Що таке фреон і для чого він потрібен?
8 Лютого 2023 / 20 просмотров

Що таке фреон і для чого він потрібен?

Практично в кожній квартирі або приватному будинку стоїть холодильник, а іноді й не один. Ці незаперечно потрібні в господарстві прилади бувають різних марок, об’ємів, з морозильними камерами або без них, з безліччю секцій або з кількома традиційними полицями; об’єднує їх одне — використання в циклі охолодження фреонів. Що це за речовини, де ще їх застосовують і чи справді фреони можуть завдавати шкоди людині та екології загалом, простими словами розповість фахівець «УкрХімАналізу».

Фреони: що це таке

Фреони (калькована назва — хладони) — це органічні сполуки, формулу яких можна умовно представити у вигляді CnHnHaln, де:

  • C — атоми вуглецю.
  • H — атоми водню.
  • Hal — атоми галогенів, в абсолютній більшості фтору (F) або хлору (Cl).

Загалом налічується близько 40 різновидів фреонів. Особливе значення сполук у виробництві холодильної техніки обумовлено тим, що вони здатні закипати (переходити з рідкого в газоподібний стан) за низьких температур. Фреони використовуються в холодильниках таким чином:

  1. Речовина у вигляді рідини надходить у камеру випарника.
  2. Фреон закипає, тобто переходить у газоподібний стан.
  3. Фазовий перехід є ендотермічним процесом, що забирає тепло з навколишнього середовища і, отже, охолоджує його.
  4. Виконавши завдання, для якого він і був призначений, фреон проходить наступні стадії циклу, знову перетворюючись на рідину і знову надходячи в камеру випарника.

Нині у виробництві холодильної техніки використовується, майже без винятків, два види фреонів:

  • R134a — тетрафторетан (C2H2F4) з температурою фазового переходу близько -26°C.
  • R600a — метилпропан (C3H7CH3) з температурою фазового переходу близько -12°C.

Як бачите, деякі фреони зовсім не містять галогенів, що значно знижує їхню потенційну небезпеку для навколишнього середовища. Подивитися, який саме хладон залитий у ваш холодильник, ви можете в посібнику користувача.

Значущі фізичні-хімічні властивості фреонів:

  • Агрегатний стан — рідина або газ, залежно від форми продажу.
  • Сполуки абсолютно прозорі, не мають специфічного запаху.
  • Речовини хімічно інертні, майже не вступають у реакції з лугами, кислотами і киснем.
  • Фреони практично не розчиняються у воді, проте розчиняються в органічних неполярних рідинах на кшталт бензолу або гасу.

Більшість хладонів не вибухає під час контакту з повітрям, навіть у разі різкої зміни температури і тиску. Відсутність запаху і забарвлення — це скоріше недолік, ніж перевага: витік фреону неможливо розпізнати за допомогою органів чуття.

Де застосовують хладони

Крім виробництва холодильників, морозильних камер і кондиціонерів, фреони використовують у виготовленні:

  • Медичних препаратів.
  • Парфумерної продукції.
  • Лаків і фарб у формі аерозолів.
  • Сумішей для заповнення ручних і автоматичних вогнегасників.

У холодильниках і кондиціонерах фреони беруть участь у замкнутих циклах охолодження, тобто, в нормальних умовах, не виходять за межі контуру і надовго зберігають свої властивості. У наведеному вище списку цикл охолодження відкритий: хладон використовується один раз, після чого випаровується.

Чи шкідливі фреони для природи і людини

Відповідь на першу частину запитання — практично ні. Дійсно, раніше у виробництві холодильного обладнання використовували хладони, які в разі витоку теоретично могли негативно впливати на озоновий шар — наприклад, знаменитий R22 (дифторхлорметан, або CHF2Cl). Сполуки, що застосовуються нині, безпечні для атмосфери — а крім того, заливаються в охолоджувальний контур у вкрай малих кількостях.

Витік холодоагенту з холодильника, з урахуванням наведених фактів, не становить небезпеки і для людини: фреон миттєво переходить у газоподібний стан, нешкідливий як під час вдихання, так і під час контакту зі шкірою та слизовими. Всупереч поширеній думці, сучасні фреони не канцерогенні. Щоб здоров’ю було завдано справжньої шкоди, холодоагент має потрапити всередину тіла у вигляді рідини — що може статися тільки навмисно.

Зовсім інша справа — тривале «спілкування» з рідкими або газоподібними хладонами у виробничих умовах, а також витік сполук у великих кількостях, наприклад, зі старого кондиціонера.

Хронічне отруєння фреонами проявляється у формі постійного подразнення слизових оболонок, кашлю, алергічних реакцій або дерматиту. Гостре — у вигляді миттєвого збудження, що швидко перетікає в апатію, різкого кашлю, нестачі повітря, нудоти, блювоти, зниження тиску і розкоординації рухів. Специфічна ознака отруєння хладонами — нудотно-солодкий присмак у роті, а також блідість або синюшність шкіри. Сам хворий може відчувати озноб, навіть у теплому приміщенні.

Важке отруєння фреонами може внаслідок набряку легенів призвести до смерті — протягом 5-12 годин після потрапляння холодоагенту в організм. Само собою зрозуміло, займатися самолікуванням за ознак отруєння не можна: необхідно якомога швидше звернутися по медичну допомогу.

Аналіз повітря вдома і на виробництві

Виявити витік фреонів, покладаючись на зір і смак, неможливо. Щоб не наражатися на небезпеку, замовте дослідження повітря в лабораторії «УкрХімАналіз». Ми працюємо з будь-якими пробами повітря: з вулиці, з житлових приміщень або з виробничих об’єктів. Лабораторія «УкрХімАналіз» рада запропонувати свої послуги жителям усієї України, від Києва до Івано-Франківська та Харкова. Користуйтеся всіма досягненнями техніки — і дихайте на повні груди!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: