У чому небезпека важких металів для людини?
Нашому здоров’ю щомиті загрожують десятки небезпек: алергени в повітрі, залишки пестицидів на фруктах і овочах, автомобільні вихлопи, промислові викиди — і, не в останню чергу, важкі метали. Що це за елементи і чим зумовлена їхня небезпека для людини, дізнайтеся просто зараз — розповість лабораторія «УкрХімАналіз».
Що стоїть за словосполученням «важкі метали»
Важкими металами умовно називають групу хімічних елементів, що належать до металів і відповідають таким критеріям:
- Вони стоять у Періодичній таблиці Д. І. Менделєєва після ванадію, тобто мають атомну масу більшу за 51 і порядковий номер більший за 23.
- Їхня щільність перевищує аналогічний показник заліза, тобто 0,008 кг/см3.
- Вони не належать до чорних (залізо, марганець, ванадій) і благородних (золото, срібло, платина) металів.
Усі перелічені вище характеристики можуть змінюватися залежно від думки конкретного вченого. Так, іноді «точкою відліку» атомної маси обирають не ванадій, а залізо — що, з урахуванням орієнтації на щільність саме цього елемента, цілком логічно. Крім того, іноді до списку важких металів додають марганець, напівметали на кшталт миш’яку тощо.
Кілька прикладів важких металів
У побуті до важких металів відносять елементи, що задовольняють наведені вимоги і водночас у великих концентраціях мають явно негативний вплив на організм людини, зокрема:
- Ртуть (Hg). Метал, безпомилково впізнаваний усіма, хто хоча б раз у житті розбивав ртутний градусник. У нормальних умовах являє собою блискучо-сріблясті кульки, які без зусиль розділяються на менші і, навпаки, з’єднуються в одну велику краплю. Застосовується при виготовленні освітлювальних приладів, у радіотехніці, медицині.
- Свинець (Pb). Метал від сріблясто-білого до насичено-сірого кольору, що використовується в радіотехніці, виготовленні акумуляторів, фарб. Відрізняється низькою температурою плавлення в поєднанні з відносною м’якістю і великою в’язкістю. Використовується, зокрема, для захисту від радіації.
- Кадмій. При накопиченні в тілі заміщає кальцій, що призводить до деградації кісткових і хрящових тканин, супроводжуваної надзвичайно сильними болями. Крім того, велика концентрація кадмію в організмі може призвести до ураження нервової та сечостатевої системи, аж до безпліддя
- Миш’як (As). Металоїд сіро-сталевого відтінку, іноді із зеленуватим нальотом. Ломкий, має щільність, меншу, ніж у заліза. З давніх часів використовується як отрута, а крім того, застосовується в радіотехніці, металургії, приготуванні фарб для живопису і фарбувальних складів у шкіряній справі.
Крім перерахованих, до важких металів зазвичай відносять мідь, кобальт, цинк, марганець, молібден — як ми вже зазначали, все залежить від фантазії того, хто дає визначення.
Небезпека важких металів для людського організму
Розповімо, чим небезпечні перелічені нами вище важкі метали:
- Ртуть. Накопичується поступово, призводить до порушень у роботі головного мозку і нервової системи, анемії, судом. Водночас смертельне отруєння ртуттю малоймовірне.
- Свинець. Накопичення в організмі спричиняє головні болі, різкі зміни настрою, порушення в роботі серцево-судинної та нервової системи. Через поширеність свинцю отруїтися ним можна практично в будь-якій ситуації — навіть збираючи антикварні металеві та скляні вироби.
- Кадмій. При накопиченні в тілі заміщає цинк, що призводить до порушення балансу кальцію і фосфору, а в результаті — до деградації кісткових і хрящових тканин, супроводжуваної сильними болями. Крім того, велика концентрація кадмію в організмі може призвести до ураження нервової та сечостатевої системи, аж до безпліддя.
- Миш’як. Гостре отруєння супроводжується сильним головним болем і різями в шлунку; за хронічного — з’являються захворювання сечостатевої та дихальної систем, а також можливий розвиток раку.
Для кожного з важких металів існує безпечна концентрація, до досягнення якої елемент не тільки не шкідливий, але в окремих випадках і корисний для організму. Через поступове накопичення металів визначити хронічне отруєння на ранніх стадіях можна тільки провівши лабораторне дослідження.
Контроль кількості важких металів
Лабораторія «УкрХімАналіз» визначає наявність і концентрацію в організмі важких металів безболісним високоточним методом — аналізом волосся. Наші послуги доступні в Києві, Чернівцях, Івано-Франківську — і в усіх містах країни. Будьте в безпеці — і не забувайте про своє здоров’я!