Як нейтралізувати ртуть?
Ртуть — один із найнебезпечніших для людини хімічних елементів, насамперед завдяки парам, які вона виділяє. Найчастіше в домашніх умовах метал опиняється «на волі», якщо розбився скляний ртутний градусник. «УкрХімАналіз» розповість, чи можна нейтралізувати ртуть своїми силами — і як це зробити.
Небезпека ртуті для людського організму
Отже, ви (або хтось інший) розбили ртутний термометр: скло — крихкий матеріал, і нічого складного в цьому немає. Метал, який за нормальних умов є неймовірно рухливою рідиною, миттєво «розповзається» по всій кімнаті, опиняючись як на видних місцях, так і під меблями, а також у найменших щілинах, про які ви, найімовірніше, і не підозрювали.
Що відбувається далі? Відповімо одним словом: отруєння. Незв’язана (рідка) ртуть активно виділяє випаровування, які, потрапляючи в організм людини, вражають:
- Органи дихання. Симптоми отруєння — сильний кашель, відчуття нестачі кисню, потім — задуха.
- Шлунково-кишковий тракт. Симптоми отруєння — різь у животі, невпинне блювання, іноді — діарея.
- Серцево-судинну систему. Симптоми отруєння — прискорене серцебиття, гіпертонія, що змінюється різким зниженням тиску.
- Нервову систему. Симптоми отруєння — апатія, втрата координації рухів, складнощі з орієнтуванням у просторі.
Небезпека ртутних випарів збільшується за рахунок того, що вони не мають ні кольору, ні запаху. Простіше кажучи, ви не дізнаєтеся, чи є в приміщенні пари ртуті, не замовивши професійний аналіз або не бачачи кульки металу безпосередньо перед собою.
Як знешкодити розлиту ртуть
На щастя, ртуть із розбитого градусника не вбирається в поверхні — отже, рано чи пізно ви зможете зібрати всі кульки, що розлетілися в різні боки. На жаль, кульки ці дробляться аж до найдрібніших розмірів — причому навіть від не надто сильного дотику.
Розповімо, що робити, якщо ртутний термометр уже розбитий:
- Негайно видаліть із зараженого приміщення всіх людей і домашніх тварин.
- Не відчиняйте вікна до завершення прибирання, щоб потоки повітря не рознесли пари ртуті по всьому будинку.
- На порозі кімнати постеліть змочену водою ганчірку, що запобігає виходу кульок ртуті за межі приміщення.
- За можливості знизьте температуру в кімнаті до 17°C, щоб зменшити активність виділення отруйних парів.
- Перед прибиранням одягніть на ноги бахіли, а на руки — одноразові рукавички. Маску можете не використовувати: від парів ртуті захистить тільки респіратор або протигаз.
- Великі кульки ртуті збирайте за допомогою пензлика і, за необхідності дістати їх з-під меблів, дротяного гачка. Для збору дрібних крапель підійде скотч.
- Зібрану ртуть помістіть у склянку, заповнену водою. Щоб зменшити активність випаровування, у воду можна додати марганцівку або будь-яку пінисту речовину — наприклад, шампунь.
- Запечатайте склянку скотчем і помістіть у поліпропіленовий або поліетиленовий пакет; останній також заклейте за допомогою скотча.
- Виконайте вологе прибирання приміщення, найкраще з хлоркою, а потім провітріть кімнату.
Хімічно нейтралізувати ртуть у домашніх умовах складно. Зверніться до ДСНС (телефон 101 або 112), комунального управління або комерційної компанії, що має ліцензію на роботу з ртутними відходами, — і обов’язково замовте незалежне дослідження кімнати, що дасть змогу дізнатися, чи ліквідовано всю ртуть.
Виявлення слідів ртуті у квартирі або приватному будинку
Лабораторія «УкрХімАналіз» виконує професійне дослідження стану квартир, будинків, виробничих приміщень після витоку ртуті. Ми застосовуємо сучасні методики аналізу — і гарантуємо достовірність результату. Послуги лабораторії доступні в усіх областях України. Зверніться в «УкрХімАналіз» — дізнайтеся, чи не отруєне ваше житло парами ртуті!