1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (3 голосов, оценка: 5,00 из 5)
Loading...
ГДК шкідливих речовин у повітрі робочої зони
19 Вересня 2017 / 3694 просмотров

ГДК шкідливих речовин у повітрі робочої зони

Забруднене повітря є однією з найбільш поширених причин поганого самопочуття. Особливо страждають жителі великих міст і промислових центрів, де в повітря потрапляє велика кількість шкідливих викидів підприємств. Також негативний вплив на стан повітря, яким ми дихаємо, справляє і велика кількість автомобільного транспорту. Для визначення рівня забрудненості існує таке поняття як «ГДК шкідливих речовин в повітрі» (гранично допустима концентрація). Цей показник регулюється санітарними нормами і є найбільш об’єктивною оцінкою якості повітря, яким ви дихаєте.

Зміст ГДК в повітрі: санітарні норми

Згідно санітарних нормам, якщо вміст хімічних речовин в повітрі загрожує здоров’ю людей, то повітря вважається забрудненим. Об’єктивну оцінку якості повітря можна дати тільки після проведення необхідних замірів та порівняння їх показників з регламентованими ГДК.

Державні санітарні норми передбачають визначення показників ГДК як в повітрі робочої зони, так і в житлових будинках. Але стандарти в цих двох випадках будуть різними. ГДК шкідливих речовин в повітрі робочої зони не повинна справляти негативний вплив на здоров’я людини, а також в майбутньому не позначатися на здоров’ї його дітей. При цьому мається на увазі, що співробітник підприємства знаходиться в цій атмосфері не постійно, а лише протягом робочого часу (в цілому не більше 40 годин протягом тижня). Для оцінки повітря в житлових будинках використовують інші стандарти – максимальні середньодобові ГДК, які передбачають, що людина весь час дихає цим повітрям.

Оскільки промислові підприємства є одними з основних «забруднювачів», то для них регламентуються ГДК викидів шкідливих речовин в повітря. Ця кількість не повинна бути перевищена за певну одиницю часу.

Причини підвищеного рівня ГДК шкідливих речовин в повітрі робочої зони на підприємстві можуть бути різними. Багато залежить від специфіки виробництва або ж роботи різної техніки. Наприклад, при роботі копіювальних апаратів виділяються такі речовини як оксид азоту, аміак, ацетон, різний кислоти і т.п. Шкідливі речовини виділяються в повітря і внаслідок різних технологічних процесів на підприємстві, а також міститися в сировині або відходах виробництва. Всі ці речовини потрапляють в повітря у вигляді пилу, газу, пара і т.п.

ГДК шкідливих речовин у повітрі робочої зони

Класифікація шкідливих речовин

Відповідно до загальноприйнятої класифікації, всі шкідливі речовини, в тому числі й ті, що містяться в повітрі, підрозділяються на чотири групи: надзвичайно небезпечні (бензіпрен, ртуть, свинець, фосфор жовтий і т.д.), високо небезпечні (оксиди азоту, сірководень, формальдегід, хлор т.д.), помірно небезпечні (ксилол, сірчистий ангідрид, фенол тощо) і мало небезпечні (аміак, ацетон, бензин і т. д.). Всього в Державних санітарних нормах прописано понад 700 різних речовин, для яких встановлені гранично допустимі норми. При цьому для надзвичайно небезпечних сполук ГДК становить <0,1 мг/м, для високо небезпечних 0,1 – 1 мг/м, для помірно небезпечних – 1,1 – 10 мг/м, для мало небезпечних> 10 мг/м. Для речовин, що не мають ГДК, встановлені орієнтовно безпечні рівні впливу.

Перевищення різних типів хімічних речовин по-різному впливає на організм. Але, в будь-якому випадку, воно загрожує сумними наслідками для здоров’я. Наприклад, перевищення ГДК альдегідів, ароматичних сполук в повітрі робочої зони призводить до розвитку алергії.

Підвищена концентрація сірководню або хлору надзвичайно небезпечна – вона справляє сильний негативний вплив на центральну нервову систему. Бензіпрен, свинець, бензол, радіоактивні речовини при перевищенні ГДК в атмосферному повітрі навіть можуть призвести до розвитку онкологічних захворювань.

Пил, що потрапляє в повітря, надає більш-менш сильний вплив на організм, в залежності від своїх властивостей (токсичність, дисперсність, фізико-хімічні характеристики). Пил може бути органічним (рослинного або тваринного походження) і неорганічним (цементний, металевий і т.п.). Токсичний пил містить частинки хрому, свинцю та інших шкідливих хімічних речовин, небезпечних для здоров’я. Однак і нетоксичний пил є шкідливим. Він викликає подразнення слизових оболонок і верхніх дихальних шляхів. А при попаданні в легені здатний спровокувати таке захворювання як пневмоконіоз: утворення ущільнень легеневої тканини (фіброзних вузлів).

Саме тому дуже важливим є постійний моніторинг гранично допустимих концентрацій (ГДК). Перевірити повітря можна замовивши аналіз повітря робочої зони. У разі невідповідності санітарним нормам керівництву підприємства необхідно звернеться до фахівців, і розробити оптимальну схему очищення повітря робочої зони.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: