Як вивести ртуть з організму?
31 Жовтня 2022 / 84 просмотров

Як вивести ртуть з організму?

Ртуть давно і ґрунтовно увійшла в життя людини. Сріблястими краплями, що невпинно перебувають у русі, милувалися стародавні металурги, алхіміки Середньовіччя та Відродження; зараз метал використовують у традиційних термометрах, лампах, при виробництві корабельних фарб, агрохімічних препаратів і навіть ліків. Ртуть безумовно необхідна — і водночас її пари та солі небезпечні для організму людини. Як проявляється отруєння ртуттю і чи можна вивести метал із тіла в домашніх умовах, читайте в нашій статті.

Ртуть: що це за елемент і чим він небезпечний

Ртуть — це метал, що стоїть у Періодичній таблиці Д. І. Менделєєва під номером 80, відразу після золота. Атомна маса ртуті — близько 200 а.о.м.: метал важчий за платину і золото, але легший за свинець і вісмут. У звичайних умовах ртуть являє собою сріблясті краплі, що вільно дробляться і збираються разом.

В організм ртуть надходить у вигляді парів або солей — і, довго накопичуючись, призводить до хронічного отруєння. Можлива і гостра інтоксикація — наприклад, у разі одноразового вдихання великої кількості парів або проковтування крапель.

Очистити організм після гострого отруєння ртуттю простіше — тому, що симптоми проявляються одразу, а з моменту потрапляння токсичного металу в організм минуло порівняно небагато часу. Симптоми гострого отруєння ртуттю:

 • Специфічний смак металу в ротовій порожнині.
 • Біль у грудях, відчуття нестачі повітря.
 • Різко почалася кровоточивість ясен.
 • Підвищене слиновиділення.
 • Розлад травлення.
 • Сильний головний біль.
 • Блювота і нудота.

Ознаками хронічного отруєння ртуттю є, крім перерахованих вище:

 • Втрата ваги.
 • Порушення ритму серцебиття.
 • Поступово наростаюча слабкість.
 • Байдужість до навколишніх подій.
 • Постійна сонливість, безсоння — або їх чергування.
 • Зниження когнітивних здібностей, зокрема погіршення пам’яті.
 • Поява на внутрішній поверхні рота множинних невеликих виразок.
 • Ураження органів чуття: сильніше страждають нюх і смак, меншою мірою — зір і слух.

Імовірність смерті внаслідок гострого отруєння ртуттю досить мала; до летального результату в більшості випадків призводить хронічна інтоксикація.

Як виводиться ртуть у разі гострого отруєння

Наведемо короткий порядок дій у разі гострої інтоксикації:

 1. Негайно викличте «швидку допомогу».
 2. Ліквідуйте джерело отруєння або перенесіть потерпілого в чисте приміщення.
 3. Залежно від шляху потрапляння металу тому, хто отруївся, слід полоскати носоглотку розчином марганцівки (у разі вдихання парів) або випити проносне, а потім вжити сорбент, наприклад, активоване вугілля (у разі потрапляння через стравохід).

Ртуть не виводять, викликаючи блювоту: метал, піднявшись нагору, знову осідає на слизових оболонках носоглотки, що робить процедуру абсолютно марною.

Як виводиться ртуть у разі хронічного отруєння

Хронічна інтоксикація проявляє себе за досить високого вмісту металу в організмі, тому покладатися винятково на народні засоби не варто — у разі появи перелічених вище симптомів отруєння потрібно негайно звернутися по медичну допомогу. Залежно від ситуації хворому буде введено антидот, призначено амінокислоти, що зв’язують ртуть, а також сорбенти, сечогінні засоби та інші необхідні препарати.

До додаткових засобів виведення ртуті з організму належать:

 • Вживання продуктів, що зв’язують метал і відновлюють сили: рису, морської капусти, буряка, апельсинів, вівсяного відвару, яловичого або курячого бульйону, женьшеню, яблучного соку.
 • Заняття фізичною культурою. Допоможуть будь-які посильні вправи, що стимулюють потовиділення: швидка ходьба, біг, стрибки, заняття на велотренажері.

З організму дитини ртуть виводиться в тому ж порядку. Слід пам’ятати, що діти більш чутливі до токсичних металів — звертатися по допомогу слід за перших ознак отруєння, а якщо є підозри, незайвим буде замовити дослідження волосся на вміст важких металів у незалежній лабораторії «УкрХімАналіз».

Перевірка на наявність ртуті в організмі

Лабораторія «УкрХімАналіз» визначає вміст і кількість важких металів у тілі на підставі аналізу волосся — безболісним високоточним методом. Ми працюємо в Києві та інших містах України, за результатами дослідження надаємо повноцінний інформативний звіт. Дізнайтеся, чи не загрожує вам і вашим близьким отруєння ртуттю!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: