1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Нет голосов)
Loading...
Відбір проб води для аналізу
30 Листопада 2018 / 154 просмотров

Відбір проб води для аналізу

Говорячи про здоровий спосіб життя не можна залишити без уваги таку тему як якість питної води. Це важлива складова здоров’я. Саме тому аналіз води з-під крана в звичайній міській квартирі або зі свердловини на присадибній ділянці стає досить поширеною послугою. Звичайно, для забору проб можна запросити фахівця, але якщо в вашому місті немає такої лабораторії, то відбір проб води для аналізу можна зробити і самостійно. Головне – чітко дотримуватися обов’язкових рекомендацій. Про них і розповімо в цій статті.

Як правильно брати пробу води для аналізу? Загальні рекомендації

Відбір проб води для аналізу (як хімічного, так і бактеріологічного) проводиться згідно з розробленими ГОСТам. Ряд вимог і рекомендацій має загальний характер, інші стосуються конкретного виду аналізів та типу джерел.

Так, наприклад, якщо з одного джерела береться проба не тільки на бактеріологічний аналіз води, але і на хімічний, то проби на мікробіологію відбираються першими. Перед відбором проб води для аналізу для отримання об’єктивних результатів, воду потрібно злити протягом, як мінімум, п’яти хвилин. Це стосується не тільки центрального водопроводу, але і свердловин, і колодязів, в яких для подачі води встановлений насос.

Загальні рекомендації, як взяти пробу води для аналізу, такі:

 • підготувати чисту тару для забору проб (не рекомендується брати пляшки в яких раніше був лимонад, сік і т.п.). Пляшку потрібно ретельно вимити, а при заборі проб для бактеріологічного аналізу навіть простерилізувати.
 • злити воду протягом 5 хвилин
 • помістити тару під кран і наповнити її (міняти натиск води не можна)

Як взяти пробу води для аналізу з колодязя або свердловини, якщо вони не обладнані насосом? У цьому випадку відбір проб води для аналізу дещо ускладнюється. Воду можна набрати за допомогою відра, ковшика, каструлі (зрозуміло, посуд повинен бути чистим) і потім перелити в підготовлену тару.

Після забору проби оперативно відправляються на дослідження. Якщо аналіз робиться на мікробіологію, то вода повинна потрапити в лабораторію не пізніше, ніж через 2 – 3 години. Для хімічного аналізу цей час становить 6 – 8 годин. Щоб у воду під час транспортування не потрапив бруд, тара повинна бути ретельно закрита. Також варто уникати прямого попадання сонячних променів, особливо, якщо проба відправляється в пластиковій тарі.

Як правильно брати пробу води для аналізу на мікробіологічні показники і хімічного аналізу?

Для відбору проб на бактеріологічний аналіз води необхідно бути дуже акуратними. Інакше в воду можуть потрапити сторонні бактерії і спотворити результати. Правила відбору проб води для аналізу на мікробіологію наступні:

 1. Для забору проби використовувати тільки стерильну тару (простерилізувати самостійно або взяти спеціально підготовлений посуд в лабораторії).
 2. Руки також необхідно продезінфікувати або скористатися стерильними рукавичками.
 3. Кран необхідно продезінфікувати (вогнем або спиртом).
 4. Дати воді стекти не менше 5 хвилин.
 5. Ємність відкривається безпосередньо перед набором в неї води.
 6. Не торкатися пальцями внутрішньої частини стінок і кришки посуду.
 7. Ємність необхідно закрити герметично, щоб не допустити потрапляння забруднювачів ззовні.
 8. Наповнювати посуд потрібно не до самого верху, щоб внутрішня частина кришки не стикалася з поверхнею води.

При відборі проб води для хімічного аналізу тару потрібно набирати «під горлечко». Попередньо її треба кілька разів обполоснути тією ж водою, яка береться на аналіз. При взятті проб на мікробіологію обполіскувати простерилізовану тару не можна.

Що робити, якщо аналіз води виявив проблеми?

Якщо результати аналізу води виявилися невтішними, то діяти треба в залежності від ситуації і керуючись порадами фахівців. Далеко не завжди потрібна дорога система фільтрації. Наприклад, вугільні фільтри відмінно справляються з більшістю хімічних забруднювачів. В тому числі, і такими небезпечними речовинами, як феноли.

Якщо постає питання, як очистити воду від кишкової палички та інших бактерій, то в системі централізованого водопостачання застосовується хлорування. Якщо ж кишкова паличка виявлена в колодязі або свердловині, то найбільш надійним способом буде установка фільтра, здатного затримувати бактерії

При виборі краще все-таки проконсультуватися з фахівцями-хіміками, а не з працівниками компаній по встановленню відповідного обладнання.

У першому випадку ви будете знати, що підбираєте оптимальну систему очищення по співвідношенню ціна-якість, а не переплачуєте за певну розкручену марку обладнання.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: