Як нейтралізувати ртуть?
12 Лютого 2023 / 7 просмотров

Як нейтралізувати ртуть?

Ртуть — один із найнебезпечніших для людини хімічних елементів, насамперед завдяки парам, які вона виділяє. Найчастіше в домашніх умовах метал опиняється «на волі», якщо розбився скляний ртутний градусник. «УкрХімАналіз» розповість, чи можна нейтралізувати ртуть своїми силами — і як це зробити.

Небезпека ртуті для людського організму

Отже, ви (або хтось інший) розбили ртутний термометр: скло — крихкий матеріал, і нічого складного в цьому немає. Метал, який за нормальних умов є неймовірно рухливою рідиною, миттєво «розповзається» по всій кімнаті, опиняючись як на видних місцях, так і під меблями, а також у найменших щілинах, про які ви, найімовірніше, і не підозрювали.

Що відбувається далі? Відповімо одним словом: отруєння. Незв’язана (рідка) ртуть активно виділяє випаровування, які, потрапляючи в організм людини, вражають:

 • Органи дихання. Симптоми отруєння — сильний кашель, відчуття нестачі кисню, потім — задуха.
 • Шлунково-кишковий тракт. Симптоми отруєння — різь у животі, невпинне блювання, іноді — діарея.
 • Серцево-судинну систему. Симптоми отруєння — прискорене серцебиття, гіпертонія, що змінюється різким зниженням тиску.
 • Нервову систему. Симптоми отруєння — апатія, втрата координації рухів, складнощі з орієнтуванням у просторі.

Небезпека ртутних випарів збільшується за рахунок того, що вони не мають ні кольору, ні запаху. Простіше кажучи, ви не дізнаєтеся, чи є в приміщенні пари ртуті, не замовивши професійний аналіз або не бачачи кульки металу безпосередньо перед собою.

Як знешкодити розлиту ртуть

На щастя, ртуть із розбитого градусника не вбирається в поверхні — отже, рано чи пізно ви зможете зібрати всі кульки, що розлетілися в різні боки. На жаль, кульки ці дробляться аж до найдрібніших розмірів — причому навіть від не надто сильного дотику.

Розповімо, що робити, якщо ртутний термометр уже розбитий:

 1. Негайно видаліть із зараженого приміщення всіх людей і домашніх тварин.
 2. Не відчиняйте вікна до завершення прибирання, щоб потоки повітря не рознесли пари ртуті по всьому будинку.
 3. На порозі кімнати постеліть змочену водою ганчірку, що запобігає виходу кульок ртуті за межі приміщення.
 4. За можливості знизьте температуру в кімнаті до 17°C, щоб зменшити активність виділення отруйних парів.
 5. Перед прибиранням одягніть на ноги бахіли, а на руки — одноразові рукавички. Маску можете не використовувати: від парів ртуті захистить тільки респіратор або протигаз.
 6. Великі кульки ртуті збирайте за допомогою пензлика і, за необхідності дістати їх з-під меблів, дротяного гачка. Для збору дрібних крапель підійде скотч.
 7. Зібрану ртуть помістіть у склянку, заповнену водою. Щоб зменшити активність випаровування, у воду можна додати марганцівку або будь-яку пінисту речовину — наприклад, шампунь.
 8. Запечатайте склянку скотчем і помістіть у поліпропіленовий або поліетиленовий пакет; останній також заклейте за допомогою скотча.
 9. Виконайте вологе прибирання приміщення, найкраще з хлоркою, а потім провітріть кімнату.

Хімічно нейтралізувати ртуть у домашніх умовах складно. Зверніться до ДСНС (телефон 101 або 112), комунального управління або комерційної компанії, що має ліцензію на роботу з ртутними відходами, — і обов’язково замовте незалежне дослідження кімнати, що дасть змогу дізнатися, чи ліквідовано всю ртуть.

Виявлення слідів ртуті у квартирі або приватному будинку

Лабораторія «УкрХімАналіз» виконує професійне дослідження стану квартир, будинків, виробничих приміщень після витоку ртуті. Ми застосовуємо сучасні методики аналізу — і гарантуємо достовірність результату. Послуги лабораторії доступні в усіх областях України. Зверніться в «УкрХімАналіз» — дізнайтеся, чи не отруєне ваше житло парами ртуті!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: