1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Нет голосов)
Loading...
Ліки в питній воді
5 Жовтня 2018 / 135 просмотров

Ліки в питній воді

Якість питної води в багатьох регіонах України залишає бажати кращого. Часто питна вода може не відповідати санітарним нормам по жорсткості, кольоровості, мікробіологічними показниками, вмісту шкідливих хімічних речовин і т.п. Але в останні роки фахівці в усьому світі частіше стали звертати увагу на нову загрозу: ліки в питній воді. Ситуація ускладнюється тим, що без спеціального аналізу цього не визначити, а шкода здоров’ю така вода може завдати дуже істотний, якщо і не відразу, то в довгостроковій перспективі. Звідки беруться лікарські препарати у воді, чим вони небезпечні і що з цим робити – читайте в нашій статті.

Ліки в питній воді: звідки?

Сотні і тисячі тонн ліків виробляються щорічно в усьому світі. При цьому мало хто замислюється, як утилізуються прострочені і невикористані медикаменти. Яким чином лікарські засоби потрапляють в джерела водопостачання?

  • побутові каналізаційні стоки
  • відходи фармацевтичних компаній
  • стоки фермерських господарств

Дуже велику кількість прострочених ліків населення за звичкою змиває в каналізацію, а звідти препарати можуть легко потрапити у водойми. Американські вчені навіть провели дослідження, виявляючи в воді різні групи медикаментів. Так, наприклад, в період цвітіння і алергії на пилок у воду потрапила велика кількість саме антигістамінних препаратів.

Ліки в питній воді

Про лікарські засоби в воді почали говорити ще в 90-ті роки ХХ століття. Але пильну увагу на проблему звернули близько 10 років тому. У 2007 році в Німеччині і Швейцарії виявили в ґрунтових водах перевищену концентрацію ліків, що застосовувався для зниження рівня холестерину в крові. Далі – більше. Різні медикаменти були виявлені в поверхневих джерелах і підземних водоносних горизонтах.

Можливо, лікарські препарати в воді можна було виявити і раніше, але зробити це дозволили тільки сучасні технології аналізу. І відразу ж постало питання: як вирішувати цю проблему, і наскільки небезпечна така ситуація.

У 2011 році, після ряду проведених досліджень, ВООЗ спробувала переконати споживачів, що концентрація лікарських засобів у воді мізерно мала (в сотні разів нижче навіть мінімальної терапевтичної дози), а значить, загрози для здоров’я не становить. Але подальші дослідження показали, що це не зовсім так. Потенційна загроза полягає в наступному.

  1. Навіть малі дози ліків в питній воді, постійно потрапляючи в організм протягом тривалого часу, можуть накопичуватися і справляти негативний вплив на здоров’я.
  2. Поєднання декількох медичних засобів, одночасно присутніх у воді, може мати непередбачувані наслідки, оскільки їх токсичний вплив зростає.
  3. Індивідуальна чутливість і алергія на деякі лікарські препарати.

Ситуація ускладнюється тим, що далеко не всі системи очищення справляються з лікарськими препаратами в воді. Саме тому в Європейських країнах і США розроблена чітка система контролю за скиданням ліків в стічні води. Особливо увага приділяється таким препаратам:

  • антибіотики
  • гормональні засоби
  • диклофенак
  • антиоксиданти

Концентрація лікарських засобів у воді суворо контролюється. На жаль, в Україні нічого подібного на законодавчому рівні не існує. Але за результатами досліджень, у питній воді різних регіонів України виявлено багато лікарських препаратів. Це і гормони, і антибіотики, і багато іншого. Звичайно, їх зміст невисокий. Але, як ми писали вище, це не привід спокійно вживати таку воду.

Як боротися з лікарськими препаратами в воді?

Лабораторний аналіз води допоможе визначити наявність в ній лікарських засобів. Сучасні технічні досягнення в галузі водоочистки здатні видаляти до 95 і навіть 99% забруднюючих речовин, в тому числі й медичних препаратів. Закордоном ефективно себе зарекомендували технології мембранної фільтрації та окислення. Але проблема в тому, що Україна поки не готова до застосування таких сучасних технологій. Причина лежить, перш за все, на законодавчому рівні. Оскільки концентрація лікарських засобів у воді і їх скидання фармацевтичними підприємствами ніяк не регламентується. Тому ні у комунальників, ні у фармацевтів немає бажання вкладати фінанси в дорогі технології очищення. Тому, як завжди, «порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих». Щоб убезпечити себе і свою сім’ю від ліків у питній воді, потрібно встановити сучасні системи фільтрації. Добре справляються з даним видом забруднення установки озонування, вугільні фільтри, а також системи зворотного осмосу.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: