1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 голосов, оценка: 5,00 из 5)
Loading...
Нітрати у воді: норма, шкода і методи очищення води від нітратів
24 Вересня 2018 / 707 просмотров

Нітрати у воді: норма, шкода і методи очищення води від нітратів

Навряд чи знайдеться людина, яка б не чула про шкоду нітратів. Ми звикли думати, що основну небезпеку в плані вмісту нітратів становлять ранні і несезонні овочі і фрукти. Але нітрати в питній воді – досить поширене явище. Звідки вони там беруться, чи існує допустима норма нітратів у воді і як убезпечити себе – дізнаєтеся з нашої статті.

Вміст нітратів у питній воді: що потрібно знати

Для початку давайте з’ясуємо – що ж таке нітрати і як вони можуть потрапити в воду. Це солі азотної кислоти, які можуть спричиняти токсичну дію на організм. Нітрати у воді, як правило, є результатом попадання в джерела водопостачання стоків промислових підприємств або азотовмісних добрив з полів.

Багато людей думають, що вода зі свердловини або колодязя апріорі чистіше і здоровіше тієї, що тече з крана. Це далеко не так. Фахівці відзначають, що при аналізі води на нітрати, досить часто бракують як раз проби води з колодязів і свердловин невеликої глибини. Також в зоні ризику і поверхневі джерела (ріки, озера). Причина цього полягає, в першу чергу, в використанні великої кількості азотовмісних добрив і нерозумної господарської діяльності (наприклад, коли колодязь знаходиться недалеко від місця стоків з полів). Нітрати потрапляють у грунт, звідти – в ґрунтові води, а з них – в свердловини і колодязі.

Якщо вміст нітратів у питній воді перевищений, то її вживання може мати досить серйозні наслідки для здоров’я. За статистикою ВООЗ, в усьому світі від отруєння нітратами в воді вмирає 3, 5 млн. людей. Переважна більшість з них – маленькі діти (до п’яти років). Саме тому потрібно приділяти увагу якості води, яку ви п’єте, особливо, якщо в сім’ї є маленькі діти.

Шкода нітратів у воді

Чим же небезпечні нітрати в питній воді? При одноразовому потраплянні в організм великої дози нітратів, вони можуть викликати серйозне отруєння, аж до летального результату (особливо у дітей раннього віку). Але навіть якщо наслідки отруєння нітратами у воді ви помітили не відразу, накопичуючись в організмі, вони можуть призвести до розвитку серйозних захворювань.

  1. Онкологічні захворювання (зокрема, шлунково-кишкового тракту).
  2. Порушення роботи підшлункової та щитовидної залози
  3. Серцева недостатність
  4. Захворювання нирок
  5. Захворювання серцево-судинної системи

Накопичуючись в організмі, нітрати провокують так звану метгемоглобінемію. При цьому захворюванні гемоглобін в крові заміщується метгемоглобіном, який не виконує функцію перенесення кисню. Це веде до таких серйозних наслідків як кисневе голодування, різко погіршується стан здоров’я.

Нітрати у воді: норма

З огляду на небезпеку потрапляння нітратів в організм, актуальним стає питання, скільки нітратів може міститися в воді, щоб вона не становила небезпеки для здоров’я. Цей параметр регулюється Державними санітарними нормами. Згідно з гігієнічними вимогами до якості питної води, вміст в ній нітратів не повинно перевищувати 50 мг/л.

Визначення нітратів у воді краще провести, віддавши її на аналіз в лабораторію. Звичайно, існують і спеціальні тест-смужки, які можна використовувати в домашніх умовах. Але якщо ви хочете отримати точну вичерпну інформацію, то краще звернутися до фахівців. Крім того, у вас буде можливість провести порівняльний аналіз води відразу з декількох джерел.

Очищення води від нітратів: алгоритм дій

Після того, як проведено визначення нітратів у воді, і результати показали перевищення норми, необхідно вирішувати проблему якомога швидше. Очищення води від нітратів можна ефективно провести за допомогою фільтра зворотного осмосу. Але проблема в тому, що найчастіше нітрати у воді виявляють саме в колодязях і свердловинах. Тут налагодити систему фільтрації складніше, але все ж можливо. Для цього можна використовувати насос і фільтрувати вже ту воду, яку він качає. Якщо ж можливості налагодити очищення немає, то безпечніше перестати користуватися водою з даного джерела.

Якщо в якості джерела водопостачання ви використовуєте свердловину і колодязь важливо не забувати про прості правила профілактики, які допоможуть мінімізувати або виключити вміст нітратів у питній воді.

  1. Розміщуйте колодязь якнайдалі від вбиральні і господарських будівель.
  2. Не розбивайте грядки поблизу джерела водопостачання
  3. Правильно використовуйте добрива на ділянці, не допускайте їх «передозування».
  4. Організуйте над колодязем кришку або навіс – це допоможе уникнути механічних забруднень.

Дотримуючись цих простих правил, ви захистите воду від забруднення і збережете своє здоров’я.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: