Як очистити воду зі свердловини від заліза?
12 Лютого 2023 / 9 просмотров

Як очистити воду зі свердловини від заліза?

Основна вимога, що висувається до води зі свердловини, колодязя і будь-якого іншого джерела, на дачі, в приватному будинку або квартирі, гранично проста: вона має бути чистою. Під «чистотою» розуміють відсутність сторонніх присмаків, запахів, небезпечних домішок — і, зрозуміло, придатність для пиття. Часто трапляється, що у свердловинну воду потрапляє надмірно багато заліза, що знижує її смакові якості, а іноді й зовсім унеможливлює вживання в харчових і побутових цілях. «УкрХімАналіз» розповість, як і чим очистити воду від заліза своїми руками.

Як зрозуміти, що у воді перевищено концентрацію заліза

Визначити підвищений вміст сполук заліза у свердловині можна за такими основними ознаками:

  • Набуття водою забарвлення: солом’яно-жовтого (органічні сполуки), насичено-жовтого (солі двовалентного заліза), буро-коричневого (солі тривалентного заліза).
  • Поява металевого присмаку: від кислуватого до настільки насиченого, що воду стає неможливо пити.

Осад може бути не видно безпосередньо у свердловині — але проявлятися під час наливання води в склянки, банки та інші посудини. Зазначимо, що виявити тривалентне залізо в домашніх умовах принципово легше, ніж двовалентне: солі першого від самого початку нерозчинні та перебувають у воді у вигляді суспензії, тоді як другому для прояву необхідний контакт із киснем повітря.

Очищення залізистої води зі свердловини: 4 простих способи

Позбутися надлишку заліза, що міститься у воді, можна за допомогою перерахованих нижче методів:

  1. Відстоювання. Налийте воду зі свердловини в прозорий резервуар, після чого залиште, не закриваючи або використовуючи кришку з отворами, на термін від 8 годин до декількох днів. У результаті солі тривалентного заліза, зважені в рідині, випадуть в осад — а за ними піде і двовалентне залізо, яке додатково окислилося за рахунок кисню повітря. Зі зрозумілих причин чим довше виконується відстоювання, тим кращий результат. Після завершення процесу акуратно злийте воду, намагаючись не піднімати осад, що утворився. Це найпростіший і найдешевший, але водночас найменш ефективний метод.
  2. Зворотньоосмотична фільтрація. Фільтр зворотного осмосу з високою ефективністю «відсіває» всі домішки, що містяться у воді, зокрема солі заліза, навіть ті, що не випали в осад. Принцип дії такого фільтра — суто фізичний: через напівпроникну мембрану не можуть пройти молекули більшого розміру, ніж H2O — звісно, за умови, що ви використовуєте дійсно якісну систему очищення. Пити дистильовану воду може бути небезпечно для здоров’я — не забувайте про необхідність ремінералізації! Фільтрація за допомогою зворотного осмосу максимально ефективна — але такий підхід коштує дорожче за інші запропоновані в нашій статті рішення.
  3. Іонний обмін. Придбайте фільтр, у якому міститься іонообмінна смола: проходячи через нього, вода віддаватиме залізо, отримуючи натомість безпечні катіони натрію, що не псують смаку. Використання такого фільтра не в приклад дешевше, ніж установлення зворотноосмотичного, але за особливо великого (понад 5 мг/л) вмісту заліза смола буде швидко забиватися — і вам доведеться постійно купувати нові картриджі.
  4. Аерація. Це допоміжний спосіб, що допомагає за рахунок насичення води киснем (власне аерації) вивести в осад солі двовалентне залізо. Надалі воду слід піддати додатковому очищенню — наприклад, пропустити через фільтр зворотного осмосу.

Самостійно визначити перевищення концентрації заліза у воді зі свердловини або колодязя не завжди можливо. Хочете точно знати, що ви п’єте? Зверніться за професійною оцінкою якості води до лабораторії «УкрХімАналіз»!

Чи не занадто багато заліза?

В арсеналі «УкрХімАналізу» — точні прилади, найкращі реактиви і, звісно, великий досвід у проведенні всіх видів лабораторних досліджень. Ми визначимо, чи міститься у воді зі свердловини надмірна кількість заліза, інших елементів і небезпечних сполук — і надамо вам докладний звіт. Наші послуги доступні в усіх регіонах України — дізнайтеся, чи достатньо безпечна споживана вами вода!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


    Читайте схожі статті: