Що не можна робити при каменях у нирках?
Нирковокам’яна хвороба зазвичай проявляється не одразу – зате й дається взнаки на повну силу: гострим болем навіть під час спроб зміни положення тіла, проблемами із сечовиділенням, загальною слабкістю та іншими, не менш неприємними, симптомами. На жаль, від появи каменів у нирках не застрахований ніхто; з цією проблемою значно простіше ужитися, знаючи, що саме категорично не можна робити за наявності ниркових каменів, а що – цілком можна й навіть потрібно. Про заборони та рекомендації розповість “УкрХімАналіз”.
Камені в нирках: звідки беруться і які бувають
Нирки – парний (у нормальному стані) орган, що виконує низку важливих для організму завдань, зокрема – з очищення крові та виведення токсинів, що містяться в ній, із сечею. Згодом у нирках накопичуються нерозчинні та слабкорозчинні солі, зокрема оксалати і фосфати. Вони здатні осідати в порожнинах органу у вигляді піску або спресовуватися в камені різних консистенцій, текстур і кольорів. Ситуація ускладнюється, коли людина споживає недостатньо води – концентровану рідину важче фільтрувати, і осад накопичується швидше.
І в чоловіків, і в жінок ниркові камені можуть рости, переходити далі, в сечовивідні шляхи та сечовий міхур, а також мимовільно виходити назовні – якщо дуже пощастить, без сильного болю.
За природою виникнення і складом ниркові камені бувають:
- Уратними. Причини появи – нестача вітамінів групи B, надлишок пуринів, подагра. Камені порівняно невеликого розміру, зазвичай мають гладку поверхню, колір – від жовтого до помаранчевого. Часто піддаються лікуванню консервативним шляхом.
- Оксалатними. Причини появи – нестача вітамінів групи B, деяких мінералів, зокрема магнію, діабет, порушення обміну речовин. Камені відрізняються високою щільністю, на поверхні мають гострі шипи, колір – від насиченого коричневого до абсолютно чорного. Розчинити оксалатний камінь не можна – проте цілком можна роздрібнити.
- Фосфатними. Причини появи – порушення обміну речовин, інфекційні захворювання сечостатевої системи, рідко – надмірне споживання молокопродуктів. Камені менш тверді, ніж оксалатні та уратні, можуть мати як гладку, так і вкриту шипами поверхню, колір – від майже білого до світло-коричневого. Зазвичай можуть бути ліквідовані без хірургічного втручання.
- Струвітними. Причина утворення – інфікування органів сечостатевої системи. Камені відрізняються м’якою консистенцією, колір – усі відтінки сірого. Видаляються хірургічним способом.
На ймовірність утворення каменів у нирках безпосередньо впливає спосіб життя: фізична активність у поєднанні з рясним споживанням води активізує обмін речовин, а отже, перешкоджає відкладенню нерозчинних солей, що переростають у камені.
Що не можна робити при каменях у нирках
До списку не рекомендованих для людей із нирковокам’яною хворобою занять і звичок входять:
- Нехтування фізичною активністю. Малорухливий спосіб життя збільшує ймовірність відкладення нових каменів і зростання вже наявних.
- Вживання алкоголю. Слабоалкогольні напої, зокрема пиво, сприяють зневодненню організму та підвищенню концентрації солей у нирках – тобто провокують появу нових відкладень. Міцний алкоголь – причина інтоксикації й без того ослаблених нирок: що більше хворий п’є, то активніше в його організмі протікають запальні процеси.
- Вживання кави. Кава, як і слабкий алкоголь, сприяє підвищенню концентрації нерозчинних солей у нирках, а крім того, – збільшує кількість кальцію і магнію, що беруть участь у процесі каменеутворення.
- Самолікування. Покладаючись на народні засоби або приймаючи за власним рішенням сечогінні препарати, хворий або не отримує значного результату, або провокує вихід каменя в сечовивідні шляхи, що, без медичного спостереження, загрожує закупоренням, інфікуванням і сильними болями.
За сечокам’яної хвороби не рекомендується вживати без призначення лікаря мінеральну воду: її неправильний вибір, наприклад, вживання всередину води з кислотним середовищем замість лужного, може стимулювати ріст каменів, тобто призвести до прямо протилежного до очікувань результату.
Що можна робити в разі наявності каменів у нирках
Нирковокам’яна хвороба не перешкоджає:
- Заняттям спортом – за узгодження з лікарем і, зрозуміло, не в гострій фазі, коли будь-який рух завдає болю.
- Походам у лазню і сауну – тепла волога атмосфера може посприяти безболісному виведенню невеликих каменів. Зі зрозумілих причин відвідування парної під час нападу кольок краще відкласти.
- Прогулянкам пішки і на велосипеді – як будь-яка неекстремальна фізична активність, вони стимулюють обмін речовин, а отже, корисні для організму.
Зберегти нормальний розпорядок життя за каменів у нирках допоможуть дотримання запропонованої лікарем дієти, зокрема вживання мінеральної води, а також своєчасний прийом медикаментів. Правильно вибрати стратегію лікування неможливо без з’ясування складу ниркових каменів. Лабораторія “УкрХімАналіз” проведе незалежну експертизу конкрементів – і надасть детальний звіт, який стане в нагоді під час постановки або уточнення діагнозу.
Визначення складу каменів у нирках
Лабораторія “УкрХімАналіз” виконує хіміко-біологічне дослідження ниркових каменів. Ми застосовуємо сучасні європейські методи аналізу – і гарантуємо достовірність результату. Послуги лабораторії доступні в усіх регіонах України, включно з Києвом, Черніговом, Одесою, Сумами та Хмельницьким. Звертайтеся до нас за дослідженням каменів з нирок – і не забувайте консультуватися з лікарем!