Як позбутися кадмію в організмі?
Словосполучення «важкі метали» в побутовій свідомості пов’язане насамперед із небезпекою: мало хто не чув про отруєння ртуттю, свинцем або миш’яком. Насправді все складніше — деякі важкі метали в мікродозах корисні та навіть необхідні для організму людини. До таких елементів належить і кадмій. Про позитивний і негативний вплив металу на здоров’я, а також про те, як вивести кадмій з тіла, розповість «УкрХімАналіз».
Кадмій: що це за елемент і чим він небезпечний
Кадмій — хімічний елемент, розташований у таблиці Менделєєва під номером 48, після молібдену і срібла, але до олова і сурми. Метал застосовується в промисловості для виготовлення акумуляторів, фарб, захисних покриттів, виплавки особливо стійких до корозії сталевих сплавів.
У невеликих кількостях, до 35 мкг на день, кадмій необхідний для нормального розвитку організму:
- Він бере участь у виробленні білка металотіонеїну, що відповідає за захоплення і виведення з крові важких металів.
- Він стимулює процеси росту і розвитку м’язової маси, що особливо важливо в дитячому та підлітковому віці.
У нормальних умовах кадмій надходить в організм зі злаками, зеленню, грибами, молюсками та морською капустою. Негативний вплив метал чинить за перевищення необхідної концентрації в тисячу разів, а накопичення в організмі понад одного грама кадмію може призвести до смерті.
Найпоширеніші шляхи отруєння кадмієм — недотримання техніки безпеки на промислових об’єктах і паління: одна сигарета в середньому містить 0,1 мкг важкого металу. Ризику інтоксикації піддаються і люди, які живуть поруч із заводами, зокрема тими, що належать до металургійної галузі.
Накопичення в організмі кадмію призводить до:
- Ураження легеневих тканин, аж до емфіземи.
- Неможливості засвоєння заліза з подальшою анемією.
- Функціонального порушення роботи передміхурової залози.
- Пластичних змін кісткової та хрящової тканин, що супроводжуються сильними болями (кадміоз, або ітай-ітай).
На ранніх етапах отруєння непомітне — небезпеку може показати лише лабораторний аналіз. «УкрХімАналіз» виконує дослідження волосся на предмет вмісту небезпечних металів — зокрема й кадмію.
Гостре отруєння кадмієм супроводжується такими симптомами:
- Головний біль.
- Слащаво-металевий присмак у роті.
- Втрата свідомості або сплутаність думок.
- Сильний біль у грудях, порівнянний із серцевим нападом.
- Розлади травлення, від нудоти і блювоти до проносу.
У разі отруєння під час вагітності кадмій не проникає в організм дитини — проте вбирається при грудному вигодовуванні.
Чим вивести кадмій з організму
Позбутися надлишку кадмію при гострому або хронічному отруєнні в домашніх умовах неможливо; що швидше хворому буде надано медичну допомогу, то вищою є ймовірність повного одужання.
Порядок дій у разі отруєння кадмієм:
- Звернутися в лікарню або, в разі гострої інтоксикації, викликати «швидку допомогу».
- Пройти курс лікування, що включає, залежно від форми інтоксикації, промивання шлунка, вживання сорбентів, вживання сечогінних препаратів, у важких випадках — гемодіаліз, а також вживання медикаментів, що містять елементи, які сприяють виведенню кадмію: цинк, кальцій і магній.
- Після усунення гострої небезпеки — дотримуватися дієти, що містить велику кількість клітковини, мікроелементи і вітаміни, які відновлюють організм.
Крім того, позитивний вплив на ослаблене здоров’я чинять фізичні вправи, що стимулюють обмінні процеси.
Контроль кількості кадмію в організмі
Визначити, чи не перевищує норми вміст кадмію та інших важких металів у тілі, допоможе незалежне дослідження волосся, проведене лабораторією «УкрХімАналіз». По завершенні аналізу буде складено докладний звіт про виявлені токсини та їхні концентрації. Скористатися послугами лабораторії можна в Києві, Полтаві, Рівному, Житомирі — та інших містах України. Будьте здорові — і впевнені у своїй безпеці!