Як правильно використовувати рослини-сидерати?
22 Грудня 2022 / 42 просмотров

Як правильно використовувати рослини-сидерати?

Існує безліч способів внесення добрив: від традиційного внесення в ґрунт порошків, гранул і розчинів до просунутих методик, які абсолютно не порушують природний хід речей. До останніх належить висадка рослин-сидератів. Використовувати їх можна на дачній ділянці, городі, в садовому господарстві — наприклад, для вирощування квітів. Зацікавилися? Читайте далі — «УкрХімАналіз» розповість найголовніше про сидерування!

Сидерати: що це таке?

Сидерати — це умовно виокремлена група рослин, що відповідають двом основним критеріям:

  • Вони не виснажують ґрунт і дозволяють висаджувати основні культури безпосередньо після себе.
  • Вони збагачують ґрунт корисними речовинами, необхідними для вирощування інших видів і сортів рослин.

Принцип використання сидератів на дачі або будь-яких інших ділянках землі повторює природні цикли: рослинам дають прорости і пройти фазу активного росту, після чого зрізають або скошують. Залишки стебел, листя і кореневої системи, як і в природних умовах, не вилучається, а змішується з верхнім шаром ґрунту. У результаті виходить перегній, що збагачує ґрунт азотом, калієм, фосфором та іншими корисними мікроелементами.

З принципу застосування випливає відповідь, чим сидерати кращі за традиційні добрива. Поживні речовини, що містяться в таких рослинах, надходять у ґрунт максимально наближеним до природних умов способом — і це зводить до нуля ризики «спалити», перекислити або перелужити землю, внісши занадто багато отриманої хімічним способом суміші.

Використання сидератів

Сьогодні налічується майже півтисячі видів рослин, які можна застосовувати для сидерування. У статті ми не зможемо описати всі особливості їх використання — наведемо лише найзагальніші відомості. Виділяють такі категорії сидератів:

Складноцвіті (соняшник). Збагачують ґрунт жорсткими органічними волокнами, що дають змогу закріпитися корінню основної вирощуваної культури.

  • Хрестоцвіті (суріпиця, ріпак). Насичують ґрунт легкозасвоюваними формами фосфору, а також ефективно знищують спори всіляких грибків.
  • Бобові (сочевиця, квасоля, конюшина). Підвищують вміст у землі сполук азоту і фосфору, а також нейтралізують закислені ґрунти.
  • Гречані (гречка). Служать джерелом калію і фосфору, а також вкрай ефективно розпушують щільний ґрунт.
  • Злакові (овес, пшениця). Допомагають наситити ґрунт необхідними рослинам сполуками азоту і калію.
  • Гідрофільні (фацелія). На відміну від раніше перерахованих, не надто ефективно збагачують ґрунт — зате прекрасно борються зі шкідливими бактеріями і нематодами.

Сидерати, за кількома незначними винятками (ріпак, соняшник), дуже добре приживаються в ґрунті: вам не потрібно буде витрачати сили на вирощування майбутнього природного добрива, а заощаджену енергію можна спрямувати на культивування цільових сільськогосподарських культур.

Як правильно сидерувати ґрунт

Базові поради щодо застосування сидератів:

  1. Рослини найкраще сіяти або після збору врожаю (пізно влітку або восени), або перед висаджуванням основних культур (навесні або рано влітку). До першої групи належать овес, конюшина і суріпиця; до другої — редька, квасоля і люцерна.
  2. Сидерати можна сіяти паралельно з основними культурами, між рядами. У цьому випадку принципово важливо скосити їх до того, як дадуть сходи цільові рослини — інакше сидерати, що активно розвиваються, «задушать» їх.
  3. У середньому сидерати сіють за 2 місяці до посадки основних культур. За цей час стебла і листя наберуть достатньо сили, щоб з них вийшов живильний шар перегною.
  4. Сидерати зрізають або скошують до того, як на них з’являться квіти. В іншому разі по ділянці може поширитися насіння, що витіснить основну культуру; крім того, після початку цвітіння стебла рослин швидко втрачають корисні властивості.
  5. Зрізані або скошені стебла сидератів рекомендується вкопувати в ґрунт на глибину близько 5-10 сантиметрів — інакше корисні речовини будуть просто знесені з поверхні під час чергового поливу.
  6. Кореневу систему вчасно скошених сидератів прибирати не потрібно: вона разом зі стеблами утворює живильний шар перегною.
  7. Для кислих ґрунтів підходять такі сидерати, як гречка, овес і конюшина; для лужних — гірчиця, квасоля, люцерна.
  8. Не можна висаджувати на ділянці, удобреній сидератами, культури, що належать до тієї самої родини. Наприклад, хрестоцвіті суріпиця і ріпак не поєднуються з капустою, а складноцвіті соняшник — з топінамбуром.

На закінчення наведемо коротку таблицю сполучуваності сидератів та основних сільгоспкультур.

Таблиця — Які сидерати використовувати для різних сільськогосподарських рослин

Цільова культура Сидерати
Капуста Люцерна, буркун, конюшина, горох
Картопля Конюшина, ріпак, сочевиця, редька
Томати Горох, квасоля, суріпиця, фацелія
Огірки Овес, конюшина, сочевиця, ріпак

Чи достатньо якісний ґрунт?

Лабораторія «УкрХімАналіз» виконує оцінку стану сільськогосподарських земель усіх типів і призначень. Ми працюємо в Києві, Київській та інших областях України. У нашій команді — справжні фахівці, у нашому арсеналі — високоточне обладнання та сучасні методики аналізу. Ми допоможемо вам дізнатися все про використовуваний ґрунт!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: