Як вибрати фільтр зворотного осмосу?
Не секрет: водопровідна вода містить безліч небажаних домішок: механічних забруднень, органічних і неорганічних сполук. Щоб привести воду до стану, придатного для вживання, зазвичай використовують фільтри зі змінними картриджами — для квартири чи приватного будинку це не так уже й погано, проте таке очищення не дає стовідсоткового результату. Сучасне розв’язання проблеми — фільтри зворотного осмосу; що це таке і як обрати оптимальну систему очищення, розповість «УкрХімАналіз».
Зворотний осмос: що це таке?
Осмосом називають здатність різних рідин за певних умов просочуватися через мембрани, або перегородки, які мають вибіркову проникність. Прямий, або природний, осмос — природне явище:
- Однакові об’єми рідин із різною концентрацією домішок (наприклад, кухонної солі) розділяються напівпроникною мембраною (перегородкою).
- Осмотичний процес полягає у вирівнюванні концентрацій по обидва боки перегородки — при цьому змінюються і рівні рідин: збагачуваний розчин «піднімається», тоді як збіднюваний «опускається».
- Підсумкову різницю в рівнях рідин зі сталою однаковою концентрацією називають осмотичним тиском.
У разі зворотного осмосу рідина, що очищається від домішок, під впливом зовнішнього тиску «проштовхується» через напівпроникну перегородку; таким чином, вихідна вода з-під крана розділяється на власне чисту воду і висококонцентрований розчин, що містить забруднення. Вода, як нескладно здогадатися, використовується для пиття, вживання в їжу та інших цілей, а розчин зливається в каналізацію.
Як функціонує фільтр зворотного осмосу
Зворотньоосмотична система фільтрації працює з використанням наведеного вище принципу:
- У посудину, розділену на дві частини напівпроникною перегородкою, під високим тиском подається вихідний розчин (водопровідна вода).
- Через мембрану, що має діаметр пор не більше 0,1 нанометра (0,0000000001 метра), просочується чиста вода — практично всі забруднення затримуються перегородкою.
- Концентрований розчин утилізується, а очищена вода вживається за призначенням.
На практиці основні етапи очищення супроводжуються додатковими:
- Перед подачею на осмотичну мембрану воду очищають від крупнодисперсних (понад 500 нанометрів) механічних домішок за допомогою фільтра з пористого поліпропілену.
- Наступний етап попереднього очищення передбачає використання фільтра, наповненого активованим вугіллям: цей матеріал найкраще затримує неорганічні та органічні домішки, зокрема пестициди і солі важких металів.
- Оскільки на виході зі зворотноосмотичного фільтра виходить абсолютно чиста вода, вільна не тільки від шкідливих, а й від корисних добавок, правильним вважається постфільтраційне збагачення рідини необхідними для здорового харчування сполуками.
Оскільки використання фільтра зворотного осмосу тягне за собою підвищення витрат (статистично на 1 літр очищеної води припадає 3 літри води, що зливається в каналізацію), має сенс врізати в мийку окремий кран — а для технічних цілей використовувати просту водопровідну воду. «Продавлювання» рідини через напівпроникну перегородку здійснюється за допомогою стисненого повітря — його тиск регулюється за допомогою вбудованого в систему фільтрації ніпеля.
Який фільтр зворотного осмосу вибрати
Зворотньоосмотичні системи фільтрації через складність пристрою коштують істотно дорожче, ніж звичайні настільні фільтри — тому до вибору потрібно поставитися з повною відповідальністю. Наведемо кілька порад:
- Зверніть увагу на кількість ступенів очищення: звичайна їхня кількість — від трьох (вище ми перерахували основні) до дев’яти, зі встановленням додаткових фільтрів грубого і тонкого очищення, іонізатора, мінералізатора тощо.
- Переконайтеся в якості матеріалу камер очищення. Внутрішня поверхня має бути абсолютно гладкою, без заглиблень і тріщин — і, звісно, не повинна видавати жодних запахів.
- Почитайте відгуки про виробників. Вибирайте фільтри, що поставляються відомими компаніями, з продуманою конструкцією, що дає змогу швидко замінювати окремі ступені, що вичерпали ресурс.
- Обов’язково враховуйте продуктивність напівпроникної мембрани. Зворотньоосмотичне очищення — нешвидкий процес, і, заощадивши на швидкості, ви отримаєте на виході дратівливо тонку цівку води.
- Подивіться на інші технічні характеристики: об’єм бака, ресурс кожного ступеня очищення, потужність насоса, наявність системи регуляції тиску.
І, зрозуміло, не можна забувати про габарити системи фільтрації: яким би чудовим не був обраний вами фільтр зворотного осмосу, він повинен вміщатися у відведений простір.
Контроль складу води
Не варто сліпо довіряти обіцянкам виробників: яким би сучасним і дорогим не був ваш фільтр зворотного осмосу, рекомендуємо переконатися в якості очищення води. Замовте лабораторне дослідження в «УкрХімАналізі» — ми працюємо в Києві, Полтаві, Черкасах і по всій Україні. Результати аналізу ми сформуємо в детальний звіт — і ви будете впевнені, що п’єте дійсно безпечну воду!