1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Нет голосов)
Loading...
Відбір проб грунту для хімічного аналізу
12 Квітня 2019 / 14 просмотров

Відбір проб грунту для хімічного аналізу

Аналіз грунту має дуже важливе значення. Але правильність методики відбору проб грунту для хімічного аналізу і техніка його проведення є найважливішою умовою достовірності отриманих даних. Про те, як правильно робиться відбір зразків ґрунту, дізнаєтеся з нашої статті.

Відбір проб грунту для аналізу: що треба знати

Методика відбору проб грунту для аналізу залежить від мети проведення досліджень грунту. Зразок для аналізу грунту повинен показувати середній стан об’єкта, який досліджується. Відбір зразків грунту може проводитися двома способами:

 • по генетичним горизонтам профілю з розрізу (на 2 м в глибину грунту)
 • за допомогою бура з інтервалами в 5, 10 або 20 см, на певну глибину

Також особливості відбору зразків грунту залежать від виду земельної ділянки. Так, на орних грунтах відбір проб для агрохімічного аналізу проводять на глибину орного шару, на пасовищах і сінокосах – на глибину 10 см. В саду проби для грунтового аналізу відбираються на глибину 1 м по горизонтах 0 – 20 см, 20 – 40 см і т. д.

Правила відбору проб грунту для хімічного аналізу

Дослідження грунту проводять так. Площа, на якій проводиться дослідження, розбивається на так звані елементарні ділянки. На них визначаються проміжки між точковими пробами для аналізу грунту. Розташування цих точок безпосередньо залежить від форми поля. На довгій і вузькій ділянці точки розміщуються уздовж поля. Якщо поле за своєю формою нагадує квадрат, то найоптимальнішим буде нанесення точок відбору зразків ґрунту в шаховому порядку. На ділянках дуже великої площі точки для відбору проб розміщують по діагоналі.

Послідовність дій така:

 1. В намічених точках перед відборомпробипотрібно ретельно видалити всі рослини. Це зручно робити за допомогою лопатки.
 2. Саму точкову пробу беруть за допомогою бура на всю необхіднуглибину. Також пробу можнавзяти з прикопки.
 3. Звертикальноїстінки вирізують прямокутну пластину так, щоб відібрати зріз грунту знизу вгору. Це зручно робити лопаткою або ножем.
 4. Післявзяттявсіх точкових проб з них складають об’єднану пробу, яка складається з декількох первинних проб (мінімум п’ять).

Для проведення хімічного аналізу грунту об’єднану пробу добре перемішують. Маса об’єднаної проби повинна бути не менше 400 г. Об’єднану пробу поміщають в мішечок або коробку, обов’язково забезпечивши ярликом-етикеткою. На ньому обов’язково має бути зазначено:

 • назва організації,
 • місце розташування поля (ділянки)
 • номер поля
 • номер проби
 • дату відбору
 • виконавця, який проводить хімічний аналіз ґрунту.

Щоб результати аналізу відображали об’єктивну картину, точкові проби не можна відбирати в безпосередній близькості від доріг, складів з добривами, з дна борозен, на ділянках, де стан рослин різко відрізняється від решти території ділянки (в кращу або гіршу сторону). У межах кожної елементарної ділянки відбір точкових проб для аналізу проводиться рівномірно через рівні інтервали. В лісових розсадниках – на територіях, зайнятих саджанцями і сіянцями, проби потрібно відбирати між рядами посадки саджанців. Якщо площа ділянки менше 10 га, то її ділять на 3 елементарних ділянки. На територіях, зайнятих переважно овочевими культурами, ділянку для відбору однієї проби становить 3 га.

Особливості відбору проб для агрохімічного аналізу в різних природних зонах

Державний технологічний центр охорони родючості грунтів, Національний науковий центр «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського» рекомендують проводити польове агрохімічне обстеження з картографічним матеріалом в масштабі для зони Полісся 1: 1000, для зони Лісостепу 1: 10000, для зони Степу 1: 25000.

Розміри елементарних ділянок для відбору проб грунту відрізняються в залежності від природної зони і виду сільськогосподарських угідь, а також площі ділянки.

  Площа елементарної ділянки, га

(для ділянок більше 30 га)

  Полісся Лісостеп Степ Закарпаття
Орні землі:

богарні

 

5 – 8

 

10 – 15

 

15 – 20

 

5

осушені 5 5 5 3
зрошувані 2 5 5 2
Багаторічні насадження

сади

 

 

3

 

 

3

 

 

5

 

 

3

виноградники 4 4
хмільники 0,5 – 1
Природні: сінокоси та пасовиська  

 

10-15

 

 

10-15

 

 

10-15

 

 

10

Рекультивовані землі  

1

 

1

 

1

 

1

         
  Для ділянок площею до 30 га
Орні землі:

богарні

 

2 – 4

 

3 – 5

 

5 – 10

 

2

осушені 1 2 2 1
зрошувані 1 2 3 1
Багаторічні насадження

сади

 

 

2

 

 

2

 

 

3

 

 

1

виноградники 1 2 1
хмільники 0,5
Природні: сінокоси та пасовиська  

 

3 – 10

 

 

3 – 10

 

 

5 – 10

 

 

2

Рекультивовані землі        

Достовірність результатів хімічного аналізу грунту безпосередньо залежить від ретельності взяття проб. Підходити до складання аналітичної проби потрібно дуже відповідально. Інакше під загрозою опиниться достовірність отриманих результатів. Якщо проби бралися недбало або були порушення в процесі підготовки зразків, то показники аналізу будуть спотворені. Недбалість при підготовці зразків і взяття середньої проби не компенсується наступним якісним лабораторним аналізом, і показники будуть спотворені.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: