Лужність води: що це таке, норма, розрахунок
11 Вересня 2018 / 5783 просмотров

Лужність води: що це таке, норма, розрахунок

Коли заходить мова про якість питної води, ми, перш за все, звертаємо увагу на відсутність шкідливих домішок, колір, запах і т.п. А ось про важливість такого показника як лужність води знають далеко не всі. У цій статті ми спробуємо розібратися, чому норма лужності води така важлива для нашого з вами здоров’я, як вона визначається і як досягти оптимальних показників лужності води.

Визначення лужності: трохи теорії

Для початку спробуємо розібратися, що ж власне таке «лужність води». Довідкова література пропонує таке визначення лужності: це загальне число гідроксильних іонів, що містяться в воді, а також аніонів слабких кислот. Лужність води може бути гідратна, карбонатна, бікарбонатна, в залежності від наявності в ній певних речовин. Також слід розмежувати поняття «лужність води» і її водневий показник (pH). Він показує концентрацію у воді вільних іонів водню. Якщо pH низький (<7), то ми говоримо про кисле середовище, якщо високий (> 7) – про лужне. Взаємозв’язок pH і лужності прямопропорційний: чим більше лужність води, тим вище показник pH. Лужність вимірюється в ммоль / дм3, а рН – просто число одиниць.

Згідно з Державними санітарними нормами, оптимальний показник pH для питної води від 6,5 до 8,5 одиниць. Це збігається з вимогами, що застосовуються для контролю якості питної води в США. Нормативи ЄС в цьому питанні відрізняються несуттєво (від 6,5 до 9,5). Показник дистильованої води – 7 одиниць. Це умовно нейтральна вода. Показники pH питної води суворо контролюються у всіх країнах.

А ось норми лужності води українськими Державними санітарними нормами не регулюються. Хоча і враховуються на підприємствах водопостачання для правильного розрахунку реагентів, які використовують для обробки води.

Щодо розрахунку лужності води варто відзначити, що оптимальні норми трохи відрізняються в залежності від того, для яких потреб використовується вода.

Лужність води: норма, розрахунок

Значення норми лужності води

Давайте спробуємо розібратися, чому таке велике значення надається нормам лужності води? Виявляється, від лужності води безпосередньо залежить стан нашого організму. Оптимальна норма лужності води допоможе налагодити такі функції організму:

  • обмінні процеси
  • відновлення мікрофлори кишечника
  • активізація мозкової діяльності за рахунок збагачення мозку киснем
  • зміцнення імунітету

Це не дивно, оскільки в самому організмі людини переважають нейтральні або слаболужні рідини. Цікаво, що pH людської крові становить 7,43 (тобто практично нейтральний).

Тому дуже важливим є визначення лужності питної води і контроль цих показників.

Японські вчені встановили, що якщо людина постійно вживає воду лужністю 6,5 – 7, то тривалість життя збільшується на 20 – 30%. Справа в тому, що кисле середовище (низька лужність води) створює ідеальні умови для розвитку різних хвороб.

Для підтримки нормального кислотно-лужного балансу і гарного самопочуття важливо «не заислювати» організм. Але проблема в тому, що більшість продуктів мають кисле середовище. А значить, для підтримки балансу важливо пити воду, саме вона сприяє тому, що кров може переносити більше кисню. Але корисна не всяка вода. В першу чергу потрібно звертати увагу на її лужність. Краще, якщо вона близька до нейтральної. Державні санітарні норми регламентують лужність питної бутильованої води та води з бюветів на рівні 6,5 ммоль / дм3. Норма лужності води, що надходить в централізовані водопровідні системи, регулюється ще на етапі водопідготовки. Підвищена кислотність може спостерігатися в сильно забруднених природних водах (наприклад, після скидання відходів промислових підприємств, коли в воду потрапляє велика кількість сильних кислот і їх солей).

Лужність води: що це таке, норма, розрахунок

До речі, вода підвищеної лужності також не дуже корисна. Так, після водних процедур в такій воді може з’являтися:

  • свербіж на шкірі
  • висипання
  • подразнення слизових

Розрахунок лужності води і регулювання рівня рН

У різних регіонах рівень pH водопровідної води коливається від 5,5 до 10 одиниць. При необхідності цей показник можна і потрібно регулювати. Для вимірювання рН в домашніх умовах можна використовувати спеціальні тестери. А ось для визначення лужності води знадобитися здати зразки на аналіз в спеціалізовану лабораторію. Після того, як ви отримаєте результати дослідження, фахівці «УкрХімАналіз» дадуть необхідні рекомендації. Якщо вода має підвищену лужність, то ефективним способом її зниження може стати фільтр. Добре справляються з цією проблемою, зокрема, системи зворотного осмосу. Вони допомагають не тільки знизити лужність води, але і нормалізувати її складу в цілому, зменшити мінералізацію і жорсткість.

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: