Як очистити колодязь від нафтопродуктів?
Уявіть: у вашому розпорядженні — чудовий, глибокий колодязь, що дає прохолодну чисту воду. І ось одного не найпрекраснішого дня ви виявляєте на водній поверхні плівку, що переливається під променями сонця, або помічаєте, що вода почала пахнути машинною оливою, бензином або будь-яким іншим із багатого списку нафтопродуктів. З нашої статті ви дізнаєтеся, як і чим очистити колодязь — і чи вдасться в цій справі обійтися своїми силами.
Чому так важливе очищення води від нафтопродуктів
Людина не може обійтися без води: ми п’ємо її, використовуємо для приготування їжі та ліків, прибирання, прання, підтримання чистоти тіла — і це далеко не вичерпний список.
Чиста вода, що містить тільки молекули оксиду водню, у природі не зустрічається; у рідині зазвичай присутні домішки:
- Солі лужноземельних металів, в основному — магнію і кальцію.
- Сполуки важких металів: свинцю, марганцю, ртуті, кадмію та інших.
- Продукти розкладання пестицидів і добрив.
- Органічні сліди гниття рослин і тварин.
- Промислові викиди.
- Речовини, що утворюються внаслідок перероблення нафти: бензин, гас, насичені та ненасичені вуглеводні, олії, розчинники тощо.
Попадання перерахованих продуктів в організм людини може спричиняти хронічні та гострі отруєння, порушення функціонування систем організму, руйнування шкірних покривів, слизових оболонок і внутрішніх органів. Тому за перших ознак потрапляння в колодязь нафтопродуктів необхідне чищення, що допомагає відновити питні якості води.
Звідки в колодязі можуть з’явитися продукти нафтопереробки
До найпоширеніших причин отруєння колодязної води нафтопродуктами належать:
- Протікання заглибного насоса. Прилад може бути пошкоджений під час первинного встановлення, обслуговування або заміни деталей; значно рідше — внаслідок корозійних процесів.
- Попадання всередину колодязя промислових стоків або побутових відходів — через тріщини в кільцях або, рідше, безпосередньо з дна.
- Наявність на внутрішній поверхні бетонних кілець вихідних забруднень, які з часом вимиваються водою.
- Хуліганські дії сусідів або недоброзичливців, які намагаються зіпсувати життя господареві колодязя або просто не знають, чим себе розважити.
Нафтопродукти можуть потрапити в колодязь і через недбалість власника або будь-якого члена сім’ї, наприклад, упустивши у воду бензинову запальничку. Що швидше буде виявлено забруднення, то ефективнішою стане боротьба з ним — а як очистити воду від продуктів нафтопереробки, ми розповімо нижче.
Чищення колодязя від нафтопродуктів: основні етапи
Щоб видалити з колодязної води продукти переробки нафти:
- Не починайте з відкачування води! Інакше масляна плівка осяде на стінах колодязя — і на повне її видалення піде значно більше часу і сил.
- Зберіть плівку за допомогою абсорбуючого матеріалу: грубого (пористого, такого, що добре вбирає воду) паперу; тирси; гранул з деревини; торфу — або спеціального абсорбенту. Розподіліть матеріал по всій площі плями, а коли нафтопродукти вберуться, зберіть і утилізуйте — наприклад, шляхом спалювання.
- Після того, як плівку буде повністю усунуто, відкачайте воду, а потім ретельно, використовуючи щітку на довгій ручці або інші доступні засоби, промийте стінки колодязя.
- Загерметизуйте кільця, щоб унеможливити проникнення небезпечних речовин через мікротріщини і щілини.
- За необхідності виконайте дезінфекцію колодязя; як це зробити, ви дізнаєтеся, прочитавши відповідну статтю в нашому блозі.
Не рекомендуємо підпалювати нафтову плівку: у цьому разі у воду потраплять токсичні продукти горіння, а крім того, висока температура може негативно позначитися на міцності бетонних кілець.
Пам’ятайте: чистити колодязь поодинці категорично не можна. Неодмінно подбайте, щоб вам було кому підстрахувати — або зверніться по допомогу до професіоналів.
Як переконатися, що колодязь дійсно чистий?
Після завершення очищення колодязя від нафтопродуктів зверніться до лабораторії «УкрХімАналіз». У нашому розпорядженні — прилади та реактиви, що дають змогу безпомилково визначити наявність у воді нафтопродуктів та інших небажаних домішок. Ми працюємо для всієї України: від Києва до Одеси, від Львова до Харкова. Замовте аналіз колодязної води — переконайтеся, що ваше здоров’я дійсно поза небезпекою!