1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (17 голосов, оценка: 4,88 из 5)
Loading...
Розбився градусник – що робити? Як зібрати ртуть?
12 Квітня 2017 / 3139 просмотров

Розбився градусник – що робити? Як зібрати ртуть?

Напевно, не знайдеться жодної сім’ї у помешканні якої був би відсутній ртутний градусник. Ми всі пам’ятаємо з дитинства, що градусник вимагає обережного поводження. Чим же небезпечний цей знайомий усім прилад? Що може статися якщо він розіб’ється? І що робити, якщо це сталося?

Отже, розглянемо все послідовно …

Чим небезпечна ртуть?

Незважаючи на досить привабливий зовнішній вигляд (сріблясті кульки або сріблясто-біла рідина), ртуть, як і всі без винятку її сполуки, є надзвичайно небезпечною і дуже токсичною речовиною. Вона є кумулятивною отрутою, тобто поступово накопичується і затримується в організмі, впливаючи на центральну нервову, а також імунну систему.

Оскільки випаровування ртуті відбувається вже при 18 градусах (при кімнатній температурі), найбільш імовірним способом отруєння є вдихання її парів. Рідше зустрічаються випадки її проковтування.

Симптоми отруєння ртуттю

Отруєння ртуттю буває двох видів: гостре (разовий вплив великої дози) і хронічне (вплив незначних концентрацій, але протягом тривалого періоду).

Ознаки гострого отруєння:

 • головний біль
 • поява металевого присмаку
 • нудота
 • підвищене слиновиділення
 • діарея і сильні болі в животі
 • розпухання і кровоточивість ясен
 • підвищення температури тіла

Особливо гостра інтоксикація може призвести навіть до летального випадку.

Прояви хронічного отруєння:

 • підвищена стомлюваність, занепад сил і сонливість
 • постійні головні болі
 • запаморочення
 • емоційна нестійкість (пригніченість, нервозність, поява почуття страху, невпевненість у собі)
 • погіршення уваги

Хронічне отруєння на пізніх стадіях може призвести до незворотних змін, недоумства і навіть смерті.

Пари ртуті в повітрі квартири

Ртуть, а також її сполуки, зустрічаються в енергозберігаючих лампах, батарейках, деяких фарбах, барометрах і тонометрах, а також в антикварних предметах декору в складі фарб, емалей. Щоб дізнатися чи міститься ртуть в оточуючих Вас матеріалах і предметах Вашого інтер’єру, можна зробити хімічний аналіз матеріалу в лабораторії.

Але все ж найбільш розповсюдженим джерелом її появи в помешканні є розбитий градусник.

Як зібрати ртуть, якщо розбився градусник?

Металева ртуть володіє надзвичайно високим поверхневим натягом і має властивість розділятися на дрібні крапельки. Рухливість цих крапельок дуже висока і вони легко «розбігаються» в різні боки. Тому якщо градусник розбився діяти потрібно дуже швидко. При цьому ліквідувати наслідки потрібно вкрай ретельно і, головне, правильно.

Спочатку давайте розберемося, чого категорично робити не можна!

Категорично забороняється використовувати:

 • віник. Це тільки призведе до роздрібнення кульок і зібрати ртуть буде ще складніше.
 • пилосос. Присутність теплого повітря тільки прискорити процес випаровування і поширення її парів. У цьому випадку концентрація отруйних парів в приміщенні збільшиться в десятки разів! Крім того, частина металу осідає на внутрішніх частинах пилососа, отже, подальше його використання є неможливим.
 • ганчірка. Механічний вплив призведе тільки до розтирання і збільшення площі забруднення. При цьому дрібні кульки можуть зайти в малодоступні місця.

Як правильно зібрати розбитий градусник?

Спочатку, потрібно якомога швидше вивести всіх людей з кімнати, а краще і з квартири, в якій розбився градусник. Зменшення випаровування ртуті можна домогтися зниженням температури повітря в приміщенні, тому в холодний період року можна відкрити вікно. Але протягу потрібно уникати, оскільки сріблясті кульки швидко “розбіжаться” по приміщенню. Місце забруднення ртуттю потрібно максимально обмежити і включити якомога яскравіше освітлення. Освітлені кульки ртуті почнуть блищати, помітити їх буде набагато легше.

Перед тим як збирати ртуть необхідно:

 • підготувати герметичну ємність з холодною водою. Можна використовувати звичайну скляну банку з кришкою, що щільно закручується.
 • руки захистити гумовими рукавичками;
 • на ноги одягнути пакети з поліетилену (але найкраще підійдуть бахіли);
 • рот і ніс захистити вологою ватно-марлевою пов’язкою або пов’язкою, обробленої розчином соди.

Далі приступаємо безпосередньо до очищення приміщення.

Найзручніше починати очищення зі збору великих крапель. Для цього підійде зігнутий аркуш цупкого паперу, на який за допомогою товстої голки або спиці зручно закочувати кульки. Більш дрібні частинки можна укрупнити, з’єднавши один з одним. Зібрати найдрібніші частинки допоможе шматочок липкої стрічки (пластир, скотч) або тонкий дріт (наприклад, мідний). Зручним інструментом для вилучення крапельок ртуті з щілин може стати гумова груша або шприц. Якщо є припущення, що ртуть опинилася під плінтусом, його потрібно демонтувати і ретельно все оглянути.

Процес збирання кульок металу може зайняти досить тривалий час, тому для уникнення отруєння рекомендується періодично залишати приміщення для того, щоб подихати свіжим повітрям.

Ртуть і всі предмети, які були задіяні при її зборі необхідно помістити в підготовлену банку з водою, щільно закрити кришкою і тримати подалі від нагрівальних приладів.

Переконавшись, що все кульки вилучені, поверхню забруднення необхідно промити мильно-содовим розчином і провести вологе прибирання всього приміщення.

Після закінчення очищення «ліквідатору аварії» необхідно прийняти душ, прополоскати рот содовим розчином, випити пару таблеток активованого вугілля. Також, оскільки, ртуть з організму виводиться через нирки, рекомендується пити більше рідини.

З огляду на те, що зовсім маленькі її дози здатні забруднювати величезні території (вміст одного термометра, 2 грами, призводить до забруднення 6000 м3 повітря!), викидати або виливати ртуть в каналізацію заборонено. З цим питанням необхідно звернутися в спеціальні утилізаційні служби або безпосередньо в МНС України.

Наступні кілька днів необхідно регулярно провітрювати приміщення і кожен день здійснювати вологе прибирання квартири, краще за все з використанням дезінфікуючих засобів.

Аналіз повітря на ртуть в квартирі

Багатьох людей, які зіткнулися з проблемою прибирання розбитого ртутного градусника, цікавить відповідь на питання: “як перевірити чи залишилася ртуть в будинку?” Її пари не мають запаху і кольору. Отже, визначити чи присутня ртуть в приміщенні самостійно без спеціального обладнання досить проблематично.

Тому, якщо виникають сумніви з приводу чи повністю видалена ртуть з дому, краще зробити хімічний аналіз повітря на ртуть в квартирі, викликавши фахівців. Також можна провести комплексний хімічний аналіз в Україні.

 

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: