1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (47 голосов, оценка: 4,91 из 5)
Loading...
Формальдегід – вплив на людину
12 Квітня 2017 / 3916 просмотров

Формальдегід – вплив на людину

Що таке формальдегід і для чого він використовується?

Формальдегід (синоніми: формальдегід, мурашиний альдегід, метилальдегід; хімічна формула CH2O) в звичайних умовах являє собою безбарвний газ з різким запахом, добре розчинний у воді. Одержують цю речовину у промислових масштабах шляхом окислення метанолу.

Досить давно відомі бактерицидні властивості цієї хімічної сполуки – всім знайомий формалін, що застосовується в анатомії для консервації тканин і органів, є звичайним 40% -м водним розчином мурашиного альдегіду. Дубильні властивості зробили його незамінним компонентом для засобів шкіряної і деревообробної промисловості. Крім того, він використовується при виробництві різних косметичних засобів, а також в харчовій промисловості (як добавка під кодом Е240).

Які основні джерела виділення формальдегіду в квартирі?

По-перше, пари вільного формальдегіду входять до складу продуктів горіння органічних речовин:

 • смог, вихлопні гази автомобілів
 • тютюновий дим і навіть дим від електронних сигарет
 • випаровування від каміну і газової плити

По-друге, випаровування формальдегіду відбувається з побутових матеріалів:

 • ДСП (з якого робиться велика кількість меблів)
 • фанера, МДФ, OSB (використовувані для утеплення будинку)
 • ламінат та інші покриття для підлоги, плінтуса, двері з МДФ

Таким чином, в повсякденному житті його можна зустріти повсюди. Навіть такі нешкідливі, здавалося б, на перший погляд речі, як диван, ліжко, стіл, стільці і підлога – можуть служити джерелами виділення формальдегіду в помешканні (будинку). Необхідно відзначити, що дерев’яні меблі не містить формальдегід, але й коштують вони значно дорожче, ніж виготовлені ​​з МДФ і ДСП.

Скільки часу вивітрюється формальдегід з ДСП меблів та ламінату?

В середньому формальдегід вивітрюється з меблів і підлогових покриттів приблизно 3 – 5 років.

У разі м’яких меблів його виділення може відбуватися навіть після 10 років експлуатації.

Чим небезпечний формальдегід для здоров’я людини?

Вченими-токсикологами доведено, що формальдегід шкідливий для здоров’я людей. Однак, слід, розуміти, що він небезпечний (токсичний) лише при попаданні всередину організму. У той час як, при попаданні на шкіру він викликає лише подразнення, яке швидко проходить. Саме тому боятися цієї речовини, наприклад, в шампунях, не варто – шампунь змивається водою (за статистикою частота виникнення алергічної реакції на миючі засоби становить лише 1 з 75 000).

Набагато більшу небезпеку становлять пари формальдегіду. Адже хронічне отруєння ними викликає такі симптоми:

 • алергію, постійний кашель, подразнення очей, носа, горла і шкіри, напади астми;
 • порушення сну, психічне збудження, тремтіння, схуднення;
 • головні болі, розлад зору і координації;
 • хронічну втому, сонливість, млявість, загальмованість;
 • розлад потовиділення, і регуляції температури тіла.

Перші ознаки гострого отруєння формальдегідом: сльозотеча, різь в очах, нежить, кашель, задуха, головний біль, порушення координації рухів, судоми. При вдиханні його парів можливе виникнення алергічних реакцій шкіри (аж до екземи), у жінок порушується менструальний цикл.

Як правило, наслідки отруєння формальдегідом проходять самі при усуненні його джерела і не вимагають допомоги лікаря. Але, при вдиханні його у високих концентраціях розвивається гострий кон’юнктивіт, риніт, бронхіт, набряк в області легень і гортані. Смерть може наступити при концентрації цього газу в атмосфері, що дорівнює 20 мг / м3, протягом 30 хвилин.

Чи може формальдегід викликати рак?

Те, що формальдегід канцероген для людини (речовина, що здатна викликати рак) не було доведено на всі 100%. Але в деяких дослідах на тваринах було показано, що він підвищує ризик розвитку раку носоглотки, а також може призвести до виникнення лейкозу.

Тому він, внесений до списку потенційно канцерогенних сполук в розділі «ймовірні канцерогени для людини».

У будь-якому випадку вплив формальдегіду на людину вкрай негативний!

Які норми вмісту формальдегіду в повітрі?

Нас більше цікавить побутова сторона питання – чи можна завдати шкоди своєму здоров’ю, не виходячи з квартири і навіть не підозрюючи про це? Як виявляється можна, якщо в атмосфері вашого будинку постійно спостерігається перевищений рівень формальдегіду.

Перша ознака перевищення норми вмісту парів формальдегіду в повітрі – характерний різкий запах. Він може бути Вам знайомий, як особливий “лікарняний” або “аптечний” аромат. У багатьох він асоціюється з новими меблями – але насправді так пахнуть пари формальдегіду. Його запах відчувається вже при концентрації в 25 разів менше допустимої за санітарними нормами. До речі, ГДК (гранично допустима концентрація) формальдегіду в повітрі становить 0,5 мг / м³, при цьому добова ГДК – в п’ять разів менше – 0,01 мг / м³.

Так що при покупці нових меблів (ламінату, виробів з фанери, оздоблювальних матеріалів з OSB, МДФ, ДСП і т.д.) наявність запаху цілком обгрунтовано. Набагато гірше, якщо він не зник за кілька днів – ось тут пора задуматися! А вже якщо одночасно з цим у вас почався занепад сил, депресія, блідне особа – майже напевно формальдегід продовжує випаровуватися з предметів інтер’єру (точніше, зі смоли, якою склеєна деревна стружка), а Ви продовжуєте його вдихати. Тому, убезпечити себе потрібно заздалегідь!

Чи є який-небудь захист від формальдегіду?

 • По-перше, бажано купувати продукцію зроблену з цільного дерева (хоча і при їх виготовленні, виробники часто, використовують шкідливі компоненти), але якщо такої можливості немає, то у продавця можна запросити документацію або зробити хімічний аналіз матеріалу самостійно. За цій властивості меблі, ділиться на три класи (клас Е1 – вміст альдегіду не вище 10 мг на 100 г сухої деревної плити, тоді як клас Е3 – 60 мг). Відповідно, і вартість продукції буде різною – чим менше шкідливого компонента в смолі, тим вона дорожча.
 • По-друге, не слід ставити предмети з ДСП і МДФ поблизу джерел тепла – біля батарей опалення, під прямі сонячні промені і т.п.
 • Перед тим, як заносити в квартиру меблі, ламінат, фанеру та інші оздоблювальні матеріали, дайте їм «вивітритися» на вулиці.
 • Крім того, корисно звичайнісіньке провітрювання приміщення. Ще краще – поставити очищувач повітря, це допоможе частково нейтралізувати формальдегід.
 • Не слід також забувати, що зелені рослини в будинку не тільки створюють затишок, але і очищають повітря.
 • Зрозуміло, слід відмовитися від куріння в приміщенні, навіть якщо ви користуєтеся «електронними» сигаретами.

Як можна зробити аналіз на визначення в повітрі формальдегіду?

Самостійно провести визначення формальдегіду важко, для цього потрібне спеціальне лабораторне обладнання та хімічні реактиви.

Якщо у Вас є сумніви з приводу якості повітря в приміщенні, ми завжди раді для Вас зробити хімічний аналіз повітря на формальдегід або будь-який інший хімічний аналіз в Україні.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: