Як правильно вносити аміачну селітру?
На ріст і розвиток рослин впливає безліч чинників, від вологості й температури до наявності в ґрунті корисних органічних речовин і мікроелементів. Найважливішу роль у питанні підвищення родючості ґрунту відіграють сполуки азоту, зокрема, аміачна селітра. Як правильно вносити добриво в землю, розповість «УкрХімАналіз».
Аміачна селітра: склад і деякі фізико-хімічні властивості
Номенклатурна назва аміачної селітри — нітрат амонію. Хімічна формула — NH₄NO₃. Аміачна селітра являє собою неорганічну сполуку, що має такі властивості:
- Масова частка азоту — з урахуванням неоднорідності складу близько 35%.
- Форма випуску — крупнодисперсний порошок або гранули розміром 2…5 мм.
- Колір порошку або гранул — неяскраво-білий, з переходом у тілесно-блідий або бежевий.
- Гранули вирізняються високою твердістю, не злипаються, при тривалому зберіганні не злежуються.
- Сполука не токсична, за високої температури і вологості не виділяє отруйних парів.
- Речовина не вибухонебезпечна, її можна вільно фасувати, пересипати і перевозити як у промислових масштабах, так і в приватному порядку.
Основний діючий компонент в аміачній селітрі — азот, що міститься у формі:
- Катіону амонію NH4+, що повільно розкладається.
- Аніону азотної кислоти NO3–, що швидко чинить корисну дію.
Крім аміачної селітри, для насичення ґрунту азотом використовуються калієва (KNO3) і кальцієва (Ca(NO3)2). Перша підходить для рослин, які болісно реагують на наявність у ґрунті хлору; друга — здатна вирівняти навіть сильну закисленість ґрунтів.
Як і коли краще вносити аміачну селітру
Нітрат амонію підходить для всіх типів ґрунтів і сільськогосподарських культур. Добриво легко переміщується в ґрунті і без зусиль вимивається, тому рекомендується вносити його під час весняного передпосівного обробітку, а також, у міру необхідності, як періодичне підживлення.
Не рекомендується внесення аміачної селітри в період сильних літніх або затяжних осінніх дощів: у таких умовах велика кількість добрива просто вимиється з ґрунту, не принісши ніякої користі.
Вносити аміачну селітру можна такими способами:
- Розсипати гранули по ділянці, що удобрюється, після чого закрити в ґрунт і полити теплою, для кращого розчинення, водою.
- Розчинити гранули в теплій воді і полити отриманим складом оброблювану площу, бажано — в попередньо пророблені борозенки.
- Розчинити гранули в теплій воді, а потім обприскати сумішшю надкореневу зону рослини — можна навіть верхню частину стебла і листя.
Наступне важливе питання — скільки добрива вносити для різних видів рослин. Наведемо рекомендовану максимальну кількість на квадратний метр:
- Горох — 15 г.
- Капуста — 45 г.
- Морква — 45 г.
- Огірки — 45 г.
- Петрушка — 45 г.
- Редис — 15 г.
- Томати — 30 г.
- Цвітна капуста — 75 г.
- Газонна трава — 30 г.
- Плодові дерева — 45 г на одне дерево.
Однозначної відповіді, як часто потрібно вносити добриво, також не існує. Один зі способів визначити, що рослинам потрібен азот, а отже, аміачна селітра, — спостереження за кольором стебла і листя. Якщо його колір із зеленого змінився на зеленуватий або жовтуватий, є сенс внести трохи нітрату амонію будь-яким із перелічених способів. І навпаки, якщо рослина активно зеленіє і росте, не даючи при цьому нормальних квітів і зав’язей, потрібно припинити підгодівлю селітрою, рясно полити ґрунт, щоб вимити непоглинуті залишки, — і деякий час використовувати калійно-фосфорну суміш.
Контроль складу добрив
Визначити за зовнішнім виглядом, що ви купили якісну аміачну селітру без непотрібних або навіть шкідливих домішок, неможливо, — і навряд чи ви захочете експериментувати на своїх рослинах. Лабораторія «УкрХімАналіз» встановить якість і точний склад усіх видів добрив — і надасть висновок, на підставі якого можна судити про придатність продукту до використання. Ми працюємо в усіх областях України: Івано-Франківській, Хмельницькій, Дніпропетровській — і, звісно, Київській. Не ризикуйте майбутнім урожаєм — дізнайтеся просто зараз, наскільки якісні добрива ви використовуєте!