Що таке гумус?
13 Січня 2023 / 27 просмотров

Що таке гумус?

Нормальний розвиток рослин, від декоративних чагарників до сільськогосподарських культур, неможливий без правильного «харчування» у вигляді органічних сполук і мікроелементів. Зі зрозумілих причин будь-якому фермеру або городнику хочеться отримати побільше врожаю на обмеженій площі землі — неоціненну допомогу йому надасть гумус. Що це таке, читайте в статті від нашого фахівця.

Гумус: склад і користь для рослин

Гумус, або гумусовий шар, — це складова ґрунту, що має природне або штучне походження і містить необхідні для життя рослин поживні речовини та мікроелементи. Гумус міститься у верхньому шарі ґрунту; його відсотковий вміст може становити від кількох десятих відсотка до 15% — при цьому саме гумус на 80-90% забезпечує нормальне живлення рослин.

Не слід плутати гумус із компостом:

  • Компост — це продукт часткового розкладання коріння, стебел, листя та іншої органіки, безперечно, багатий на корисні сполуки, але не найкращим чином засвоюваний новим поколінням рослин.
  • Гумус — це розкладений анаеробним (тобто без окислення киснем) шляхом і в такому стані повністю придатний для живлення рослин на всіх стадіях розвитку.

Найголовнішу роль у створенні гумусового шару відіграють найкорисніші кільчасті — дощові черв’яки, які не тільки переробляють перегній, а й вкрай ефективно розпушують землю. Крім того, органіка, що віджила своє, перетворюється на гумус за участю:

  • Бактерій.
  • Мікроорганізмів.
  • Грибків.

Гумусовий шар утворюється безперервно: черв’яки та їхні «помічники» практично без відпочинку переробляють нові органічні відходи і перетворюють їх на поживні речовини. Анаеробні процеси активізуються в теплу пору року, коли в землю потрапляє більше органічних відходів — і досить висока температура сприяє їхньому природному розкладанню.

Підвищуємо вміст гумусу на своїй ділянці

Щоб забезпечити вирощувані квіти, чагарники і сільгоспкультури достатньою кількістю гумусу, скористайтеся такими простими рекомендаціями:

  1. Збільште популяцію дощових черв’яків. Для отримання гумусу можна використовувати як вітчизняних кільчастих, так і каліфорнійську породу, що вирізняється високою продуктивністю, довголіттям і здатністю пристосовуватися до всіх видів ґрунту.
  2. Збагачуйте ґрунт препаратами, що містять корисні бактерії, які також беруть безпосередню участь у створенні гумусового шару.
  3. Регулярно вносьте органічну підгодівлю у вигляді коров’ячого або кінського гною, пташиного посліду, компосту тощо. Сильно допомагає забезпеченню ґрунту гумусом застосування сидератів — «допоміжних» рослин, що висаджуються і зрізаються перед посадкою основних сортів.

За відсутності часу або небажання возитися з послідом і компостом можна збагачувати ґрунт гумусом промислового виробництва. А щоб отримати впевненість у якості використовуваного гумусу, замовте лабораторне дослідження в «УкрХімАналізі»!

Чи достатньо родюча ваша земля?

Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить дослідження ґрунтів усіх видів. Ми виявимо наявність і визначимо вміст корисних і потенційно небезпечних складових, зокрема важких металів і фенолів, — і надамо детальний звіт. Ми працюємо по всій Україні, від Івано-Франківська до Харкова і від Одеси до Рівного. Зверніться в «УкрХімАналіз» — дізнайтеся все про свій ґрунт!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


    Читайте схожі статті: