Важкі метали в грунті, визначення ГДК важких металів в грунті
5 Липня 2019 / 2239 просмотров

Важкі метали в грунті, визначення ГДК важких металів в грунті

Забруднення ґрунту важкими металами є серйозною проблемою, що істотно знижує якість ґрунтів, особливо на ділянках поблизу промислових підприємств. Навіщо потрібен аналіз грунту на важкі метали, де зробити таке дослідження і чи можна знизити вміст важких металів в грунті – про все це дізнаєтеся з нашої статті.

Важкі метали в грунті: причини забруднення

Діяльність промислових підприємств, автомобільні вихлопи та інші атрибути цивілізації, на жаль, негативно відбиваються на стані екології та якості грунтів, зокрема. Досить серйозною є проблема забруднення грунтів важкими металами. Термін «важкі метали» використовують для металів питома вага яких перевищує 5 г / см3 або атомний номер більше 20. Серед них найбільш небезпечними вважаються:

  • свинець
  • ртуть
  • кадмій
  • миш’як
  • фтор

Джерела потрапляння важких металів в грунт можуть бути природними і техногенними. Природним джерелом важких металів є гірські породи, на продуктах вивітрювання яких формується ґрунтовий покрив.

До техногенних джерел відносять:

  • викиди промислових підприємств (теплових електростанцій, металургійних підприємств, нафтопереробних заводів і т.п.)
  • мінеральні добрива. Важкі метали можуть потрапляти в добрива разом з сировиною через недосконалих технологій виробництва. Ступінь токсичного впливу залежить від особливостей самих добрив вихлопні гази автомобілів (це основне джерело попадання свинцю в навколишнє середовище)

Визначення ГДК важких металів в грунті: для чого це потрібно

Охорона грунтів – це досить гостра проблема, з якою безпосередньо пов’язані питання врожайності і забезпечення населення продовольством. Вона необхідна для збільшення родючості та підтримки стійкості біосфери. Аналіз грунту на важкі метали входить до переліку заходів з екологічного моніторингу грунтів. Важкі метали негативно впливають на рослини, тварин і грунтову мікрофлору. В даний час важкі метали вважаються одними з головних забруднювачів екосистеми. В умовах інтенсивного антропогенного впливу їх попадання в агроекосистем перевищує її захисні властивості.

Забруднення ґрунту важкими металами призводить до зниження врожайності і якості сільськогосподарської продукції. Важкі метали в орних грунтах становлять серйозну загрозу і для здоров’я людей, оскільки з грунту вони потрапляють в рослини, а з них – в організм. Потрапляючи в організм, важкі метали накопичуються в основному в нирках і печінці, викликаючи серйозні порушення обміну речовин. З організму перестають виводитися токсини, розвивається цілий ряд важких захворювань. Наприклад, свинець негативно впливає на функціонування нервової системи, шлунково-кишкового тракту, кровообіг. Особливо небезпечний свинець для дитячого організму, що має підвищену чутливість. Важкі метали можуть провокувати розвиток анемії, руйнування кісткової тканини, проблеми зі щитовидною залозою.

Тому аналіз грунту на важкі метали має важливе значення не тільки для моніторингу стану грунтів, а й для людського здоров’я.

Як поширюється забруднення ґрунту важкими металами?

Поширення забруднення по території залежить від особливостей його джерела, метеорологічних умов, напрямку вітру, особливостей рельєфу і т.п.

На розподіл важких металів у грунті впливають такі чинники:

  • гранулометричний склад
  • оксиди та гідроксиди
  • реакція середовища і окислювально-відновний потенціал
  • карбонати
  • органічна речовина грунту
  • використання добрив
  • грунтова біота
  • міграція за профілем грунту
  • характеристики самого металу

Як правило, аналіз грунту на важкі метали показує, що забруднення в основному концентрується в радіусі 10 – 15 км від його джерела. Але якщо токсичні речовини потрапляють у високі шари атмосфери, то вони можуть переноситися і на значні відстані.

Розподіл важких металів у грунті і ступінь їх токсичності залежать як від природних умов даної місцевості, так і від конкретного речовини. Наприклад, ртуть, свинець і кадмій накопичуються у верхніх шарах, але їх міграція по грунтовому профілю і винос за його межі незначна.

Контроль за станом ґрунтів вкрай важливий, особливо з огляду на зростаючі з кожним роком антропогенні навантаження. Що стосується моніторингу за забрудненням ґрунтів важкими металами, то тут можна виділити наступні завдання:

  • контроль над вмістом важких металів в грунті внаслідок глобальних випадінь (наприклад, аварія)
  • контроль над локальним забрудненням (поблизу промислових підприємств і жвавих транспортних магістралей)

Забруднення грунту важкими металами: чи можна вирішити проблему

Зниження вмісту важких металів у грунті можна здійснити кількома способами.

  1. Зняттяверхнього шару ґрунту. Цеможливо, якщо сталося атмосферне забруднення грунту важкими металами, і токсичні речовини концентруються саме у верхніх сантиметрах грунту.
  2. Використанняхімічнихречовин-інактиваторів, які знижують токсичну дію важких металів. Такими речовинами є, наприклад, іонообмінні смоли.
  3. Вапноіорганічні добрива адсорбують важкі метали в грунті.
  4. Внесення великих доз деякихмінеральних добрив (наприклад, фосфору) знижуєтоксичний вплив свинцю, міді, кадмію, цинку.

Але найбільш дієвим способом боротьби із забрудненням ґрунтів важкими металами є профілактика. Удосконалення технологій та принципів виробництва на підприємствах здатне знизити шкідливі викиди в навколишнє середовище і уникнути забруднення.

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: