Як важкі метали впливають на рослини?
4 Жовтня 2022 / 94 просмотров

Як важкі метали впливають на рослини?

Неможливо уявити світ без рослин, що годують, одягають, лікують нас — та й просто красивих дерев, чагарників, квітів та трав. На якість рослин, що споживаються людиною, безпосередньо впливає вміст у воді та грунті важких металів. Які елементи відносяться до цієї категорії і як їхня присутність позначається на рослинах, розповімо далi.

Що таке «важкі метали»?

Загальноприйнятого визначення терміну, запропонованого понад двісті років тому, немає. Найчастіше хімічні елементи відносять до категорії важких металів за однією з наступних ознак:

  1. Атомна маса перевищує 50. У цьому випадку до важких відносяться, зокрема, хром, залізо, цинк, олово та інші метали, що стоять у Періодичній таблиці після ванадію.
  2. Щільність перевищує середній показник заліза, тобто 8 г/см3. Відповідно до цього критерію зі списку важких металів має бути виключено, наприклад, олово.
  3. «Якість» металу. Різні класифікації можуть розглядати в ролі важких лише кольорові (без марганцю та заліза), неблагородні (без золота та срібла), рідкісні (без молібдену та вольфраму) метали.

На практиці до важких металів, що впливають на зростання і розвиток рослин, відносять мідь, свинець, кобальт, цинк, ртуть, що зустрічаються у воді і грунті у вигляді солей. Їхний надлишок завдає шкоди — натомість іноді є небезпечним і недолік.

Вплив важких металів на рослини

Розглянемо дію на зростання та розвиток рослин деяких елементів:

  • Свинець. У невеликих кількостях сприяє прискоренню росту рослин, підвищенню вмісту крохмалю. Забруднення ґрунту та води свинцем пригнічує фотосинтетичні процеси, що в результаті негативно позначається на врожайності.
  • Мідь. Стимулює процеси фотосинтезу та утворення ферментів на основі заліза, у тому числі пероксидази. Надлишок міді призводить до непропорційного розвитку, придушення росту пагонів, швидкого в’янення рослин.
  • Кобальт. Як мікродобриво прискорює дозрівання та підвищує врожайність сільськогосподарських культур, зокрема цукрових буряків. У надлишку призводить до відмирання перенасичених елементом частин рослини, найчастіше листя.
  • Цинк. Присутність у ґрунті мікроелемента необхідна для здорового розвитку рослини: при нестачі цинку зупиняється вироблення гормону росту ауксину, знижується життєстійкість. Надлишок металу призводить, навпаки, до уповільнення зростання, відмирання нових пагонів, зниження засвоюваності міді.
  • Ртуть. Активно накопичується в хвойних деревах і рослинах, що розмножуються спорами. У великих концентраціях призводить до уповільнення обміну речовин, клітинного дихання та вироблення життєво важливих ферментів.

Контроль вмісту важких металів

Забезпечити здорове зростання, довговічність, високу врожайність дозволить контроль вмісту у воді та ґрунті важких металів. Вичерпні дослідження можна замовити в лабораторії «УкрХімАналіз». Компанія працює у Києві та по всій Україні, виконує лабораторні дослідження по ISO 10012:2005, надає висновки, оформлені відповідно до державних стандартів. А ви переконалися, що вирощуєте рослини у безпечному середовищі?

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: