Що таке кадастровий паспорт земельної ділянки?
7 Листопада 2022 / 71 просмотров

Що таке кадастровий паспорт земельної ділянки?

Будь-яка операція з ділянкою землі, що перебуває в особистій власності (дарування, продаж, здача в оренду), передбачає офіційне оформлення. Для спрощення завдання замість докладного географічного опису ділянки використовується присвоєний їй номер, занесений до єдиної державної системи — Кадастрового реєстру. Що таке кадастровий номер і як технічно виглядає оформлення паспорта на земельну ділянку, розповість «УкрХімАналіз».

Кадастровий номер: що це і для чого потрібно

Кадастровий номер ділянки землі — це сформована відповідно до алгоритму, що міститься в Земельному кодексі України, послідовність цифр, яка має такі особливості:

  • Індивідуальність. У двох ділянок української землі, що мають актуальні кадастрові паспорти, не може бути номера, що повністю повторюється. При цьому, зрозуміло, окремі комбінації цифр можуть повторюватися.
  • Необмежений термін життя. Кадастровий номер залишається незмінним під час переходу описуваної ним ділянки землі в інші руки: у спадок, за договором купівлі-продажу тощо.
  • Змінність. Кадастровий паспорт діє доти, доки земельна ділянка залишається у вихідних межах. Дроблення або, навпаки, злиття ділянок обов’язково супроводжується присвоєнням нового номера, що вноситься до Кадастрового реєстру.
  • Універсальність. Кадастровий номер описує будь-які потенційно відчужувані ділянки землі: під приватним будинком, під промисловими або торговельними об’єктами, призначені для ведення сільського господарства та інші.

Сумарно в кадастровому номері міститься 19 цифр, розділених на 4 групи (зліва направо, у порядку поглинання):

  1. Десять цифр визначають розташування ділянки відповідно до адміністративного поділу країни.
  2. Дві цифри показують розміщення кадастрової зони.
  3. Три цифри описують позицію кадастрового кварталу.
  4. Чотири цифри являють собою власне код ділянки.

Саме в такому вигляді кадастрові номери представлені на офіційному сайті Держгеокадастру. Інформації, що міститься в номері, достатньо для пошуку ділянок з метою визначення поточного статусу ділянки, справжнього власника та вирішення інших аналогічних питань.

Отримання кадастрового паспорта: короткий посібник

Щоб отримати паспорт на ділянку, до теперішнього часу не включену до реєстру, потрібно звернутися до реєструвального органу для:

  1. Випуску технічної документації, що визначає межі об’єкта.
  2. Власне присвоєння кадастрового номера з оформленням необхідних документів.

Для внесення до реєстру ділянок після дроблення або злиття необхідно:

  1. Звернутися до органу місцевого самоврядування для отримання дозволу на відведення об’єкта.
  2. Дочекатися розроблення відповідного проєкту землеустрою.
  3. Отримати в реєструючому органі новий кадастровий номер.

За результатами реєстрації земельної ділянки власнику видається виписка з Кадастрового реєстру, що містить присвоєний об’єкту індивідуальний номер.

До списку документів, необхідних для оформлення паспорта ділянки громадянами, входять:

  • Паспорт і номер платника податків.
  • Дозвіл від поточного власника на проведення землевпорядних робіт.
  • У разі, коли ділянка вже перебуває у власності, — підтверджувальний документ.
  • За наявності на ділянці будинку, капітальних будівель та інших аналогічних об’єктів — документи, що підтверджують право власності на кожен із них.

Наведений список не є вичерпним; залежно від ситуації реєструвальний орган може зажадати додаткові документи — але, як правило, цього не трапляється. У нормальних умовах отримання кадастрового номера займає в середньому один місяць.

Що буде, якщо кадастровий паспорт оформлено з порушеннями або його немає

Оскільки нині всі угоди із землею проводяться на підставі кадастрового номера, відсутність паспорта ділянки:

  • Унеможливлює оформлення заповіту, договору купівлі-продажу, дарування, оренди.
  • У разі, якщо договір якимось чином все ж таки було оформлено — слугує підставою визнати угоду нікчемною.

Кадастровий паспорт, оформлений із порушеннями, зокрема особами, які не мають на те законних повноважень, зі зрозумілих причин також не можна використовувати під час оформлення документів, а угоди, укладені на підставі такого паспорта, можуть бути оскаржені й анульовані.

Формальності — це ще не все

Отже, ви успішно оформили кадастровий паспорт. Це, безумовно, значущий крок — але не менш важливо знати, наскільки земля, що належить вам, підходить для сільського господарства, будівництва будинку або буріння свердловини. Державний реєстратор тут не допоможе — зате із завданням професійно впорається лабораторія «УкрХімАналіз», що виконує всі види агрохімічного та екологічного аналізу. «УкрХімАналіз» працює в Києві, Київській області — і в усіх регіонах України. Ми встановимо, чого насправді варта ваша земля!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: