1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Нет голосов)
Loading...
Як дізнатися який грунт кислий?
12 Квітня 2019 / 124 просмотров

Як дізнатися який грунт кислий?

Однією з важливих характеристик грунту є його кислотність. Визначення кислотності грунту потрібно для того, щоб підібрати найбільш підходящі рослини і розрахувати види і дози потрібних добрив. Як дізнатися кислотність ґрунту, чому фахівці виділяють кілька видів кислотності і чому так важливий аналіз грунту в лабораторії? Про все це читайте в нашій статті.

Що таке кислотність грунту?

Почнемо з того, що кислотність грунту буває двох видів:

  • актуальна
  • потенційна

Концентрацію іонів водню в ґрунтовому розчині називають актуальною кислотністю грунту (рН водна). Концентрацію обмінних катіонів водню і алюмінію в грунтово-поглинальному комплексі – потенційної кислотністю (обмінна і гідролітична рН).

Актуальна кислотність грунту має безпосередній вплив на всі етапи росту рослин, а також на грунтові мікроорганізми. Цей показник визначається для того, щоб вибрати сільгосп культуру і допомагає визначитися з видами добрив, які потрібно вносити в грунт. Потенційна кислотність грунту визначається для правильної організації вапнування (хімічної меліорації).

Як визначити кислотність грунту?

Визначення кислотності грунту повинно проводитися фахівцями із застосуванням відпрацьованих і затверджених методик. Тільки лабораторне дослідження грунту може дати об’єктивну картину стану грунту на конкретно взятій ділянці.

Залежно від показників рН, фахівці виділяють такі типи:

Дуже кислі грунти 4 – 5

Сильнокислі грунти 5 – 6

Слабкокислі грунти 6 – 6,5

Нейтральні грунти 6,5 – 7,5

Слабколужні грунти 7,5 – 8,5

Сильнолужні грунти 8,5 – 10

На території України (на Поліссі і частково в зоні Лісостепу) переважають грунти з досить високою кислотністю (рН водна становить менше 6). Вони займають площу близько 9 млн. гектарів.

Навіщо потрібно знати кислотність грунту?

Хімічний аналіз грунту в лабораторії передбачає роботу зі зразками грунту, відібраними фахівцями, згідно з правилами, прописаним в ГОСТах. Для контролю за станом ґрунтів, хімічний аналіз грунту на конкретній ділянці повинен проводитися щорічно.

Визначення кислотності грунту – важливий показник, що допомагає ефективно вести сільське господарство. Від того є грунт на ділянці кислим або лужним, буде залежати весь процес росту і розвитку сільськогосподарських культур. Одні рослини більш чутливі до кислого і лужного середовища, інші – менше. Деякі культури добре себе почувають у досить великому інтервалі кислотності (наприклад, помідори, редиска, морква), інші «визнають» тільки нейтральні грунти або навіть слабколужні грунти. У той же час деякі ягідні культури, а також щавель непогано себе почувають і на кислих грунтах. Пригнічення росту рослин відбувається, якщо показник рН нижче 5 і вище 8 (в сильнокислих і сильнолужних грунтах). Негативний вплив надлишкової кислотності представляє серйозну загрозу на ранніх етапах росту рослин.

Найбільш відповідний показник рН – свій для різних культур і залежить від характеристик тієї чи іншої рослини. Але все-таки для переважної більшості культур ідеально підходять грунти з нейтральним показником рН 6,5 – 7,5.

Надлишкову кислотність грунту усувають за допомогою вапнування.

Вапнування зазвичай проводять навесні або восени. Необхідний рівень кислотності грунту встановлюється через два – три роки після вапнування і зберігається близько десяти років.

Ефективно проводити цю процедуру спільно з внесенням органічних добрив.

Норми внесення вапна відрізняються в залежності від показників рН. Тому необхідний попередній аналіз грунту. Рішення про необхідність вапнування приймають відповідно до таких критеріїв:

  1. ПоказникирН
  2. Ступіньнасиченості грунту основами
  3. Механічний склад грунту
  4. Чутливістьрослин до кислотності.

Але не варто вважати вапнування панацеєю. Необхідність в ньому є не завжди. Все залежить від стану ґрунту на конкретній ділянці. Крім того, необхідно враховувати і реакцію конкретної рослини на вапнування. Якщо ви плануєте вирощувати на ділянці якусь одну культуру, яка віддає перевагу більш кислому грунту, то у вапнуванні немає гострої необхідності. Надмірне внесення вапна в грунт може бути так же шкідливо, як і його брак. Необхідність використання вапна, норми і форми вапнякових матеріалів підібрати може тільки фахівець, після агрохімічного аналізу грунту.

Від того, кислий або лужний грунт на вашій ділянці залежить стратегія вибору добрив і культур для посадки. Не забувайте, що сильнокислі грунти обов’язково потребують вапнування. Без цього не буде нормального росту і розвитку культур.

Лайкнуть

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!

Читайте схожі статті: