Що робити, якщо впав рівень води в колодязі?
29 Січня 2023 / 8 просмотров

Що робити, якщо впав рівень води в колодязі?

Для власника приватного будинку або дачної ділянки не секрет: рівень води в колодязі непостійний. Він може, наприклад, впасти під час сильної посухи і піднятися після зливи — без жодних наслідків і, звісно, без необхідності рити новий колодязь. Інша річ — значне падіння рівня або навіть повне зникнення води. Чому таке відбувається і що робити, якщо «здоров’я» колодязя залишає бажати кращого, читайте в нашій статті.

Зникла вода в колодязі: 4 найпоширеніші причини

Найчастіше рівень води в колодязі падає, різко і без подальшого самостійного відновлення, через:

  1. Порушення герметичності шахти. У разі, коли води в колодязі стає менше, проте після дощу рівень трохи піднімається, щоб через деякий час знову опуститися, має сенс насамперед перевірити цілісність кілець та інших захисних конструкцій. Найчастіше вони пошкоджуються на етапі встановлення, і поступово мікротріщини переростають у повноцінні прорізи; рідше порушення герметичності пов’язане з підземними зсувами, зокрема зі зсувом кілець одне відносно одного.
  2. Замулювання дна. У цьому разі надходження нової води в колодязь ускладнюється наростаючим на дні шаром мулу. Найчастіші причини замулювання — відсутність або недостатня якість гравійного відсипання, а також неправильні вибір або встановлення донного фільтра.
  3. Появу ще одного або декількох колодязів, що живляться з одного підземного джерела. Обсяг води в останньому практично постійний — а отже, чим більше «підключено» користувачів, тим менше кожному з них дістається води. У такій ситуації рівень води в колодязі може і не падати — однак для його заповнення потрібно більше часу, ніж раніше.
  4. «Відход» водоносного шару. Джерело може бути виснажене як внаслідок обладнання потужного водозабору, так і через природні процеси, пов’язані з рухом материкових плит. Ознака проблеми — майже повне зникнення води, особливо якщо воно трапляється в період очікуваного підвищення рівня, тобто навесні або восени.

Якщо в колодязі знизився рівень води, не варто одразу братися за обладнання нового: у наступному розділі ми наведемо кілька порад, які можуть допомогти розв’язати проблему меншими зусиллями.

Що робити, якщо в колодязі знизився рівень води

Вибір способу відновлення рівня води в колодязі залежить від передбачуваної (або встановленої за допомогою фахівців) причини:

  • У разі порушення герметичності необхідно встановити, де саме локалізовано протікання і в чому воно виражається: наприклад, у зсуві кілець або частковому руйнуванні одного з них. Далі слід відновити герметичність, заклавши виявлені пошкодження водонепроникним складом.
  • У разі замулювання потрібне ретельне розчищення дна з подальшим обладнанням гравійного відсипання і встановленням правильно підібраного фільтра. Зверніть увагу: не можна проводити роботи, стоячи на замуленому дні — воно занадто хитке і ненадійне. Для очищення потрібно скористатися підвісною люлькою — або звернутися по допомогу до фахівців.
  • У разі збільшення кількості користувачів водоносного шару логічно буде поглибити колодязь, щоб досягти більш насиченого джерела, або задуматися про буріння свердловини.
  • У разі «відходу» підземного джерела води єдиним виходом залишається обладнання нового колодязя, «підключеного» до іншого водоносного шару, або артезіанської свердловини.

Яким би не був спосіб вирішення проблеми, не забувайте про безпеку: переконайтеся, що вода з відновленого або нового колодязя придатна для пиття. Відправте пробу колодязної або свердловинної води в лабораторію «УкрХімАналіз» — і отримайте достовірну відповідь!

Контроль якості води з підземних джерел

Лабораторія «УкрХімАналіз» виконує дослідження водопровідної води, води зі свердловин, колодязів і будь-яких інших джерел. Ми встановимо, чи є у вашій воді важкі метали, небезпечні органічні сполуки, небезпечні бактерії, віруси, водорості та грибок. Наші послуги доступні в Києві, Київській області та на всій території України. Пийте чисту воду — і нехай ваш колодязь завжди буде повний!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


    Читайте схожі статті: