Сірководень у воді: норма, як визначити і чим небезпечний
3 Жовтня 2018 / 3923 просмотров

Сірководень у воді: норма, як визначити і чим небезпечний

Запідозрити наявність сірководню у воді досить просто. Він надає їй характерний і дуже неприємний запах тухлих яєць. Погодьтеся, що коли рідина з таким «ароматом» тече з крана – це привід «калатати в дзвони». Таку ситуацію ні в якому разі не можна пускати на самоплив. Чим небезпечний сірководень у воді, і як від нього позбутися – дізнаєтеся з нашої статті.

Сірководень у воді: норма

Сірководень у воді зі свердловини або з-під крану легко розпізнати за характерним запахом тухлих яєць. А якщо ви зважитеся спробувати таку рідину, то виявиться, що вона має неприємний солодкуватий присмак. Сірководень – це дуже токсичний газ, який навіть в мінімальних дозах здатний серйозно нашкодити здоров’ю людини. Тому суворо контролюється такий показник як сірководень в воді. Норма цієї речовини, згідно з Державними санітарними нормами не повинна перевищувати 0,03 мг / л.

Звідки береться вода з підвищеним вмістом сірководню?

  • стічні води з населених пунктів
  • стоки підприємств
  • потрапляння всередину свердловини біологічних об’єктів (гниття)
  • замулювання дна і стінок труб (в свердловинах)

Дуже часто сірководень в воді виявляється в глибоких свердловинах, оскільки там мінімальний доступ кисню. А ось неглибокі колодязі в зоні ризику під час танення снігу та сильних дощів: тоді в грунт просочується органіка і без доступу повітря починають розмножуватися бактерії.

Неприємний запах, за яким відразу можна визначити наявність сірководню у воді, з’являється внаслідок життєдіяльності анаеробних бактерій. Вони перетворюють сполуки сірки (сульфати і сульфіди) в сірководень. Ідеальні умови для розмноження цих бактерій – безкисневе середовище. Крім того, перевищення показників сірководню у воді зі свердловини або колодязя свідчить про те, що там активно йдуть процеси гниття і потрібно вживати термінових заходів з очищення.

Сірководень у воді

У чому небезпека води із вмістом сірководню?

Вода, в якій перевищено вміст сірководню є вкрай токсичною. Оскільки ця речовина робить негативний вплив на весь організм: руйнує клітини крові, мозку. Симптому отруєння сірководнем:

  • головні болі
  • нудота блювота
  • шкірні захворювання
  • набряк легенів
  • при сильному перевищенні допустимих концентрацій з’являються судоми, потерпілий може впасти в кому

Можливий навіть летальний результат.

Вода з підвищеним вмістом сірководню здатна привести в непридатність всю систему водопостачання, так як сірководень викликає сильну корозію металів. У поєднанні з залізом він утворює осад сірчистого заліза, труби дуже швидко забиваються.

Аналіз води на сірководень

Як визначити сірководень у воді, щоб знати, наскільки перевищена норма і що робити в такій ситуації? Надійніше всього здати воду на аналіз в лабораторію. Для отримання достовірних результатів важливо правильно відібрати проби.

  • вода набирається в ретельно вимиту тару,
  • перед забором проби воду з крана потрібно зливати 10 – 15 хвилин
  • потрапити «в роботу» проби повинні не більше ніж через дві години після їх забору.

Зверніть увагу, що запах сірководню в якийсь момент може перестати відчуватися, оскільки діє і на нюх. Не спокушайтеся, що проблема вирішена. Здайте воду на аналіз і терміново вживайте заходів.

Буває, що характерний сірководневий запах з’являється тільки після нагрівання води. По-перше, при нагріванні бактерії починають активніше розмножуватися. А по-друге, проблема може бути в самих нагрівальних приладах (бактерії можуть розмножуватися на стінках бойлера, нагрівальних елементах і т.п.). Якщо бойлер працює не постійно або не на повну потужність, то вода може застоюватися і створювати прекрасне середовище для розмноження бактерій.

Як позбавиться від сірководню у воді?

Після того, як результати аналізів підтвердили перевищення концентрації сірководню у воді, потрібно виправляти ситуацію. Якщо сірководень виявився у воді зі свердловини, то стандартні дії наступні:

  • очищення свердловини (видалення мулу на дні і стінках труб, видалення відкладень і т.п.). Взагалі таку чистку бажано проводити не рідше, ніж раз на два роки.
  • прокачування свердловини
  • видалення шару глини і піску
  • герметизація або заміна труб
  • чистка водонагрівальних приладів (бойлерів)

Видалення самого сірководню також проходить декількома способами

  • аерація (насичення води киснем, який окисляє сірководень в воді, бактерії при цьому знищуються).

Мінус цього методу в застосуванні досить громіздких установок.

  • очищення від сірководню за допомогою спеціальних реагентів-окислювачів, що нейтралізують шкідливі речовини. Також можна застосовувати вугільні фільтри

Після того, як вжито заходів з очищення, потрібно провести повторний аналіз води на сірководень, щоб переконатися, що тепер вона придатна для пиття і побутових потреб.

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: