Види мінеральних добрив
6 Жовтня 2022 / 79 просмотров

Види мінеральних добрив

Людство застосовує всілякі добрива багато тисяч років — завжди з однією метою: підвищити поживні якості ґрунту і забезпечити кращий розвиток рослин, від декоративних квітів і трав до сільськогосподарських культур. Інтуїтивне розуміння необхідності внесення в оброблювану землю перегною, мулу та золи переросло у розробку цілої системи мінеральних добрив, що дозволяють зробити родючим майже будь-який ґрунт. Про основні види мінеральних добрив читайте у нашій статті.

Мінеральні добрива: що це таке?

До категорії мінеральних входять добрива на основі неорганічних сполук хімічних елементів, у тому числі:

  • Азоту.
  • Фосфору.
  • Калію.

Ключова особливість мінеральних добрив — можливість комбінувати елементи в таких поєднаннях і пропорціях, щоб досягти вирішення будь-якого завдання, пов’язаного з підвищенням якості ґрунту для вирощування певних видів та сортів рослин.

Класифікація мінеральних добрив

За наявності у складі основних компонентів мінеральні добрива поділяють на:

  • Прості, або односкладові. Включають з’єднання (або кілька сполук) одного з елементів, наприклад, азоту.
  • Складні, або комплексні. Включають комбінацію двох і більше елементів, наприклад, калію та азоту.

За агрегатним станом мінеральні добрива бувають:

  • Сухі (у гранульованому або порошкоподібному стані).
  • Рідкі.

За здатністю розчинятися у воді серед мінеральних добрив виділяють:

  • Розчинні (розчиняються без залишку).
  • Обмежено-розчинні (розчиняються до досягнення відомої концентрації, надалі утворюється осад).
  • Нерозчинні (майже або повністю не розчиняються у воді).

За наявності у складі певних хімічних елементів прийнято класифікувати мінеральні добрива на:

  • Ті, що включають макроелементи: до них відносяться названі вище калій (K), азот (N) і фосфор (P).
  • Ті, що включають мікроелементи: бор (B), залізо (Fe), марганець (Mn), мідь (Cu), цинк (Zn) та інші, що вносяться в значно менших дозах, ніж макроелементи.

Основні види односкладових макродобрив:

  1. Азотні: аміачна селітра, рідкий аміак, сечовина, сульфат амонію та інші сполуки. Застосування азотних добрив допомагає нормалізувати обмін речовин на всіх стадіях розвитку рослини. Ознаки нестачі азоту в ґрунті — уповільнений ріст, кволість пагонів, блідо-зелений або жовтуватий відтінок листя та стебла.
  2. Калійні: поташ, зола, каїніт, сильвініт та інші форми. Присутність калію у ґрунті забезпечує здорове зростання, підвищує життєстійкість рослин, регулює фотосинтетичний процес. Ознаки нестачі в оброблюваній землі калію — чахлість рослини, поява по краях листя бурих «опіків», помітне зменшення розмірів та маси плодів.
  3. Фосфорні: фосфорне борошно, моно- та суперфосфати. Фосфор у ґрунті безпосередньо відповідає за здорове зростання квітів, появу зав’язей та утворення плодів. Одна з ранніх ознак нестачі фосфорних сполук — набуття листям блідо-блакитного кольору. Небезпечний для рослини не тільки недолік або надлишок макро- і мікроелементів: так, перенасичення цинком позначається на швидкості росту і може стати причиною відмирання пагонів.

Контроль складу мінеральних добрив

На ринку сьогодні представлено безліч варіацій мікро- і макродобрив; неможливо оцінити якість продукту, просто подивившись упаковку чи цінник. Лабораторія «УкрХімАналіз» проведе всебічне дослідження добрива і надасть докладний звіт про склад та концентрацію елементів. Послуга доступна у Києві та по всій території України. Подбайте про рослини — дізнайтеся, наскільки поживними та безпечними є ваші мінеральні добрива!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: