Як виявити отруєння важкими металами?
26 Листопада 2022 / 55 просмотров

Як виявити отруєння важкими металами?

Здоров’ю людини щомиті загрожує безліч небезпек, від усіляких вірусів і бактерій, що вільно літають у повітрі, до важких металів. Останні зазвичай накопичуються поступово, протягом багатьох місяців, а іноді й років, — тому розпізнати отруєння на ранній стадії не завжди можна. Нижче ми розповімо, як визначити інтоксикацію важкими металами.

Важкі метали: складнощі термінології

Широко вживаний термін «важкі метали» запропонований понад двісті років тому — але досі не має чіткого визначення. Вчені-хіміки висувають такі критерії, що дозволяють віднести хімічний елемент до цієї категорії:

  • Він має металічні або металоїдні (як миш’як) властивості.
  • Він відрізняється густиною, більшою, ніж у заліза (від 0,008 кг на см3).
  • Він має атомну масу, більшу, ніж у ванадію (від 61; для порівняння можуть використовуватися й інші елементи).
  • Він не належить до групи дорогоцінних або чорних металів.

На ділі важкими часто називають такі метали, які у великих концентраціях потенційно небезпечні для рослин, тварин і людини, зокрема:

  • Мідь.
  • Хром.
  • Ртуть.
  • Свинець.
  • Талій.
  • Миш’як.
  • Кадмій.
  • Марганець.

Діагностувати отруєння важкими металами «на око» не вийде — для того, щоб виявити інтоксикацію, особливо на ранній стадії, потрібен професійний аналіз. Перевірити наявність небезпечних елементів в організмі допоможе незалежна лабораторія «УкрХімАналіз».

Чому небезпечні важкі метали

Розглянемо, що відбувається в разі накопичення в організмі важких металів у кількості, що перевищує допустиму норму:

  • Порушення роботи мозку. Варіантів безліч — від забудькуватості та безсоння до запальності або, навпаки, повної байдужості до того, що відбувається.
  • Розлади роботи травної системи. Як і в попередньому випадку, вибір вкрай великий — від блювоти і проносу до неможливості засвоювати їжу.
  • Відмови серцево-судинної системи. Наслідки — від уповільнення до прискорення серцебиття до повномасштабних серцевих нападів.
  • Збої в кістковій, м’язовій, кровотворній сферах. Інтоксикація може призвести до втрати м’язової маси, неможливості перенесення гемоглобіну — або вкрай болючої деформації кісток і хрящів.

Зрозуміло, всі ці симптоми проявляються не одразу і не одночасно — все залежить від металу, «винного» в отруєнні, а також швидкості накопичення небезпечних сполук в організмі.

Ознаки отруєння важкими металами

Покажемо, який вигляд має інтоксикація деякими важкими металами:

  1. Ртуть. Протягом однієї-двох годин після потрапляння парів в організм можна спостерігати такі ознаки отруєння: сильний металічний присмак у роті; блювота і пронос; сильний біль у голові та животі; відчуття жару, що розливається по всьому тілу.
  2. Мідь. До найочевидніших симптомів інтоксикації належать: відчуття слабкості в м’язах; болі в голові й животі; підвищене газоутворення; поперемінне відчуття жару й холоду в тілі.
  3. Свинець. Отруєння свинцем дається взнаки такими симптомами: болі в голові, животі та суглобах; відчуття втоми, що раптово накочується; запаморочення і складнощі з орієнтацією в просторі.
  4. Талій. Наслідками інтоксикації є: безсоння або надмірно довгий сон; сильні головні болі; судоми; напади тахікардії; у хронічному випадку — облисіння і дерматити.
  5. Миш’як. Отруєння миш’яком проявляється в: різких болях у животі; нападах слабкості; специфічному часниковому запаху з рота.
  6. Хром. Інтоксикацію сполуками хрому можна визначити за такими симптомами: болі в животі; запаморочення; нежить і кашель, іноді з кров’яними виділеннями; підвищення температури.
  7. Кадмій. Визначити отруєння цим металом можна за такими ознаками: посиніння губ і повік; болі в ділянці грудей; першіння в горлі; блювота і пронос.
  8. Марганець. Зміни, що вказують на інтоксикацію: підвищена стомлюваність; зниження швидкості реакції; пригнічений настрій без спалахів активності.

Нагадуємо: з огляду на індивідуальну реакцію кожного організму на отруєння та особливості інтоксикації (хронічна або гостра) перелічені вище ознаки можуть проявлятися слабко або не проявлятися зовсім — саме тому про наявність в організмі небезпечних концентрацій важких металів можна судити тільки на підставі аналізу.

Виявлення важких металів

Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить дослідження волосся на наявність і концентрацію важких металів. Ми використовуємо сучасні високоточні методи, по завершенні надаємо детальний звіт. Лабораторія працює в Київській області та на всій території України — зробіть простий аналіз і переконайтеся, що ви в безпеці!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: