Як поліпшити родючість грунту
15 Травня 2019 / 3172 просмотров

Як поліпшити родючість грунту

Грунт забезпечує саме існування людини. Тому питання підвищення родючості грунту дуже важливе. Родючість грунту залежить не тільки від природних умов, а й від технічних засобів. Як ефективно підвищити родючість грунту, і де зробити аналіз грунту на родючість – дізнаєтеся з нашої статті.

Підвищення родючості землі

Створення оптимального режиму харчування – найважливіша складова управління родючістю ґрунту. Вносити добрива слід тільки в разі потреби, на певних етапах розвитку рослин. З точки зору екології найкраще вносити добрива локально, в прикореневу зону. В першу чергу, це стосується садів і виноградників.

Тепловий режим в системі підвищення родючості грунтів найменш керований.

В Україні тепловий режим ґрунтів здебільшого є сприятливим для рослин. Однак деякі типи грунтів (наприклад, торф’яні, піщані) вимагають підвищення їх теплових властивостей. Легкі за механічним складом грунту покращують за допомогою мінерального мулу і органічних добрив. Торф’яної тип ґрунту – глинуванням і піскуванням. Глинистим важким грунтам також необхідно піскування. Також на цих грунтах застосовується мульчування, і вноситься тирса.

Як поліпшити родючість грунту: боротьба з токсикозом

Токсикоз ґрунту – це вміст у ньому шкідливих речовин в межах, які перевищують встановлені санітарними нормами ГДК (гранично допустимі концентрації). Це призводить до пригнічення розвитку сільгосп культур, а також мікрофлори грунту. Найчастіше спостерігається перевищення вмісту таких речовин:

  • легкорозчинні солі
  • рухливий алюміній,
  • закисное залізо
  • різні органічні токсини

Надлишок в грунті метану, сірководню і вуглекислого газу також справляє токсичну дію на рослини. Негативно позначається на родючості грунту підвищена кислотність і лужність. Хімічний аналіз грунту допоможе виявити існуючі проблеми і розробити ефективні методи підвищення родючості землі.

Основним принципом усунення сольового токсикозу, щоб підвищити родючість землі, є меліоруючи заходи:

  • фітобіологіческая меліорація – посадка солестійких культур (люцерна, буркун та ін.);
  • хімічна меліорація – внесення гіпсу, фосфогіпсу та інших меліорантів;
  • гідромеліорація;
  • агротехнічна меліорація

У зоні Полісся спостерігається токсикоз, викликаний підвищеною кислотністю, а також рухомим алюмінієм. У степовій зоні – токсикоз від лугів. Підвищена кислотність або лужність грунту призводить до того, що рослини споживають основні поживні елементи в обмеженій кількості. Важливо забезпечити оптимальне кислотно-лужне середовище.

Як підвищити родючість грунту: основні заходи

Перед початком заходів щодо підвищення родючості грунту потрібно вивчити, які типи грунту переважають на ділянці, від типу грунту залежать методи окультурення.

Для того щоб підвищити родючість землі в зоні підзолистих і дерново-підзолистих грунтів, проводять такі заходи:

  • застосування сівозмін
  • правильна обробка грунту
  • внесення органічних і мінеральних добрив за потребою культури
  • вапнування
  • посів багаторічних трав і сидератів
  • боротьба з надлишковим зволоженням грунтів (дренаж).

Сидерати вирощують не заради отримання врожаю, а для поліпшення якості ґрунту (суміш вівса, гірчиці і жита). У самих рослинах і їх корінні накопичуються мінерали з глибоких шарів грунту. Потім сидерати необхідно підрізати і залишити перегнивати, створюючи мульчу. Коріння, що залишилося в грунті розкладається і створює гумус.

У зоні бурих і сірих лісових грунтів підвищення родючості грунтів полягає, в першу чергу, у створенні потужного родючого орного шару за допомогою використання органічних і мінеральних добрив за потребою культури, Також необхідна боротьба з ерозією грунтів, застосування сівозмін і посів сидератів.

У чорноземній зоні, щоб підвищити родючість грунту, потрібно правильно використовувати високу потенційну родючість цих грунтів, охороняти гумусовий горизонт від руйнування. Для цього необхідно правильно обробляти грунт, проводити заходи по накопиченню і правильній витраті вологи. Також вносити органічні і мінеральні добрива за потребою культури, сіяти сидерати, застосовувати сівозміни, створювати захисні лісосмуги від вітрової ерозії. Використовується також зрошення, але воно повинно бути організовано так, щоб не допустити засолення грунтів.

У зоні сухого степу сільгоспкультури страждають від посухи. Для вирощування цих культур використовують зрошення, яке загрожує вторинним засоленням. Тут треба чітко дотримуватися норм і термінів поливів. Для боротьби з поширеною солонцюватістю необхідно проводити гіпсування на тлі зрошення, травосіяння і правильно вносити органічні і мінеральні добрива.

При правильному веденні господарства будь-який грунт може поліпшити показники родючості. При дбайливому і уважному ставленні до землі можна домогтися гарних врожаїв. Аналіз грунту на родючість проводиться в спеціалізованих лабораторіях як з метою моніторингу землі, так і для оцінки придатності ділянки для ведення сільського господарства.

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: