Що таке кадастровий паспорт земельної ділянки?
Будь-яка операція з ділянкою землі, що перебуває в особистій власності (дарування, продаж, здача в оренду), передбачає офіційне оформлення. Для спрощення завдання замість докладного географічного опису ділянки використовується присвоєний їй номер, занесений до єдиної державної системи — Кадастрового реєстру. Що таке кадастровий номер і як технічно виглядає оформлення паспорта на земельну ділянку, розповість «УкрХімАналіз».
Кадастровий номер: що це і для чого потрібно
Кадастровий номер ділянки землі — це сформована відповідно до алгоритму, що міститься в Земельному кодексі України, послідовність цифр, яка має такі особливості:
- Індивідуальність. У двох ділянок української землі, що мають актуальні кадастрові паспорти, не може бути номера, що повністю повторюється. При цьому, зрозуміло, окремі комбінації цифр можуть повторюватися.
- Необмежений термін життя. Кадастровий номер залишається незмінним під час переходу описуваної ним ділянки землі в інші руки: у спадок, за договором купівлі-продажу тощо.
- Змінність. Кадастровий паспорт діє доти, доки земельна ділянка залишається у вихідних межах. Дроблення або, навпаки, злиття ділянок обов’язково супроводжується присвоєнням нового номера, що вноситься до Кадастрового реєстру.
- Універсальність. Кадастровий номер описує будь-які потенційно відчужувані ділянки землі: під приватним будинком, під промисловими або торговельними об’єктами, призначені для ведення сільського господарства та інші.
Сумарно в кадастровому номері міститься 19 цифр, розділених на 4 групи (зліва направо, у порядку поглинання):
- Десять цифр визначають розташування ділянки відповідно до адміністративного поділу країни.
- Дві цифри показують розміщення кадастрової зони.
- Три цифри описують позицію кадастрового кварталу.
- Чотири цифри являють собою власне код ділянки.
Саме в такому вигляді кадастрові номери представлені на офіційному сайті Держгеокадастру. Інформації, що міститься в номері, достатньо для пошуку ділянок з метою визначення поточного статусу ділянки, справжнього власника та вирішення інших аналогічних питань.
Отримання кадастрового паспорта: короткий посібник
Щоб отримати паспорт на ділянку, до теперішнього часу не включену до реєстру, потрібно звернутися до реєструвального органу для:
- Випуску технічної документації, що визначає межі об’єкта.
- Власне присвоєння кадастрового номера з оформленням необхідних документів.
Для внесення до реєстру ділянок після дроблення або злиття необхідно:
- Звернутися до органу місцевого самоврядування для отримання дозволу на відведення об’єкта.
- Дочекатися розроблення відповідного проєкту землеустрою.
- Отримати в реєструючому органі новий кадастровий номер.
За результатами реєстрації земельної ділянки власнику видається виписка з Кадастрового реєстру, що містить присвоєний об’єкту індивідуальний номер.
До списку документів, необхідних для оформлення паспорта ділянки громадянами, входять:
- Паспорт і номер платника податків.
- Дозвіл від поточного власника на проведення землевпорядних робіт.
- У разі, коли ділянка вже перебуває у власності, — підтверджувальний документ.
- За наявності на ділянці будинку, капітальних будівель та інших аналогічних об’єктів — документи, що підтверджують право власності на кожен із них.
Наведений список не є вичерпним; залежно від ситуації реєструвальний орган може зажадати додаткові документи — але, як правило, цього не трапляється. У нормальних умовах отримання кадастрового номера займає в середньому один місяць.
Що буде, якщо кадастровий паспорт оформлено з порушеннями або його немає
Оскільки нині всі угоди із землею проводяться на підставі кадастрового номера, відсутність паспорта ділянки:
- Унеможливлює оформлення заповіту, договору купівлі-продажу, дарування, оренди.
- У разі, якщо договір якимось чином все ж таки було оформлено — слугує підставою визнати угоду нікчемною.
Кадастровий паспорт, оформлений із порушеннями, зокрема особами, які не мають на те законних повноважень, зі зрозумілих причин також не можна використовувати під час оформлення документів, а угоди, укладені на підставі такого паспорта, можуть бути оскаржені й анульовані.
Формальності — це ще не все
Отже, ви успішно оформили кадастровий паспорт. Це, безумовно, значущий крок — але не менш важливо знати, наскільки земля, що належить вам, підходить для сільського господарства, будівництва будинку або буріння свердловини. Державний реєстратор тут не допоможе — зате із завданням професійно впорається лабораторія «УкрХімАналіз», що виконує всі види агрохімічного та екологічного аналізу. «УкрХімАналіз» працює в Києві, Київській області — і в усіх регіонах України. Ми встановимо, чого насправді варта ваша земля!