Як визначається індекс якості повітря?
Технічний прогрес — явище неоднозначне: з одного боку, людство отримує дедалі нові можливості для самовдосконалення та розваг; з іншого — платить за це необхідністю жити в екологічних умовах, які невпинно погіршуються. Насамперед негативні зміни стосуються повітря: вміст у ньому потенційно небезпечних і просто небезпечних сполук постійно зростає. Можливість зрозуміти, наскільки забруднена атмосфера, дає індекс якості повітря. Як визначається ця величина, розповість «УкрХімАналіз».
Індекс якості повітря: що це за показник
Індекс якості повітря (Air Quality Index, скорочено AQI) — один із показників забрудненості довкілля, що розраховується на основі вмісту в одиниці об’єму повітря кількох (у класичному варіанті — шести) типів забруднювальних компонентів:
- Зважених часток діаметром 2,5 нанометра.
- Зважених часток діаметром 10,0 нанометра.
- Озону (O3).
- Діоксиду азоту (NO2).
- Діоксиду сірки (SO2).
- Чадного газу (CO).
Оскільки AQI — показник, який у більшості країн не має офіційного статусу, кількість чинників, на підставі яких рахується індекс, може варіюватися і в більший, і в менший бік. Так, досить часто на станціях, призначених для збору даних, відсутнє обладнання, що дає змогу виміряти вміст частинок розміром 2,5 нанометра, — відповідно, цей параметр виключається зі списку.
Індекс якості повітря застосовується з 1968 року. Його головне призначення — звернути увагу суспільства на забрудненість довкілля і в такий спосіб підштовхнути як простих людей, так і виконавчі органи до вжиття заходів щодо зниження кількості промислових викидів.
Як будь-який інший універсальний показник, індекс якості повітря має низку недоліків:
- Не всі станції оснащені необхідним для виконання необхідних вимірів обладнанням.
- AQI передбачає можливість введення нових параметрів і виключення «класичних», що не дає змоги проводити послідовний збір даних по всьому світу.
- Повітря — середовище вкрай мінливе, неоднорідне навіть у межах одного населеного пункту; його якість може змінюватися буквально кожні кілька годин.
- У різних країнах діють різні стандарти якості повітря, зокрема гранично допустимого вмісту в ньому шкідливих сполук.
Проте індекс якості повітря — один із справді інформативних показників; щоб переконатися в цьому, достатньо відкрити один із сайтів, що відображають актуальний AQI, — наприклад, waqi.info.
Як розрахувати індекс якості повітря
Розрахунок AQI включає такі стадії:
- Зняття вимірюваних параметрів у певний час (його обов’язково вказують поруч з отриманим значенням).
- Розрахунок індексу якості повітря за допомогою складної інтерполяційної формули, що дає змогу отримати значення, яке лягає в універсальну шкалу, що налічує 500 градацій.
Для розрахунку AQI можуть використовуватися і модифіковані, точніші формули: якщо в класичному варіанті використовується 24-годинне усереднення, то в скоригованих — 12-, 6- і навіть 1-годинне (Instant AQI — «миттєвий» індекс).
Отримане в результаті розрахунків значення вкладається в таку шкалу:
- 0…50 — повітря порівняно чисте, ризик отруєння мінімальний або зовсім відсутній.
- 50…100 — повітря прийнятної якості, становить ризик для людей, особливо чутливих до забруднень.
- 100…150 — повітря недостатньої якості, становить ризик для людей, чутливих до забруднень.
- 150…200 — повітря нездорове, становить ризик для всіх людей, особливо дітей, літніх і хворих.
- 200…300 — повітря дуже нездорове, становить ризик для всіх людей без винятку, рекомендується максимально скоротити час перебування на вулиці.
- 300…500 — повітря небезпечне для здоров’я, людям рекомендується утримуватися від перебування поза приміщеннями.
Визначити індекс якості повітря, не маючи спеціального обладнання, неможливо. Турбуєтеся про здоров’я? Замовте дослідження повітря у професіоналів — у лабораторії «УкрХімАналіз»!
Оцінка безпеки повітря
Лабораторія «УкрХімАналіз» виконує дослідження якості повітря поза і всередині приміщень: квартир, приватних будинків, виробничих об’єктів. Ми працюємо для всієї України — від Київської області до Одеси, Сум і Львова. Дізнайтеся, яким повітрям дихаєте — будьте в повній готовності!