхідність правильного вибору місця під буріння
Призначення будь-якої свердловини — забезпечити споживачеві доступ до вод, що залягають під землею. Всупереч поширеній думці, такі води, хоча і проходять природну фільтрацію, недостатньо чисті — часто не тільки для безпосереднього вживання, а й навіть для поливу городу.
Вода, отримана з обраного навмання підземного шару, може містити такі небезпечні домішки:
- Стоки і розчинені під час природних процесів відходи промисловості.
- Органічні продукти, що розклалися до різних ступенів, зокрема фекалії.
- Хвороботворні бактерії та віруси.
- Радіоактивні відходи.
- Важкі метали.
Зрозуміло, це не означає, що будь-яке самовільно вибране джерело води становить смертельну небезпеку і містить усі перераховані вище «бонуси»; тим не менш, ризикувати власним здоров’ям нерозумно — далі ми розповімо, в яких місцях гарантовано не можна бурити свердловину.
Де не слід облаштовувати свердловину
Залишивши осторонь найочевиднішу відповідь — бурити свердловину не варто там, де геологорозвідка не знайшла джерел води, — перерахуємо найважливіші заборони. Буріння свердловини на дачній або присадибній ділянці не допускається, якщо поруч із майбутнім місцем забору води знаходяться:
- Джерела органічних забруднень. До них належать вигрібні ями, скотомогильники, кладовища, місця захоронення медичних відходів. Залежно від джерела органіки у воду можуть потрапити фекальні маси, біологічні рідини, трупна отрута, бактерії, віруси і мікроорганізми, що провокують захворювання, наприклад, деякі види амеб.
- Місця накопичення промислових і побутових відходів. У воду можуть потрапити і рідкі стоки, і сміття, що розчинилося під дощем, а потім просочилося в землю. Вгадати, які точно сполуки «збагатять» воду, неможливо — але людському організму, як, утім, і тваринам з рослинами, точно краще обійтися без них.
- Місця захоронення радіоактивних відходів або відходів, що становлять біологічну загрозу. Незважаючи на те, що такі відходи в нормальних умовах проходять багато ступенів фільтрації, а потім надійно запечатуються, небезпека завжди існує — і навряд чи комусь захочеться перевіряти таким чином своє везіння.
- Інженерні системи та мережі. Не можна бурити свердловину і якщо поруч пролягають підземні кабелі, труби водопроводу або каналізації. Справа тут не тільки в можливому забрудненні, а й у високій імовірності пошкодження комунікацій.
І навіть коли місце під буріння свердловини буде вибрано з урахуванням усіх чинних заборон, не варто розслаблятися. Як показує практика, навіть артезіанська вода часто містить безліч небажаних домішок — і, отже, потребує додаткової фільтрації. Визначити якість за зовнішнім виглядом не вдасться — зрозуміти, що вода з підземного джерела справді хороша, допоможе незалежний аналіз, проведений лабораторією «УкрХімАналіз».
Контроль складу води зі свердловини
Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить дослідження води з усіх типів свердловин і колодязів. Ми використовуємо якісні реагенти та високоточне обладнання — а ви отримуєте результат, якому можна довіряти. Послуги лабораторії доступні в Києві, Київській, Черкаській, Кіровоградській областях — і в інших регіонах країни. Чистої вам води — і міцного здоров’я!