Як правильно купити землю?
18 Жовтня 2022 / 68 просмотров

Як правильно купити землю?

Українці вже понад рік мають можливість набувати у власність землю, включно з ділянками сільгосппризначення та під будівництво. До 2024 року це право діятиме тільки щодо фізичних осіб, тобто простих громадян. Щоб угоду купівлі-продажу не було визнано неспроможною, необхідно правильно оформити документи, скласти договір, врахувати пріоритетне право на викуп орендаря та інші важливі деталі. Як купити землю з найменшими витратами сил і часу, розповість «УкрХімАналіз».

Купівля землі: чому не варто розраховувати на швидке завершення

Власник, якому належить ділянка в селі, селищі міського типу або населеному пункті іншого виду, повинен звернутися з відповідним питанням до нотаріуса. Нотаріус зобов’язаний повідомити про рішення власника поточного орендаря — в останнього, що володіє переважним правом викупу, буде два місяці на роздуми і реалізацію свого права.

Саме тому людині, яка задумала купити ділянку, не потрібно сподіватися, що угода з продавцем, який поки що не оголосив про свій намір і не залагодив питання з орендарем, буде укладена в найкоротші терміни. Ситуація сильно спрощується, якщо покупець і є орендарем — або якщо ділянка, що продається, не перебуває в оренді.

Що потрібно зробити перед купівлею ділянки

Кілька порад для тих, хто хоче купити землю:

 • Дослідіть земельний ринок в обраному вами регіоні (області). Використовуйте різні шляхи отримання інформації: сайти, газети, платформи для купівлі-продажу. Не зайвим буде розпитати у знайомих: можливо, продавець, який підходить саме вам, ще не встиг виставити оголошення — або користується «сарафанним радіо».
 • Проаналізуйте оголошення і обчисліть середню ціну гектара. За справді хорошу землю можна і переплатити — але знання реальних розцінок може допомогти отримати знижку під час переговорів із продавцем.
 • Використовуючи кадастрову карту і номер ділянки, переконайтеся, що земля справді перебуває у власності продавця, а крім того, не обтяжена правами орендаря. Звісно, ви можете і зачекати, і доплатити за відступлення — але навіщо, якщо можна знайти землю, вже належно оформлену і готову до купівлі?
 • Переконайтеся, що якість землі підходить для ваших цілей. Замовити санітарну та агрохімічну експертизу можна в лабораторії «УкрХімАналіз».

Під час особистого огляду ділянки не соромтеся дізнатися у продавця причину продажу і поцікавитися у сусідів навколишнім оточенням: здавалося б вигідна купівля може обернутися всілякими непередбаченими неприємностями, дрібними і не дуже.

Порядок купівлі земельного паю

Отже, відповіді на попередні запитання отримано, і ви впевнені, що хочете купити саме цю ділянку. Тепер вам із продавцем знадобиться підготувати такі папери:

 • Документ, який підтверджує, що земля дійсно перебуває у власності продавця.
 • Експертна оцінка. Документ має бути підготовлений незалежною організацією, що має ліцензію на проведення експертизи.
 • Виписка з Державного реєстру прав на нерухоме майно. Потрібно мати на руках оригінал документа.
 • Виписка з Державного земельного кадастру. Як і в попередньому випадку, потрібно представити оригінал.
 • Довідка про призначення ділянки, що передається вам у власність.
 • Документи, що підтверджують особи продавця і покупця: паспорти, номери платника податків, інші за вказівкою нотаріуса.

Наступний крок — звернення до нотаріуса, який:

 1. Проконтролює склад пакета документів і правильність їх оформлення.
 2. Переконається у відсутності порушень (наприклад, спроби продати в одні руки понад сотню гектарів або укласти договір з особою, яка не відповідає вимогам закону).
 3. Перевірить, чи не ведуться щодо паю, що продається, судові спори і чи не заборонено його продаж з інших передбачених законодавством причин.
 4. Складе і зареєструє договір купівлі-продажу.

З моменту укладення договору земля офіційно переходить у володіння покупця. Утім, це не виключає подальших претензій з боку недобросовісного продавця або держави — ось чому слід постаратися позбутися всіх можливих сумнівів ще на етапі вибору землі.

Контроль стану земельної ділянки

Щоб бути впевненими в родючості та безпеці землі, яку ви купуєте, зверніться за експертизою в лабораторію «УкрХімАналіз». Ми працюємо в Києві, Київській області — і по всій Україні. Не погоджуйтеся на кота в мішку — дізнайтеся заздалегідь, що купуєте!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: