Як подраблюють камені в нирках?
9 Лютого 2023 / 9 просмотров

Як подраблюють камені в нирках?

Сечокам’яна хвороба — вкрай неприємне захворювання: камені в нирках далеко не відразу дають про себе знати, під час природного виходу спричиняють найгостріший біль, а крім того, можуть утворюватися знову. До останнього часу єдиним стовідсотковим способом видалення каменів залишалося хірургічне видалення; з розвитком медичних технологій з’явився новий метод — дроблення, зокрема безконтактне. Як виконується ця процедура, камені якого розміру дроблять і що роблять із залишками, читайте в нашій статті.

Ниркові камені: що це таке

Камені в нирках — це чужорідні утворення (конкременти) різного ступеня твердості, що утворюються в результаті осідання в порожнині органу нерозчинних або важкорозчинних солей, що містяться в сечі, яка фільтрується. Камені невеликого розміру, аж до 5 міліметрів, часто виходять з організму природним шляхом — через сечовід і сечовий міхур.

Залежно від розміру це може відбуватися як абсолютно безболісно і навіть непомітно, так і з виникненням гострих ниркових кольок, біль від яких неможливо повністю купірувати навіть сильними знеболювальними засобами.

Крім нирок конкременти можуть утворюватися в сечовивідних шляхах і сечовому міхурі; на ранніх етапах вони не дають про себе знати — вчасно визначити наявність каменів можна за допомогою регулярного ультразвукового дослідження.

Причини утворення ниркових каменів

Нині не існує універсального пояснення причин каменеутворення; до факторів, що підвищують імовірність виникнення конкрементів у нирках, на загальну думку вчених, належать генетична схильність, неправильне харчування (зокрема, вживання занадто солоної їжі) та малорухливий спосіб життя.

Розглянемо основні причини утворення ниркових каменів різних типів:

  • Струвітні камені. Утворюються під впливом хвороботворних бактерій, що потрапляють у сечостатеву систему. Конкременти струвітного типу вирізняються м’якістю, схильні до зрощення в корали, що заповнюють увесь внутрішній простір ураженого органу.
  • Уратні камені. Утворюються внаслідок надлишку сечовини і пуринів, під впливом подагри або дефіциту вітамінів групи B. Конкременти уратного типу досить тверді, найчастіше абсолютно гладкі.
  • Фосфатні камені. Утворюються через порушення обмінних процесів в організмі, інфікування сечовивідних шляхів, іноді — через непомірне вживання молока. Конкременти фосфатного типу, як і струвітні, досить м’які, можуть бути як гладкими, так і шорсткими.
  • Оксалатні камені. Утворюються через дефіцит вітамінів групи B, внаслідок цукрового діабету та пієлонефриту. Конкременти оксалатного типу дуже тверді, найчастіше шорсткі. Такі камені не піддаються розчиненню — їх видаляють хірургічним шляхом або, що краще для організму, дроблять.

Крім перерахованих причин, на утворення ниркових каменів впливають вживання надмірно багатої на кальцій і магній води, раніше перенесені операції на сечовому міхурі та нирках, а також лікування препаратами сульфаніламідної групи.

Камені в нирках: що робити?

Перша і найважливіша порада — не займатися самолікуванням. Народні методи, як і безконтрольне приймання медикаментів, часто виявляються марними, а іноді й шкодять, провокуючи ниркові кольки.

Деякі камені виходять з організму самостійно; з іншими можна боротися за допомогою прийому підібраних лікарем ліків. Камені більші за 5 міліметрів за найширшим діаметром необхідно дробити або видаляти хірургічним способом.

До сучасних способів подрібнення каменів належать:

  1. Контактне ендоскопічне дроблення. У нирку через уретру вводять зонд — уретеронефроскоп або уретероскоп, за допомогою якого і подрібнюють камені. Метод підходить для конкрементів величиною не більше 3 міліметрів.
  2. Контактне перкутанне (через шкіру) дроблення. Проводиться шляхом введення ендоскопа і впливу на камінь лазером або ультразвуком. Метод підходить для великих ниркових каменів, а також коралоподібних утворень.
  3. Екстракорпоральне ударно-хвильове дроблення. Камені дробляться під дією спрямованої ударної хвилі, зокрема ультразвукової або електромагнітної природи. Метод підходить для конкрементів розміром до 20 міліметрів.

Як правило, процес дроблення каменів у нирках займає до п’яти сеансів тривалістю близько 40 хвилин. Залишки конкрементів виходять із нирки самі; щоб полегшити виведення, рекомендується пити багато води і скоротити, хоча б на деякий час, вживання солоної, жирної та гострої їжі.

Дроблення каменів у нирках можливе далеко не завжди. Наведемо список основних протипоказань:

  • Наявність надмірної ваги.
  • Онкологічні захворювання сечостатевої системи.
  • Сильна гіпертонія або серцева недостатність.
  • Недостатнє згортання крові.
  • Порушення кровотоку в нирці, наприклад, через аневризму артерії.
  • Вагітність, у тому числі на ранніх термінах.

Після дроблення каменю настійно рекомендується обмежити фізичну активність щонайменше на два-три тижні, суворо дотримуватися призначеної лікарем дієти — і, звісно, пити виписані ліки.

Дослідження ниркових каменів

Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить дослідження каменів із нирок. Ми встановимо склад каменю, що дуже важливо для правильної постановки діагнозу і розробки стратегії лікування. Наші послуги доступні у всіх областях України, включно з Черкаською, Львівською та Кіровоградською. «УкрХімАналіз» надає повноцінний звіт — швидко і зі стовідсотковою точністю!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: