Як вивести свинець з організму?
Свинець — це важкий метал, розташований у таблиці Менделєєва під номером 82. У вигляді злитка або крупнодисперсного порошку має колір від білого до світло-сріблястого, у солях вирізняється найрізноманітнішим забарвленням: від чорного до зеленого і золотого. Свинець використовують для виробництва порцеляни, кольорового скла, вибухівки, акумуляторів, підшипників, фарб, захисних екранів; водночас метал небезпечний для людини — потрапляючи в тіло, він може спричинити безліч негативних реакцій. Як проявляється отруєння свинцем і чим можна вивести метал з організму, читайте в нашій статті.
Наслідки інтоксикації свинцем
Свинець, як і всі важкі метали, має здатність накопичуватися в організмі: потрапляючи всередину з повітрям, під час контакту зі шкірою або з їжею, він затримується в тілі — і з кожним новим прийомом вміст токсину збільшується. Помітити хронічне отруєння свинцем на ранніх етапах у домашніх умовах неможливо — отримати достовірні дані можна, здавши волосся на аналіз вмісту і концентрації важких металів у лабораторію «УкрХімАналіз».
Свинець — досить поширений метал; отруїтися ним можна:
- Під час проведення металозварювальних робіт.
- Під час заміни старих водопровідних труб.
- Під час ремонту акумуляторів.
- При використанні свинцевих білил та інших фарб, що містять свинець.
- Під час підготовки заготовок свинцю: чушок, пластин, порошку тощо.
- У разі проживання поруч із будівництвами та промисловими підприємствами, зокрема, металургійними заводами.
- У разі колекціонування предметів антикваріату.
Накопичуючись у кістках, крові та внутрішніх органах, свинець призводить до таких наслідків:
- Зниження розумових здібностей: нездатність адекватно сприймати навколишню дійсність, зниження уваги, погіршення пам’яті.
- Ураження центральної нервової системи, аж до енцефалопатії.
- Порушення роботи периферичної нервової системи: проблеми з орієнтацією в просторі, неконтрольовані рухи пальців і кінцівок, у запущених випадках — параліч.
- Руйнування кісткової, м’язової та хрящової тканини: кістки розм’якшуються, стають нездатними витримувати звичайні навантаження, що призводить як до частіших переломів, так і до виснаження м’язів, хрящів і зв’язок.
- Проблеми із сечостатевою системою, зокрема неповне виведення сечі з нирок і, як наслідок, ниркова недостатність.
Інтоксикація свинцем вкрай негативно позначається на репродуктивних здібностях жіночого організму, а під час вагітності може призвести до викидня або недоношеності.
Дія металу на організм дитини проявляється в такому:
- У крові стає менше еритроцитів, що призводить до нестачі гемоглобіну, гіпоксії — і, внаслідок кисневого голодування мозку, до розвитку розумової відсталості.
- Сповільнюється розвиток головного мозку, у віці до п’яти років можливе необоротне захворювання на олігофренію.
- З’являється анемія, гальмується фізичний розвиток, у важких випадках втрачається чутливість кінцівок.
Свинець — важкий метал, передозування яким може призвести до смерті. Так, сильне отруєння у дорослих настає при досягненні концентрації свинцю в організмі в 1 міліграм, а летальний результат — у 10 міліграмів.
Як позбутися свинцю в організмі
Свинець, як і більшість важких металів, досить неохоче залишає тіло людини:
- З крові, м’язів і внутрішніх органів його можна вивести в середньому за 40 днів.
- З кісткової тканини — за 90 днів.
Виведення свинцю з організму проводиться медикаментозно, у кілька етапів:
- При надходженні хворому вводять антидот — препарат, що зв’язує і виводить важкий метал («Унітіол», «Тетацин», «Сукцимер», інші за призначенням лікаря).
- Далі — вводять ліки, що сприяють виведенню свинцю з осередків накопичення: головного мозку, серця, нирок тощо. Медикаменти підбирають індивідуально, відповідно до поточного стану пацієнта.
- Хворому також призначають прийом або введення мікроелементів, вітамінів, поживних середовищ, необхідних для відновлення організму після інтоксикації.
До побутових засобів позбавлення від залишків свинцю в організмі належать:
- Вживання відвару вівса, що має чудову обволікаючу і вивідну дію.
- Пиття чаїв з обліпихи, шипшини, ромашки, що мають антисептичні властивості, сприяють виведенню токсину і насичують організм корисними речовинами.
- За можливості серцево-судинної системи — відвідування лазні або сауни, що стимулює виведення залишків свинцю через потові залози.
- З тією ж метою — фізичні вправи, виконання яких викликає рясне потовиділення.
«Допоміжні» способи позбавлення від свинцю в жодному разі не замінюють медичні методи — за перших ознак отруєння важкими металами необхідно якнайшвидше звернутися в поліклініку або лікарню.
Аналіз волосся на наявність свинцю
Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить дослідження волосся на вміст важких металів, зокрема свинцю. Ми працюємо в Києві та по всій Україні, використовуємо сучасне високоточне обладнання, надаємо докладні висновки. Дізнайтеся, чи не наражаєтеся на небезпеку ви та ваші рідні!