1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Нет голосов)
Loading...
Відбір проб води для аналізу
30 Листопада 2018 / 13 просмотров

Відбір проб води для аналізу

Говорячи про здоровий спосіб життя не можна залишити без уваги таку тему як якість питної води. Це важлива складова здоров’я. Саме тому аналіз води з-під крана в звичайній міській квартирі або зі свердловини на присадибній ділянці стає досить поширеною послугою. Звичайно, для забору проб можна запросити фахівця, але якщо в вашому місті немає такої лабораторії, то відбір проб води для аналізу можна зробити і самостійно. Головне – чітко дотримуватися обов’язкових рекомендацій. Про них і розповімо в цій статті.

Як правильно брати пробу води для аналізу? Загальні рекомендації

Відбір проб води для аналізу (як хімічного, так і бактеріологічного) проводиться згідно з розробленими ГОСТам. Ряд вимог і рекомендацій має загальний характер, інші стосуються конкретного виду аналізів та типу джерел.

Так, наприклад, якщо з одного джерела береться проба не тільки на бактеріологічний аналіз води, але і на хімічний, то проби на мікробіологію відбираються першими. Перед відбором проб води для аналізу для отримання об’єктивних результатів, воду потрібно злити протягом, як мінімум, п’яти хвилин. Це стосується не тільки центрального водопроводу, але і свердловин, і колодязів, в яких для подачі води встановлений насос.

Загальні рекомендації, як взяти пробу води для аналізу, такі:

 • підготувати чисту тару для забору проб (не рекомендується брати пляшки в яких раніше був лимонад, сік і т.п.). Пляшку потрібно ретельно вимити, а при заборі проб для бактеріологічного аналізу навіть простерилізувати.
 • злити воду протягом 5 хвилин
 • помістити тару під кран і наповнити її (міняти натиск води не можна)

Як взяти пробу води для аналізу з колодязя або свердловини, якщо вони не обладнані насосом? У цьому випадку відбір проб води для аналізу дещо ускладнюється. Воду можна набрати за допомогою відра, ковшика, каструлі (зрозуміло, посуд повинен бути чистим) і потім перелити в підготовлену тару.

Після забору проби оперативно відправляються на дослідження. Якщо аналіз робиться на мікробіологію, то вода повинна потрапити в лабораторію не пізніше, ніж через 2 – 3 години. Для хімічного аналізу цей час становить 6 – 8 годин. Щоб у воду під час транспортування не потрапив бруд, тара повинна бути ретельно закрита. Також варто уникати прямого попадання сонячних променів, особливо, якщо проба відправляється в пластиковій тарі.

Як правильно брати пробу води для аналізу на мікробіологічні показники і хімічного аналізу?

Для відбору проб на бактеріологічний аналіз води необхідно бути дуже акуратними. Інакше в воду можуть потрапити сторонні бактерії і спотворити результати. Правила відбору проб води для аналізу на мікробіологію наступні:

 1. Для забору проби використовувати тільки стерильну тару (простерилізувати самостійно або взяти спеціально підготовлений посуд в лабораторії).
 2. Руки також необхідно продезінфікувати або скористатися стерильними рукавичками.
 3. Кран необхідно продезінфікувати (вогнем або спиртом).
 4. Дати воді стекти не менше 5 хвилин.
 5. Ємність відкривається безпосередньо перед набором в неї води.
 6. Не торкатися пальцями внутрішньої частини стінок і кришки посуду.
 7. Ємність необхідно закрити герметично, щоб не допустити потрапляння забруднювачів ззовні.
 8. Наповнювати посуд потрібно не до самого верху, щоб внутрішня частина кришки не стикалася з поверхнею води.

При відборі проб води для хімічного аналізу тару потрібно набирати «під горлечко». Попередньо її треба кілька разів обполоснути тією ж водою, яка береться на аналіз. При взятті проб на мікробіологію обполіскувати простерилізовану тару не можна.

Що робити, якщо аналіз води виявив проблеми?

Якщо результати аналізу води виявилися невтішними, то діяти треба в залежності від ситуації і керуючись порадами фахівців. Далеко не завжди потрібна дорога система фільтрації. Наприклад, вугільні фільтри відмінно справляються з більшістю хімічних забруднювачів. В тому числі, і такими небезпечними речовинами, як феноли.

Якщо постає питання, як очистити воду від кишкової палички та інших бактерій, то в системі централізованого водопостачання застосовується хлорування. Якщо ж кишкова паличка виявлена в колодязі або свердловині, то найбільш надійним способом буде установка фільтра, здатного затримувати бактерії

При виборі краще все-таки проконсультуватися з фахівцями-хіміками, а не з працівниками компаній по встановленню відповідного обладнання.

У першому випадку ви будете знати, що підбираєте оптимальну систему очищення по співвідношенню ціна-якість, а не переплачуєте за певну розкручену марку обладнання.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: