Як правильно утилізувати ртуть?
12 Лютого 2023 / 10 просмотров

Як правильно утилізувати ртуть?

Ртуть — в усіх відношеннях унікальний елемент: у нормальних умовах вона являє собою рідину, що активно випаровується, і водночас реагує з окислювачами так само, як інші метали; вона використовується в медицині, електротехніці, хімічній промисловості — і водночас становить для людини смертельну небезпеку. У домашніх умовах ртуть у рідкому вигляді трапляється в скляних градусниках, що вирізняються неперевершеною здатністю розбиватися в найневідповідніший момент. Як правильно зібрати й утилізувати ртуть із розбитого градусника, розповість експерт лабораторії «УкрХімАналіз».

Чим небезпечна розлита ртуть

Головну загрозу здоров’ю становлять не самі кульки ртуті, а випаровування, що виходять від них. Зокрема, ртутні пари чинять негативний вплив на:

  • Дихальну систему. Отруєння проявляється в прискореному диханні, відчутті нестачі повітря, що переходить у задуху.
  • Травну систему. Як і майже всі важкі метали, ртуть під час потрапляння до травного тракту викликає блювоту, діарею, гострий біль у животі.
  • Нервову систему. Гостре отруєння парами ртуті призводить до втрати координації рухів, різкого занепаду сил, агресії, що змінюється байдужістю до всього. Хронічне отруєння супроводжується анемією та апатією, яку в занедбаному стані легко сплутати з депресією.

Крім того, ртутні пари гнітюче діють на репродуктивну систему. Особливо небезпечна ртуть для новонароджених, літніх і людей зі зниженим імунітетом.

Особлива небезпека ртуті, що витекла з розбитого градусника, пов’язана з незвичайною рухливістю металу. Ртутні крапельки досить важко зібрати: вони дробляться, закочуються у важкодоступні місця, де можуть лежати роками; та й звідки ви знаєте, що зібрали всю ртуть, що розлилася, до останнього мілілітра?

Звісно, що менше металу «заховано» у квартирі, то менше буде і випарів — але покладатися тільки на себе, ризикуючи власним і чужим здоров’ям, навряд чи варто. Якщо розбився градусник, після прибирання зверніться до лабораторії «УкрХімАналіз» — ми перевіримо, чи не залишилося в оселі слідів ртуті!

Що робити, якщо розбили ртутний градусник

Спочатку розповімо, як не можна збирати ртуть із термометра:

  • Не використовуйте для збору ртутних крапельок вологу ганчірку або серветку: метал пристане до неї, і ви лише рознесете ртуть по всій площі кімнати, а можливо, і квартири.
  • Не збирайте ртутні кульки в одну купку за допомогою віника або щітки: по-перше, найдрібніші крапельки металу легко загубляться між прутиками або щетинками; по-друге, частина кульок обов’язково закотиться у важкодоступні щілини.
  • Не намагайтеся збирати ртуть пилососом. Метал досить важкий, щоб, на відміну від пилу, залишатися на підлозі. Спрямовуючи на ртуть повітряний потік, ви тільки прискорите виділення парів; нарешті, чи впевнені ви, що збираєтеся надалі користуватися пилососом, у якому обов’язково затримається трохи отруйного металу?

Тепер приступаємо до безпечного збору ртутних кульок:

  1. Одягніть на ноги бахіли або оберніть стопи пластиковими пакетами, які після прибирання також можна буде здати на утилізацію.
  2. Одягніть на руки медичні рукавички (не обов’язково стерильні) — на них після завершення операції чекає та сама доля, що й на бахіли.
  3. Маску, мокрий рушник та інші хитрощі можете не використовувати: від ртутних парів ефективно захистить лише протигаз або спеціальний респіратор.
  4. Зберіть великі краплі ртуті за допомогою пензлика для малювання або макіяжу. Кульки, що закотилися під меблі, можна обережно дістати назовні, використовуючи загнутий гачком дріт. Зрозуміло, згодом користуватися цими предметами вам уже не доведеться.
  5. Для збору дрібних крапель ртуті, які можуть опинитися де завгодно (використовуйте ліхтарик — ртуть сильно блищить), застосовуйте скотч, ізоляційну стрічку, стрічку для мух та інші матеріали з липким покриттям.
  6. Весь зібраний метал помістіть в одноразову склянку, наповнену до половини водою. Рідина перешкоджає активному випаровуванню ртуті; щоб ще більше затримати пари, додайте у воду поверхнево-активні речовини — від рідкого мила до засобу для миття посуду. Для більшої надійності заклейте склянку скотчем і помістіть у пластиковий пакет.
  7. Після збору металу обов’язково вимийте підлогу. Рекомендуємо використовувати для цього хлорку, що нейтралізує сліди ртуті.

Прибирання після нейтралізації ртуті, як і будь-яке інше, завершується провітрюванням. Не відчиняйте вікна раніше, ніж зберете весь метал, — інакше потоки повітря рознесуть ртутні пари по всьому будинку.

Куди здати зібрану ртуть

Для утилізації ртуті зверніться:

  • До ДСНС (телефон 101 або 112).
  • У міську комунальну службу (у Києві — «Київську службу порятунку»).
  • У приватну ліцензовану компанію, що займається збором та утилізацією ртуті.

Якому б варіанту ви не віддали перевагу, не забудьте упевнитися, що в будинку не залишилося слідів ртуті. Лабораторія «УкрХімАналіз» визначить, чи є у квартирі токсичний метал — навіть якщо градусник розбився багато днів тому!

Розбили градусник? Переконайтеся, що у квартирі безпечно!

Лабораторія «УкрХімАналіз» використовує в роботі сучасні методи аналізу, точне обладнання та реактиви, що відповідають новітнім стандартам. Наші послуги доступні в Київській області, в Умані, Ужгороді, Житомирі — і по всій Україні. Звертайтеся — будьте впевнені, що у квартирі не залишилося ні міліграма отруйної ртуті!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: